Лъв XIV - един умерен Франциск, който не импровизира
Новият папа е тенисист, полиглот, математик, мисионер
Когато на 8 май вечерта протодяконът кардинал Доминик Ламберти произнесе от ложата на Апостолическия дворец “Робертус”, както е на латински рожденото име на новия папа Лъв XIV, хилядите поклонници на площад “Свети Петър” в първия момент изглеждаха объркани и неразбиращи за кого точно става въпрос. Досегашният кардинал от Чикаго Робърт Франсис Превост излезе на балкона видимо развълнуван и с очи, блестящи от емоции. Веднага направи впечатление един факт, невиждан досега в историята - новият понтифик извади листове, за да прочете първото си обръщение Urbi et Orbi, към града и към света. Всички негови предшественици бяха импровизирали в този момент. Той обаче поиска да бъде прецизен,
за да не сгреши нито една дума,
макар че владее много добре италиански, така както испански, френски и латински. Обърна се на испански и към вярващите, но не произнесе нито една дума на английски. Мнозина се запитаха - а кога е написал обръщението си? Преди или след като беше облечен с белите папски одежди в прословутата стая на сълзите в Сикстинската капела? Малко преди да се покаже на целия свят, папата прегърнал един по един всичките 132-ма кардинали от конклава, който го избра. Вечерта след избора си вечерял заедно с тях в резиденцията “Санта Марта”.
Малко след като 267-ият папа помаха на целия свят от Ватикана, той отиде и в близкия Палацо Санто Уфицио, където живееше от 2023 г. Хората от сградата не пропуснаха да публикуват снимките си с него в социалните мрежи.
В първото си обръщение към вярващите Робърт Превост благодари на своя покоен предшественик. Доста любопитна е връзката между двамата американски папи - северният Лъв XIV и латинският Франциск. Роденият в Чикаго Робърт Превост прекарва по-голямата част от живота си в Южна Америка, тъй като е мисионер в Перу. Дори получава перуанско гражданство. Роденият в Буенос Айрес Берголио никога преди да стане папа, не е бил в САЩ. Отива за пръв път в живота си, когато оглавява Църквата. Рим е този, който свързва северния и южния американец. Папа Франциск вика Превост във Ватикана, където го ръкополага за кардинал през 2023 г. и го назначава начело на един от най-влиятелните постове в римската курия - префект на Дикастерията за епископите. Именно тази структура има задачата да подготвя и одобрява назначенията на епископи по цял свят.
Новият папа се смята за един “умерен Франциск”. Той споделя неговите приоритети като грижата за бедните, борбата с климатичните промени, подкрепата за мигрантите и нуждаещите се. Детайлите от първото появяване пред света на Лъв XIV обаче веднага заговориха за друго - че той смята да действа с друг маниер. Американецът се показа облечен с онази къса червена мантия, наречена “моцета”, над белите си одежди, която Франциск демонстративно не пожела да сложи заради пренебрежението си към прекалените официалности. Лъв XIV не поздрави тълпата с фамилиарното “Добър вечер”, не импровизира нищо и за разлика от предишните папи, не намеси по никакъв начин собствената си личност в обръщението си, в което произнесе девет пъти “мир”. Прибегна и до игра на думи, наричайки го “обезоръжен” и “обезоръжаващ”.
В интернет могат да се видят най-различни снимки от миналото, показващи новия папа на кон като мисионер в Перу, като млад с папа Йоан Павел II, в прегръдка с папа Франциск.
Новият глава на Римокатолическата църква е роден в Чикаго на 14 септември 1955 г. в семейството на Луис Мариус Превост, с италиански и френски произход, служил през Втората световна война, а после работил като преподавател и училищен надзирател. Майка му Милдред Мартинес, наричана от мнозина сладката Мили, пък е с испански корени и работи като библиотекарка, пее и в църковния хор. И двамата са практикуващи католици и участват активно в живота на епархията си. Когато Робърт се ражда, родителите му са на 35 и 43 г. и живеят в тухлена къща от 110 кв. м в Долтън, Илинойс,
купена на кредит от 49 долара на месец
Тя се продава сега за 199 хил. долара. Именно в тази къща в южната част на Чикаго, навремето средище на ирландската католическа общност, малкият Робърт прекарва детството с двамата си братя. Всеки ден Робърт и съучениците му ходят на меса на латински. Превост показва още от малък колко е религиозен. Съученикът му Джоузеф Мериголд го описва като най-умния в класа, затова седял винаги на първия ред. Разказва и как бъдещият папа обичал да го закача с молив, защото харесвал шегите. За всички било ясно, че Робърт бил отдаден на Бог, че знаел добре какво иска и къде да стигне, като порасне.
Преди време в интервю за италианската телевизия РАИ Уно Робърт Превост разказа как в юношеството си изпитал съмнения, свързани с призванието си да се отдаде на Бог. “В тези трудни моменти баща ми се оказа фундаментален за мен. Той не беше теолог, а говореше с мен за конкретни неща. Когато човек е млад, си мисли - по-добре да оставя този живот, да се оженя, да имам деца, да водя нормален живот, на който бях свидетел и в семейството ми. Баща ми тогава ми заговори за значението на любовта и за това колко е важно да опознаеш Христос в живота.”
