Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Треньор по щанги искал да направи шампион и брата на Наим Сюлейманоглу, бащата не давал втори син на спорта

Валентин Гемеджиев с шампионите Наим Сюлейманоглу и Халил Мутлу в Турция
Валентин Гемеджиев с шампионите Наим Сюлейманоглу и Халил Мутлу в Турция

Иван Абаджиев идваше често в Кърджали и казваше: "Тук малките се справят добре и са здрави като юмрук", спомня си Валентин Гемеджиев

Какво свързва един олимпийски, трима световни и трима европейски шампиони по вдигане на тежести - разбира се, техният треньор Валентин Гемеджиев.
Повече от половин век 71-годишният мъж открива и продължава да качва на почетната стълбичка тежкоатлети. Правил го е и в България, и в Турция.

Гемеджиев е един от треньорите, под чието ръководство шампион на олимпиадата в Атина през 2004 г. стана Нурджан Тайлан от Турция. Със световни титли за съседите са Фидаил Гюлер от Момчилград, Екрем Джелил от Чифлик, Ерол Белгин. Гемеджиев подготви и европейските шампионки Уммухан Учар, Фатма Коркмаз и Фиден Кая.

"Като ученик много обичах шахмата. Треньорът по вдигане на тежести в родното ми Садово също обичаше тази игра и често ходех да играем. Един ден той ми каза:

Абе от теб шахматист няма да излезе, но мога да те направя щангист

Аз се съгласих и това свърза целия ми живот с щангите", разказва Валентин Гемеджиев. Като ученик започва да жъне успехи в щангите и през 1973-а вече е в националния отбор, с него става републикански шампион.

Бъдещият треньор решава да стане учител по физическо възпитание. Кандидатства във ВИФ и е приет в педагогически профил. Започва като учител в Кърджали, но след година го назначават за треньор по щанги.

През 1978 г. го канят в Момчилград като състезател, но започва да работи и като треньор и няколко години се занимава с подготовката на щангисти в Момчилград. Сред възпитаниците му са Фидел Гюлер и братът на Наим Сюлейманоглу - Мухаррем.

"Отне ми много време, докато накарам баща му да се съгласи Мухаррем да стане щангист. Каза, че вече е дал единия си син и иска другият да остане при него. Все пак се съгласи", твърди Валентин. След няколко години работа в Момчилград е поканен в Кърджали, където подготвя щангисти за "Арда" в тогавашното спортно училище.

Валентин Гемеджиев е сред помощник-треньорите на Енвер Толумов във времето, когато в отбора са Наим Сюлейманоглу, Халил Мутлу и други успешни щангисти.

На тренировка в Момчилград с Елена Георгиева, за която Гемеджиев е убеден, че има потенциал за европейски шампион.
На тренировка в Момчилград с Елена Георгиева, за която Гемеджиев е убеден, че има потенциал за европейски шампион.

"Наим беше трудолюбив и много организиран. Има голяма разлика между сегашното поколение и това на Наим

Той не се примиряваше някой да е по-добър и да го победи", казва треньорът.

В тези години щангистите на "Арда" са сред най-добрите в страната. Често побеждават отбори като ЦСКА, "Славия", "Черно море", "Академик". Успехите на кърджалийските спортисти са и причината треньорът на националния отбор често да взема спортисти от Кърджали.

"Иван Абаджиев идваше често в района. Беше много доволен, защото имаше много деца, които тренират. Беше му много интересно как малките се справят с натоварванията, дали е възможно специализирана подготовка от V до VIII клас.

Понеже нашият Наим беше дръпнал много, той се интересуваше как е стигнал до това. Тогава посети нашата зала и каза: "Възхитен съм!", разказва Гемеджиев.

В разговорите Иван Абаджиев се шегувал, че от района на Кърджали попълва малките категории в отбора си. "Тук всичко е малко - и кравите ви, и овцете ви, но са здрави като юмрук", шегувал се легендарният треньор.

"Тогавашното поколение нямаше телефони, но беше с хъс да тренира. В залата буквално нямаше място къде да тренират", спомня си с носталгия Гемеджиев.
След демократичните промени в България през 1989 г. настават трудни години за спорта. Валентин Гемеджиев получава изненадващо предложение.

"Беше 1997-а. Прибирам се вкъщи, а отпред ме чакат два автомобила с непознати мъже. Оказа се, че са от Турция. Казаха ми, че са дошли да ме вземат, за да стана треньор", разказва Гемеджиев. Приема и остава в Турция 20 г.

"Започнах да се занимавам с 30-40 щангисти. Казаха ми, че са много. Подбрах 20-ина, но пак ми казаха същото. В крайна сметка тренирах по 5-6."

При престоя си в Турция Валентин Гемеджиев става един от треньорите на женския национален отбор. Там

започва да тренира европейската шампионка Нурджан Тайлан,

състезателка на "Анкара Мамак Спор".

"Беше много дръпната и голям инат, но с нея беше работено и беше много добре подготвена като спортист. Стана олимпийски шампион в Атина."

През 2018 г. Валентин Гемеджиев решава, че трябва да възроди този спорт в Кърджали. Провежда няколко срещи с представители на общината, но му отказват.
"Отидох в Момчилград и разговарях с тогавашния кмет Сунай Хасан. Той дори не ме изслуша докрай и каза: "Започваш още днес". И в момента имам подкрепата на сегашния кмет Илкнур Кязим", каза треньорът.

Сега обучава ученици в залата по вдигане на тежести в Момчилград.

"В отбора имам две момичета, които са републикански шампиони, но имат потенциал да станат европейски. Убеден съм, че съвсем скоро Елена Георгиева и Седеф Халибрям ще постигнат невероятни успехи и в чужбина", допълва треньорът, на чието бюро в залата за вдигане на тежести и до днес има шахматна дъска.

Видео

Коментари