Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Шефските заплати замръзнаха на 12 000 лв. (графика)

Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Заплатите на висшите мениджъри в България през последните 12 месеца са отишли във фризера - не са нараснали изобщо за разлика от предходната година, когато бяха повишени средно с 20%. Това се твърди в последното проучване на Българската асоциация на екзекютив сърч агенциите, която обединява фирми консултанти по набиране на висш управленски персонал.

В търсенето на топ мениджъри по принцип има около 35-процентен спад на годишна база, който се дължи на несигурната икономическа среда, засилила се с идването на власт на Доналд Тръмп в САЩ.

Хората на високи позиции в България предпочитат да не се местят, защото пазарът на труда става непредвидим, се твърди в анализа.

Независимо от липсата на ръст във възнагражденията, заплатите на висшия управленски персонал у нас почти са се изравнили с тези в Западна Европа за съответния бранш и на същата позиция.

Освен това там там също се наблюдава спад на търсенето на директори с няколко малки изключения - в секторите здравеопазване, в услугите за възрастни хора и в някои отделно взети производства.

Водещ у нас продължава да бъде IT секторът, където ръководителите на фирми получават между 20 хил. и 25 хил. лева месечно. В производствената сфера ръководителите са със заплати между 12 хил. и 17 хил. лева в зависимост от бранша. Сред най-високо платените сфери са фармацевтиката, добивната индустрия и енергетиката.

Освен това за разлика от преди финансовите директори на фирмите вече не са сред топ 3 по възнаграждения. Техните заплати са замръзнали на около 12 хиляди лева месечно.

Малко по-високи са те за маркетинг и търговските директори - между 12 хил. и 14 хил. лв. месечно, но с уговорката, че при тях част от възнаграждението представлява бонуси за постигнати резултати.

Също на около 12 хиляди лева са останали заплатите на хората на високи мениджърски позиции в областта на човешките ресурси и логистиката.

Най-голям спад на търсенето на директори у нас има в производствената сфера, се твърди в анализа. През цялата 2024 г. е имало около 51% намаление на подобни обяви в сравнение с предходната година. Причината - много производствени мощности са били спрени, имало е съкращения, а и немалко инвеститори напуснали страната. В сферата на търговията с бързообротни стоки се наблюдава около 30% спад на търсенето на шефове.

Другото наблюдение е, че напоследък
все повече се затваря ножицата между заплатите - т.е. няма свръхвисоки, но и няма много ниски. Също така компаниите и в България, и в Западна Европа вече не проявяват готовност да наемат възрастни и опитни мениджъри въпреки тяхната по-висока лоялност и опита им. Това се дължи на факта, че те често са свръхквалифицирани и трябва да им плащат много високи заплати, което възпира работодателите.

Видео

Коментари