Деница Сачева бяга от стреса със стихове, Тошко Йорданов има готов сюжет за фантастичен роман (Видео)
Всяка вечер Лена Бориславова чете на малката Деа за приключенията на барбароните
Колко често депутатите посягат към художествената литература, остава ли им време за това покрай законите и работата в парламента и какво обичат да четат в свободното си време? Това провери “24 часа”.
Деница Сачева от ГЕРБ е голям почитател на майстора на късия разказ О. Хенри, но и на поезията на Стефан Цанев и Елисавета Багряна. Обича да чете, да научава нови думи, прави го непрекъснато. Не само на български, но и на английски. Винаги има книга в чантата си и използва всяка свободна минута, дори на път, за да “потъне” в нея.
Харесва О. Хенри, защото в разказите му винаги има и неочакван край, и добра поука. Това са житейски истории, които всеки един от нас по един или друг начин преживява всеки ден, просто не разбира, че това е урок, казва Сачева. В моменти на напрежение обаче, когато има нужда от пречистване, посяга към стиховете. А любимото ѝ стихотворение е “Богатство” на поета от Балчик Йордан Кръчмаров, който е бил и семеен приятел. То е кратко, но много силно, казва Сачева и веднага започва да рецитира:
Цялото ми богатство,
празен до дъно джоб.
Много свободно място,
жив негатив за гроб.
Грош да зърна в тревата,
правя от него звезда.
Пазя си още душата,
хляб и сълзи не крада.
Още една книга е намерила почетно място в сърцето и душата ѝ - томчето “Преодоляване”, събрало разкази на Захари Карабашлиев, Георги Господинов, Владимир Зарев, Теодора Димова, Иво Иванов и др. Самата книга има интересна история. Създадена е по идея на Зорница Русинова, с която били в социалното министерство. В нея са събрани
историите на хора, които са получили подкрепа по европейски програми, но написани като разкази
- така че всяка от тях да те стисне още по-силно за гърлото, но и да ти покаже как при желание и воля човек може да се бори да живее по-добре.
В момента пък зам.-шефката на групата на ГЕРБ чете на английски за изкуствения интелект и как да се направи така, че той да бъде в полза за хората, а не заплаха за тях.
Със сина ѝ Виктор често “пътуват” - и през историята, и по света, чрез страниците на книгите. А момчето си прави списък на страните, които иска да посети. Една от любимите им книги е “Пиано от картон” на Анета Дучева. Книжката е подарък на Виктор от Манол Пейков от ПП-ДБ. Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов пък му подарил своя “Пътеводител на старите български земи”. В библиотеката на Сачева е и томчето “Българските революции” на колегата ѝ Тома Биков.
Самата Сачева също има усет към словото и прецизен подбор към думите, сладкодумен събеседник е, но засега се вихри основно от парламентарната трибуна, по медии и срещи с хората, както и през статуси във фейсбук.
Силата и тежестта на думите много добре познава и Тошко Йорданов от ИТН. Не само защото е дългогодишен сценарист на шоуто на Слави Трифонов.
За негово голямо съжаление напоследък чете по-малко художествена литература и повече закони. Много обичам фантастика, разтоварва ме изключително, казва Йорданов. В момента е на втората част на “Играч първи, приготви се” на Ърнест Клайн. От фантастите любим автор му е Дан Симънс.
Най-любимата му книга обаче е “Майстора и Маргарита” на Булгаков. Четенето е лично изживяване и аз се чувствах изключително комфортно, когато я четох за първи път, разказва шефът на групата на ИТН.
Йорданов се е научил да чете малко преди първи клас. “Майка ми е библиотекарка и аз
до 7-и клас, общо взето, си живеех при майка ми в библиотеката в Ямбол
По тази причина започнах да чета малко преди първи клас. В началото четях от скука, но във втори клас нещо се пречупи и след това влязох в един “кофти” период, в който четях повече книги, отколкото учебниците. И си играех на криеница с родителите ми - аз четях под леглото на фенерче, за да не си лягам”, спомня си той. Като ученик прочел “Сбогом, моя красавице” и се запалил по Реймънд Чандлър.
Признава, че като пишещ човек си е мислил и за роман. “Имам идея за фантастичен роман, дори знам как започва и какъв му е сюжетът, но нямам време за това. А и не знам дали бих го написал добре, защото има огромна разлика между художествената литература и това, което съм писал. По различен начин трябва да диша словото в сценарий и в роман”, казва Йорданов. Но един ден би се пробвал - дори и да не стане, удоволствието за него самия ще си струва.

В последната година и половина, неочаквано и за самата нея, Лена Бориславова пък чете предимно детски книжки. Така приспива дъщеричката си Деа, която от малка учи на любов към книгите. Любимата им поредица е за семейството на Татко Барба, а най-често посягат към “Барбароните бавачки”. В нея бебе попада при тях и те започват да се грижат за него. Страничката, на която най-дълго се задържат Деа и майка ѝ, е когато Барбалена къпе бебето. Деа много обича да се къпе и тук се смеем, показваме си различните предмети, разказва депутатката от ПП-ДБ.
Деа е на година и 7 месеца и още не познава буквите и цифрите, но разбира почти всички думи, които майка ѝ посочва по страниците на книжките.
Като дете самата Лена много обичала “Братята с лъвски сърца”. “Днес трудно мога да посоча любима книга, защото в различен период от време съм чела различни неща и те са ме впечатлявали спрямо това, което ме е вълнувало в момента, но после идва нещо друго”, споделя тя. Обича стихотворенията на Димчо Дебелянов.
Но е голям фен на Георги Господинов
“Времеубежище” го намерих изключително актуално в частта, в която се разказва как се надигат национални патриотични движения, а патриотизмът е, ако имаш татуиран прасец и носия. Беше разказано иронично. Докато за мен патриотизмът е в малко по-различни неща - да обичаш града си, хората, да искаш да направиш нещо добро, да си дупчиш билетчето в градския транспорт, да спазваш правилата”, казва Бориславова.
Книги на философска тематика, които я карат да разсъждава и да си задава въпроси, обича Нина Димитрова от БСП. Любимата ѝ книга е “Малкият принц”, която препрочита често и винаги намира нови теми за размисъл. В момента чете “Пътища от огън” на Мария Лалева, която напоследък се е превърнала в един от любимите ѝ автори.