Ако не даряваше, Бил Гейтс нямаше да е само най-богатият. Щеше да е трилионер!
Какво ще стане, ако даде за благотворителност още 200 млрд. долара през следващите 20 г., както обяви
Ако Бил Гейтс не беше дарявал значителна част от своето богатство за благотворителност и ако беше останал в управлението на “Майкрософт”, днес той щеше да бъде най-богатият човек в света с нетно състояние, надхвърлящо доста над 1 трилион долара.
Бил Гейтс е първият милиардер, чието богатство надхвърля 100 млрд. долара. Това става още през 1999 г. Бил е най-богатият човек в света общо 18 г., според класациите на Forbes. Той оглавява списъка от 1995 до 2007 г., отново през 2009 г. и след това от 2014 до 2017 г. И това въпреки мащабната му и най-голяма в света дарителска дейност след 2000 г.
Какво е текущото му богатство?
Към май 2025 г. нетното състояние на Бил Гейтс се оценява на около 108 милиарда долара, което го поставя на 13-о място в класацията на най-богатите хора в света. Това е доста по-малко от върха на неговото богатство, когато притежаваше значителен дял в Microsoft.
От основаването на Фондация “Бил и Мелинда Гейтс” през 2000 г. Гейтс е дарил над 100 милиарда долара за различни инициативи в областта на здравеопазването, образованието и борбата с бедността. Неотдавна той обяви планове да дари още 200 млрд. долара през следващите 20 г., което ще доведе до почти пълно изчерпване на неговото богатство.
Какво би било богатството му без тези дарения?
Когато “Майкрософт” стана публична през 1986 г., Гейтс притежаваше около 45% от компанията. Ако беше запазил първоначалния си дял от 45% в “Майкрософт”, не беше продавал акции или дарявал значителни суми и беше останал в управлението на компанията, неговото богатство днес осезателно би надхвърлило 1 трилион долара. Това би го направило първия трилионер в света и би го поставило на върха на класацията на най-богатите хора, изпреварвайки в пъти Илон Мъск и Джеф Безос.
Да видим как Бил Гейтс би станал трилионер
Пазарната капитализация на “Майкрософт” към май 2025 г. е 3,26 трилиона долара и е компанията с най-голяма пазарна капитализация в света пред Apple и Nvidia. Ако Бил Гейтс беше запазил дела си в “Майкрософт”, той би притежавал 1 трилион и 467 млрд. долара. Не звучи никак лошо. Но дали той би могъл да запази този свой дял? Да видим.
След първичното публично предлагане (IPO) през 1986 г. “Майкрософт” извършва 9 сплита на акции, тоест издава нови акции. Но при сплитовете съществуващите акционери получават допълнително акции в такъв размер, че тези сплитове да не намаляват дела им в компанията. Поради това сплитовете не биха могли да се отразят на дела на Бил Гейтс в “Майкрософт”.
Факторът, който повлиява върху намаляването на стойността на акциите като процент от капитала, е друг. “Майкрософт” издава голямо количество акции за стимулиране и компенсиране на служителите си, включително на висшия си мениджмънт. Например през фискалната година от 30 юни 2023 до 30 юни 2024 г. “Майкрософт” е направил разходи за стимулиране и компенсации, базирани на акции, в размер на $ 10,73 милиарда.
С увеличаването на общия брой акции за компенсиране на служители делът на Бил Гейтс би се намалил по следния начин: броят на акциите през 1986 г. е около 24,7 млн. Само в резултат на сплитове акциите са се увеличили на 7,11 млрд. през 2025 г. А реалният брой акции към днешна дата е към 7,46 млрд. Това означава, че в резултат на емитирането на акции за стимулиране и компенсиране на служители акциите на Бил Гейтс биха се обезценили само с 4,7%, какъвто е процентът на емитираните акции за компенсиране на служителите. И Бил Гейтс би имал богатство в размер на 1,398 трлн. долара.
Но това щеше да е така само ако Бил Гейтс не беше получавал дивиденти.
Той е на 69 г. – далеч по-млад в сравнение с 94-те години на Уорън Бъфет,
и ако не беше продавал дялове, тепърва щеше да получава още дивиденти.
Бил Гейтс е бил CEO и председател на борда от 1986 до 2000 г., през 2000-2008 г. е председател на борда и главен софтуерен архитект, през 2008-2014 г. само председател на борда. И днес консултира “Майкрософт”, особено по въпроси, свързани с изкуствения интелект. Само да отбележим, че
след 2000 г. Бил Гейтс за работата си получава само по $1 възнаграждение годишно
Символична му е била заплатата и за периода 1980-1990 – в диапазона от 200 хил. до 350 хил. долара, което е нищо в сравнение с възнагражденията за подобни длъжности в близки по големина до “Майкрософт” компании. Но Бил Гейтс като акционер е получавал дивиденти – понякога по стотици милиони долари годишно.
Изводът е, че ако Бил Гейтс не си беше продавал акциите в “Майкрософт”, към днешна дата щеше да бъде не само първият човек, достигнал 100 млрд. долара, но щеше да бъде без прекъсване от 1999 г. най-богатият човек в света, щеше да бъде първият трилионер в света и богатството му щеше да се равнява на над 1 трлн. и 400 млрд. долара.
Изграждането на “Майкрософт” е голяма заслуга на Бил Гейтс. Но съвсем не по-малка негова заслуга, която го прави наистина велик човек и историческа личност, е, че той стана най-големият дарител в света. Смята се, че
най-малко 80 млн. деца са живи благодарение на него
И това ако не е постижение!
Бил Гейтс има още една съществена заслуга. Той има важна роля в спасяването на втората най-голяма компания в света – Apple. През 1997 г. беше в сериозна финансова криза — компанията беше на ръба на фалит, с ограничени ликвидни средства и без ясен план за бъдещето. Точно тогава Стив Джобс се завърна в компанията, а една от ключовите стъпки за стабилизиране на Apple беше сделката с “Майкрософт”.
Двете компании бяха конкуренти. Между тях имаше и съдебни спорове. Но Бил Гейтс не се насочи към фалиране на съперника си, а реши да инвестира в Apple, като “Майкрософт” получи акции без право на глас. Тази инвестиция не беше само финансов жест, а и психологически сигнал за пазара, че Apple има бъдеще и подкрепа.