Дъждът охлади “народния бунт” срещу еврото (Видео, снимки)
Бранителите на лева, събрани от “Възраждане”, “Величие” и “будни граждани” като Йоло Денев и Недялко Недялков, напълниха зала 1 на НДК в петък под дъжда. Но предварителните закани още хиляди привърженици да се стекат в центъра на София не се сбъднаха.
Много бусове докараха хора на Костадин Костадинов, през седмицата те се организираха в социалните мрежи. Дъждът обаче вероятно е охладил ентусиазма на други техни другари. Отделно СДВР беше създала организация за осигуряване на реда пред НДК, във и около залата. Първите редове на първия ѝ балкон останаха празни. Организатори се оплакаха, че желаещи са спирани да влязат заради запълнен капацитет. От СДВР обяснили, че мерките са заради пожарната безопасност.
“Битката за лева е последната битка за България” беше лозунгът на мероприятието. То бе свикано, след като президентът Румен Радев поиска референдум дали страната ни да приеме еврото през 2026 г., въпреки че подобно допитване е противоконституционно.
А лидерът на “Възраждане” заговори, че както събранието на Оборище преди близо 150 години, взело решение за бунта, така и сега “народът трябва да излезе по улиците”.
Ще се случат неща, които няма да се харесат на тези, които ни обявиха война, предупреди от НДК Страхил Ангелов.
Някои депутати имаха опасения, че събралите се ще поемат към Народното събрание и ще последват действия като погрома над Дома на Европа от “Възраждане” през февруари. Други очакваха да отидат пред президентството, но Радев е в Япония. В крайна сметка обявиха национален протест на 31 май.
Бранителите на лева използваха сбирката да съберат подписи и за връщането на Паметника на Съветската армия в центъра на София.
Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов е основен организатор, а “бунтът” бе пренасрочен за 31 май - почивен ден, в който дъжд не се очаква.
"Истинското народно събрание е тук, в зала 1 на НДК. По време на митингите в защита на Джорджеску в Румъния видях как един народ излиза да се бори, за да защити позицията си. Ние се готвим да направим същото", обърна се към хората Костадин Костадинов.
Той призова 100 хиляди да се съберат на 31 май в центъра на София, а навсякъде из България да се съберат стотици.
"Няма някой, който да не коленичи пред изправения народ. Нека нашите поробители да усетят силата на България. Ако не ни се повярва, че можем да го направим, на последният ни протест бяхме 10 000 души, изплашихме властта. Опитаха се да ни пречупят с арести, с побои и съдебни процеси. Не ни уплашиха тогава, цял свят разбра за този протест. На 31-и май е време да си върнем държавата", закани се лидерът на "Възраждане".