Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Барби с диабет: куклата, която променя живота на болни деца

СНИМКА: САЙТЪТ НА MATTEL
СНИМКА: САЙТЪТ НА MATTEL

Затлъстяването в ранно детство изпусна духа от бутилката, България се нарежда на 3-о място по антирекорди от 27 държави на континента

Tихата епидемия от детско затлъстяване ли роди нова Барби - с глюкозен монитор над лакътя на лявата ръка и с телефон, на който е показано придружаващо приложение за непрекъснат контрол на диабета чрез следене на нивата на кръвната захар? Пускането на куклата на пазара може би случайно съвпадна с шокиращи данни на Центъра за контрол на заболяванията в САЩ: всеки трети тийнейджър в Щатите е с преддиабет.

Новата Барби е промотирана като част от по-широките усилия на производителя да възпитава култура на приобщаване. Детайлите са били консултирани с Фондацията за изследване на младежкия диабет, за да се гарантира, че дизайнът на куклата включва най-типичните медицински аксесоари за хората с метаболитното заболяване. Според родителите на деца с диабет куклата ще направи видима тихата епидемия и “невероятните хора, които засяга”.

Преддиабетът представлява състояние, при което нивата на кръвната захар са по-високи от нормалните, но все още не са достигнали прага за диагностициране на диабет тип 2. Това е предупредителен сигнал, че тялото има затруднения с ефективното използване на инсулина - хормона, който регулира глюкозата в кръвта. В този контекст преддиабетът може да се разглежда като кръстопът, на който ранната намеса може да промени посоката на едно потенциално сериозно заболяване.

Според доклад на Европейската асоциация за изследване на диабета (EASD) от 2024 г. средната честота на преддиабет при подрастващи в Западна Европа е 6-7%, докато в страни от Източна Европа, включително България, преддиабетът достига до 8-12 процента, особено сред групите с повишен риск. Разликата може да се дължи на множество фактори, включително социално-икономически неравенства, достъп до здравословна храна и образователни програми за превенция.

За да се обърне тенденцията, е необходимо комплексно усилие, включващо както информационни кампании, така и реални политики за насърчаване на здравословния начин на живот още от най-ранна възраст. Точни национални статистики за мащаба на проблема липсват, но отделни наблюдения от специалисти рисуват тревожна картина. Според данни, представяни за европейски доклади, приблизително 8% от подрастващите с наднормено тегло и затлъстяване показват признаци на инсулинова резистентност, която е ключов рисков фактор за развитие на преддиабет и диабет.

Инсулиновата резистентност е състояние, при което клетките на тялото не реагират адекватно на инсулина, което налага панкреасът да произвежда все повече инсулин, за да поддържа нормални нива на кръвната захар, а тя трудно навлиза в клетките, където ѝ е мястото. Ендокринолозите правят сравнение с поговорката “Вода гази, жаден ходи”.

Тенденциите във времето показват устойчиво развитие на случаите на наднормено тегло и затлъстяване на децата у нас - водещи фактори за преддиабет. Глобалната тенденция е тясно свързана с промените в начина на живот през последните няколко десетилетия - обездвижен начин на живот, повишен прием на преработени храни с високо съдържание на захар и мазнини и намалена физическа активност.

Анализът на резултатите от последния кръг на проучването в България през 2023 г. под ръководството но Националния център по обществено здраве и анализи установява, че от изследваните деца на 7-годишна възраст 32% са с наднормено тегло (включва затлъстяване и тежкостепенно затлъстяване); 15,2% са със затлъстяване (включва тежкостепенно затлъстяване); а 20,4% са с централно, коремно (абдоминално) затлъстяване около вътрешните органи.

Забелязва се диференция по пол - нивата при момчетата са по-високи спрямо тези при момичетата. Тежкостепенното затлъстяване при момчетата устойчиво нараства (до 6,6% през 2023 г.), което го превръща в нов значим проблем на общественото здраве в страната. С тези проценти страната ни се нарежда на 3-о място сред 27 държави по относителен дял на затлъстяване сред децата на 7-годишна възраст. 

Факт, който стана много коментиран в обществото, е, че в селата сред първокласниците относителният дял на наднормено тегло се увеличава от 21,6 на 31,5%, затлъстяването нараства двукратно, а тежкостепенното затлъстяване - трикратно. Нивата надвишават значително тези в градовете.

Освен добре познатата връзка с диабет тип 2 затлъстяването е основен рисков фактор за редица други състояния, засягащи почти всяка система в организма.

На първо място са сърдечносъдовите заболявания, следвани от болести на опорно-двигателния апарат- свръхтеглото увеличава натоварването върху коленете, тазобедрените стави и гръбначния стълб, което води до износване на хрущяла и болка. Затлъстяването може да доведе до отлагане на мастна тъкан около дихателните пътища, което причинява временно спиране на дишането по време на сън.

Натрупват се безспорни данни за връзка на затлъстяването с рака. Най-често на дебелото черво и ректума, на гърдата (особено след менопауза), на матката, на бъбреците, хранопровода, черния дроб, жлъчката, панкреаса. Психиатрите настойчиво обръщат внимание и на един подминаван с мълчание проблем - затлъстяването често води до социална изолация и срива общото качество на живот.

СНИМКА: САЙТЪТ НА MATTEL
СНИМКА: САЙТЪТ НА MATTEL

Видео

Коментари