Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Искането за референдум е още една инвестиция в разделянето на обществото

Томислав Дончев КАДЪР: БНТ
Томислав Дончев КАДЪР: БНТ

От политическа и обществена гледна точка е много тъжно след 4 години непрекъснати инвестиции в разделение на обществото по всякакви линии искаме да го обединим с референдум, което е иронично и до голяма степен тъжно. Считам, че това ще е още една инвестиция в разделянето на и без това разделеното общество. Това каза вицепремиерът и министърът на иновациите и растежа Томислав Дончев в предаването "Защо господин министър?" по bTV.

"Всичко свързано с предложението за този референдум има много измерения, чисто правни. До момента авторитетни юристи се произнесоха, че такова искане е противоречи на Конституцията", каза Дончев. 

"Когато институционален фактор като президента се изкаже по подобен начин само засилва притесненията на хората. не всички са длъжни да разбират от икономика и когато овластен човек разпалва страховете това само вдига скептицизма. Второто измерение, от всички европейски институции се чудят какво се случва в България. Правителството има ясна позиция, но друга ключова институция явно има друго мнение по въпроса", заяви вицепремиерът.

Дончев определи като напрегнати отношенията между кабинета „Желязков" и президента. По думите му е очевидно, че Румен Радев „цели да разбие управляващото мнозинство", но той не мисли, че това ще се случи.

„Президентската институция трябва да бъде над дребните политически крамоли, вид балансьор, успокоител, вид говорител на преобладаващия обществен интерес. Вместо това, виждаме президента директно на политическия терен, борейки се активно да бъде лидер на опозицията в конкуренция с партии като „Възраждане", МЕЧ, „Величие", коментира вицепремиерът.

На въпрос дали, ако „Има такъв народ" и БСП подкрепят провеждането на референдума, предложен от Радев, ще се стигне до край на кабинета „Желязков" Дончев отговори: „Едва ли механично може да означава край, но няма да е инвестиция в стабилността на правителството".

По думите му Радев би извлякъл политически ползи от предложението за референдум, но ще разочарова проевропейско настроените българи. Според Дончев повдигането на темата за импийчмънт на президента допълнително ще нажежи политическото и междуинституционалното напрежение.

По думите на министъра на иновациите и растежа единственото, което ще се промени със замяната на лева с евро са купюрите.

„Дали ще има осезаема промяна е валиден въпрос, ако през предходните години сме поддържали плаващ или свободен валутен курс. България от четвърт век няма това право, защото има валутен борд и гордият български лев исторически е вързан към германската марка, а сега към еврото", посочи той.

„Ако правителството се фокусира върху това да се притеснява за оцеляването си, това означава, че няма да свърши нищо, защото единственият му шанс да съществува и работи е да предоставя резултати, а това изисква смелост. Ако фокусът е върху оцеляването това значи да се опитваш да не разсърдиш никой, да не разгневиш друг и в крайна сметка да не свършиш нищо", заяви той.

„Колкото и трудно да е съставено това правителство, с цената на какви ли не компромиси, аз се боя, че то няма алтернатива, което не е хубаво. Нещо без алтернатива не работи по най-добрия начин", коментира вицепремиерът.

Попитан дали подкрепата на Делян Пеевски за правителството има цена, Дончев отговори, чевсяка поискана или непоискана подкрепа има политическа цена. „Устойчив наратив на опозицията са опитите да пакетират различни политически сили, ГЕРБ с „ДПС-Ново начало", което е неуместно, неправилно, некоректно, но ако това е политическата цена – има", добави той.

По думите на вицепремиера последните 3 месеца в интензивни разговори с Европейската комисия (ЕК) е направен критичен преглед и са идентифицирани 25 проекта по плана на стойност близо 1,1 млрд. лв., които няма как да се случат до август 2026 г.

„Бързам да уточня, че ако сме редуцирали плана с 1,1 млрд. лв., това не означава, че България няма да използва всички пари или че губи пари, защото планът е над договореното, т.е. ние сме предвидили повече проекти, отколкото ще получим пари от ЕК и сега се опитваме да изпълним толкова проекти, колкото пари се очаква да получим", обясни той.

По думите му след това преразглеждане проектите са в много по-реалистичен вид, за да се случат за тези драстично съкратени срокове.

По думите му втората част от процеса е свързана с реформите.

„Водихме много сериозни преговори, най-вече със сектор „Енергетика" и мисля, че сме много близо до съгласие. Ако Народното събрание приеме всички закони в частта върховенство на закона и борба с корупцията и ако сектор „Енергетика" остане в този вид, България няма да загуби никакви пари от второ плащане по плана. Ако това се случи до юли, аз съм в състояние да да подам ново искане за плащане. Подавайки го юли, ако всичко е наред, бихме могли да получим второто плащане ранната есен", каза още вицепремиерът.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Видео

Коментари