Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Пак заради еврото: Радев предупреди Киселова да спазва законите, а народа - за ценови шок след доклада на 4 юни

Президентът Румен Радев отново критикува влизането ни в еврозоната сега.
Президентът Румен Радев отново критикува влизането ни в еврозоната сега.

На нашите сънародници в чужбина трябва да се даде възможност да изразяват вота си по-активно - чрез дистанционно електронно гласуване или по пощата, иска президентът

Две предупреждения отправи президентът Румен Радев в почивния за българите понеделник. Първото бе насочено към шефката на парламента Наталия Киселова, а второто - към народа. И двете бяха отново заради влизането на България в еврозоната, броени седмици след като държавният глава поиска референдум за датата, на която да стане това.

“Очаквам законите да се спазват и всеки, включително председателят на НС трябва да се простира в законодателната рамка”, заяви Радев по адрес на Киселова. Повод стана изказване на председателката на НС от ден по-рано, в което тя обясни, че Конституционният съд е длъжен да образува дело по искането на държавния глава, но изрази мнение, че то ще бъде допуснато частично и няма да има резултата, който се очаква. Радев се обърна към съда, след като Киселова отказа да допусне искането му за референдум за датата на влизане в еврозоната да бъде гласувано от парламента.

Наталия Киселова
Наталия Киселова

Спекулациите по референдума прераснаха в истерия,

каза държавният глава. Той уточни, че искането му не е било срещу еврото, а за нашата готовност да го приемем от 2026 г.

В тази връзка бе и второто предупреждение на Радев - към българите. Той ги призова да следят за необосновано покачване на цените, каквото той очаквал веднага след като излезе конвергентният доклад за България за влизане в еврозоната.

“Ако някой дължи отговори на българския народ за еврото, това са тези, които подадоха искане за извънреден конвергентен доклад. За които готовността ни за еврозоната се изчерпва с реклама и техническата подготовка на пощи и банки да обменят валута. Които забравиха за хората с тежки социални проблеми, особено уязвими към всеки ценови скок. А такива са голяма част от българските граждани”, коментира Радев. Той даде пример с опита в други държави. “Още с обявяването на доклада започва устойчив ръст на цените, особено на услугите в националната валута. И до времето за приемане на еврото се натрупва едно сериозно значително поскъпване. Особено в последните месеци преди приемане на валутата. Силно се надявам това да не се случи при нас”, допълни президентът.

В тичането да хванем “първата скорост на ЕС” да не се окаже, че България може да се разпадне на две скорости,

коментира още държавният глава. Той предупреди, че управляващите е трябвало да имат пълна готовност с мерки, с финансови буфери, защото стандартът на хората от социално уязвимите групи може да се влоши рязко, а на икономиката ще ѝ трябват години да върне този стандарт. Той цитира данни на НСИ, че всеки трети българин е в риск от бедност, а над 1,3 милиона са под прага на бедност. Всеки ценови шок може да обрече хиляди сънародници на маргинализация, предупреди той.

Президентът коментира и темата за създаване на избирателен район “Чужбина”. Запитан дали не е време за референдум по темата, Радев каза, че ще даде мнението си по този въпрос, когато види внесен проектозакон за такъв избирателен район. Правих много инициативи и събирания с политическите партии, говорих и от парламентарната трибуна, че на нашите сънародници в чужбина трябва да се даде възможност да гласуват по-активно чрез дистанционно електронно гласуване или по пощата, каза Румен Радев. И добави, че е “за” това да има облекчени условия за гласуване на българите зад граница.

НАТАЛИЯ КИСЕЛОВА

Видео

Коментари