Йорданов към младите лекари: Отидете на село в Италия. Чужденци ще работят тук за 500 долара
Отидете в Италия, платете си, работете 5 години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. Ако си мислите, че в чужбина ви чакат всички с отворени обятия в лекарските среди, желая ви успех. Ако вие не работите тук, ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 долара щастливи, колкото може да си позволи държавата.
Това заяви Тошко Йорданов от ИТН на младите лекари, които от седмици протестират за по-справедливо заплащане.
"Аз бях на разговора с, дето им казвате, млади лекари, те не са млади лекари, те нямат стаж, една част от тях са студенти. Това, което се опитват да кажат и са написали, не знам как си представят, че Народното събрание ще ходи да слуша просто увикване на кръгла маса на нещо, при положение, че разговорът с тях беше преди месец. Основният проблем, който изтъкнаха, за ниските заплати, са основно в частните болници. Предложението от страна на парламента беше да се коригира тази част в закона, да се дисциплинарат часните болници да дават поне толкова, колкото и в държавните болници", заяви още Йорданов.
"Това беше отказано. Мога да се хвана на бас, че след тая кръгла маса ще има нови поправки отново. Това прилича малко на ситуация да искаме нещо, но не знаем какво финално искаме и не искаме да си решим проблема, ако има такъв. Ако учите в чужбина, за да бъде специализант по нещо, има образователен ценз според това, което сте постигнали като студенти. В България всеки студент може да бъде специализант по каквото си иска, независимо дали има необходимия капацитет или образование за това. Ако сте някъде там, примерно в Италия, от Рим ще ви пратят в Сицилия, и ще имате трудов договор за 5 г., защото учебното заведение инвестира във вас. Ще получавате минимално, но ще работите 5 г. там", каза още той.
"Никой от вас не иска да отиде да работи в провинцията, всички искат да работят в София или в големите градове. В Сандански болницата дава достатъчно висока заплата, дава общински апартаменти и няма желаещи. Вие искате да завършите, да специализирате каквото си искате, независимо дали имате необходимите познания", обяви депутатът от ИТН.
"Ако по някакъв начин ще правим изобщо увеличаване на заплащането, трябват няколко абсолютно генерални неща, ето например, аз смятам, че здравната каса трябва да бъде децентрализирана. Тогава хора, които имат повече средства ще си плащат и ще получават съответната услуга", допълни той.
Постигнахме съгласие, което, структурирано в дни, е следното: до 14 юли ще постъпят всички предложения в комисията по здравеопазване, а до 28-и ще бъде внесен общ законопроект от всички парламентарни групи, който да реши този проблем. Това заяви председателят на здравната комисия в парламента Костадин Ангелов. Той увери, че всички парламентарни групи са били единодушни, че трябва да бъде намерено решение на проблема с ниското заплащане в сектора на здравеопазването.
Утре студенти по медицина и специализанти организират кръгла маса в парламента, на която ще представят своите предложения за промени в законопроекта за въвеждане на минимални изисквания при определянето размера на трудовите възнаграждения на персонала в лечебните заведения. На дискусията ще присъстват и депутати от комисията, обяви Костадин Ангелов.
Исканията им са за 150% от средната заплата и не са съгласни предложението да бъде обвързано с колективния трудов договор. Ангелов обясни, че до внасянето на законопроекта няма да коментират темата, за да не се загуби конструктивния диалог между двете страни. Според Ангелов, е възможно всички специализанти да започват работа с една и съща стартова заплата.
"Това, което е реалистично за мен, може би не е реалистично за вас. Аз съм доволен, защото имаше една прекрасна дискусия, която повдигна не само този въпрос, но системата на българското здравеопазване е била изправяна през много и сложни проблеми, това е един от тях. Не би трябвало да ги решаваме един по един, защото ще доведе до дисбаланс в самата система. Тези млади колеги започват своя път и трябва да бъдат обучавани от колеги, които да носят цялата отговорност лично", каза и министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов.
"Аз съм оптимист, ще участваме във всякакви дискусии, но ще защитаваме интересите на цялото съсловие", категоричен бе Кирилов.
По време на дискусията той изрази опасение, че е възможно ако се фиксира определена заплата, някои болници няма да могат да я изплащат на служителите си.
"Трябва, когато се вземат решения, да се имат предвид всички възможности", лаконичен бе здравният министър.
За първи път долните нива на колективния трудов договор трябва да бъдат спазвани, защото ако не бъдат спазвани, ще има санкции към съответните управители на болнични заведения, независимо от търговския статут на болницата, съобщи д-р Десислав Тасков от БСП.
"Трябва да има уважение към младите лекари, защото те може все още да са без специализация, но са лекари. По този начин се регулира възможността за заплащането. От най-долното ниво, но под това няма да може да бъде, както е досега в голяма част от държавното, общинското и областното здравеопазване", обясни той.
Новото КТД все още не е прието, затова все още ще се работи с това, което е в момента, но все още не е постигнато в голяма част от здравеопазването. Според Ибришимов, това значи, че в момента лекар получава 2000, 2200 със специалност, за медицински сестри- под 1500 лв.
"Положението е ужасяващо и тази система на държавно здравеопазване, се крепи само на морала на съсловието. Надяваме се новото КТД да бъде подписано, но това нещо в момента предлагаме като решение", допълни той.
"Основно нарушенията са в частните болници, които не страдат финансово, но дават по-ниски заплати на специализантите си. Това предложение ще реши този проблем. Ние ще го разрешим, без да създаваме сътресения в системата", заяви и Тошко Йорданов от ИТН.
"Държавата трудно може да се намесва, когато болниците са търговски дружества. Това е противозаконно. Ние ще направим всичко по закон, по ръба на закона, ако трябва, за да разрешим този проблем. Обръщаме се към младите специализанти да предявяват реалистични искания, защото здравеопазването е сложна система и всякакви редки движения и непремерени изказвания ще доведат до по-влошено здравеопазване", допълни той.
"Най-сериозното разминаване между нас и депутатите е относно оформянето на основните възнаграждения в сектора. Това, с което ние не сме съгласни, е че КТД е работещ механизъм. КТД би работил и би се наложил във всички болници, но ако един лекар започне с 1600 лв. по новия КТД, това не променя много сегашните обстоятелства", каза студентката по медицина Веселина Димитрова, която е сред инициаторите на утрешната кръгла маса.
Относно идеята да има обвързващ договор за специализанти по държавна поръчка, Димитрова обясни, че разбира аргументите защо болниците искат да запазят специалистите, които са обучили, но според нея в много от болниците няма държавна поръчка.
"Ние сме свидетели как в големи болници във Варна не се отпускат специализантски места по държавна поръчка. Те са доста голяма рядкост", допълни тя.