Превост има двама по-големи братя. Единият от тях - Джон, разказва пред американски медии как бил шокиран, когато чул по телевизията името на Роб от ложата на “Свети Петър”. “В този момент бях на телефона с племенницата ми и не можехме да повярваме.” И най-големият от тримата братя - Луис, също е шокиран. “Бях на легло с грип, но когато чух от телевизора “Роберто”, разбрах веднага. Започнах да танцувам вкъщи!”
Тримата братя са много свързани в детството си. “Роб знаеше, че един ден ще стане свещеник, още откакто е проходил”, разказва пред “Дейли мейл” бившата директорка на католическото училище, което посещава Превост. Той дори си играел на свещеник, използвайки масичка за гладене като олтар и раздавайки бонбони като за причастие.
“Един ден негов съсед му каза - ще станеш папа!”
Джон разкрива и че в навечерието на конклава брат му Робърт го питал по телефона как би трябвало да се нарече, в случай че го изберат. Двамата започнали да се шегуват и Джон тогава го посъветвал да не се нарича Лъв, защото в такъв случай би бил XIII. Робърт обаче явно е проверил фактите и си е дал сметка, че би бил XIV. “Мисля, че Роб и папа Франциск бяха сродни души, защото и двамата бяха белязани от живота си сред бедните в Южна Америка”, казва още Джон.
Истинският път към вярата на Робърт Превост започва още след прогимназията. Той започва да посещава гимназията към Семинарията, управлявана от свещеници от Ордена на свети Августин. По-късно се премества в университета “Виланова”, близо до Филаделфия, където през 1977 г. завършва математика.
Същата година постъпва в новициата на Ордена на свети Августин в Сейнт Луис, щата Мисури. През 1981 г. полага тържествените си обети. След диплома по богословие в Чикаго, когато е 27-годишен, орденът го изпраща в Рим, за да учи канонично право в Папския университет “Свети Тома Аквински”. Там е учил и Карол Войтила. Превост е ръкоположен за свещеник в Рим през 1982 г. Младият свещеник има възможност да се срещне с Йоан Павел II.
Снимка, включена в юбилейната книга на енорията “Света Мария от Успението” през 1986 г., показва Робърт Франсис, който срамежливо се усмихва, докато стиска ръката на усмихнатия Йоан Павел II. След това Превост започва своята мисионерска дейност. Изпратен е да работи в мисията в Чулуканас, в Пиура, Северно Перу, където в продължение на десетилетие изпълнява различни роли - настоятел, преподавател, директор на образователен проект, съдебен викарий.
През 1999 г. Превост се връща в САЩ като приор на провинцията “Майка на Добрия Съвет” (Чикаго). След две години и половина е избран за генерален приор. През 2014 г. папа Франциск го назначава за апостолически администратор на епархията Чиклайо (Перу). Ръкоположен е за епископ през 2015 г. и същата година
получава перуанско гражданство
В интервю за “Ватикан Нюз” Превост споделя, че винаги е усещал близостта на Франциск. “Той ме питаше: “Как си? Как вървят нещата?”. Когато през 2023 г. в интервю, публикувано на сайта на Августинците, го питат какво означава да бъдеш добър пастир, Превост отговаря: “Да бъдеш добър пастир, означава да можеш да придружаваш Божия народ и да живееш близо до него, а не изолиран. Папа Франциск го е казвал ясно много пъти. Той не иска епископи, които живеят в дворци. Той иска епископи, които живеят във връзка с Бога, с останалата част от епископата, със свещениците и преди всичко с Божия народ… Накратко - да помага на хората да познаят Христос чрез дара на вярата”. Превост споделя и друго - че е запален тенисист, но че откакто е оставил Перу, е имал малко възможности да играе. “Нямам търпение да се върна на корта”, допълва той.
Папа Франциск го назначава през 2019 г. за член на Конгрегацията за клира, а през 2020 г. за член на Конгрегацията за епископите.
Има ли Доналд Тръмп “пръст” в избора на американския папа?
Лъв XIV е критикува US президента в социалните мрежи
“Голяма чест, голяма чест.” Така Доналд Тръмп коментира избора на първия папа от САЩ. “Гледах телевизия и казаха, че е американец, и аз отвърнах: страхотно.” Малко преди това президентът публикува в социалната си мрежа Truth: “Поздравления за кардинал Робърт Франсис Превост....Какво вълнение и каква голяма чест за нашата страна. Очаквам с нетърпение да се срещна с папа Лъв XIV. Това ще бъде много значим момент!”.
Според в. “Кориере дела сера” Тръмп вероятно е гледал дясната телевизия Fox News, където се изля вълна от ентусиазъм след новината, че за пръв път в историята папа е американец. Очакванията му обаче не се сбъднаха - новият понтифик не е кардинал Долан от Ню Йорк, когото Тръмп
неофициално бе подкрепил,
макар и в шеговита форма, заявявайки, че самият той иска да стане папа. Активистката от крайната десница Лаура Лумър, известна с това, че е оказвала натиск върху Тръмп да уволни членове на Съвета за национална сигурност, беше сред първите, които разкритикуваха новия папа в социалната мрежа X: “Той е анти-Тръмп, анти-MAGA, за отворени граници и пълен марксист като папа Франциск. Католиците не ги чака нищо добро. Още една марионетка на марксизма във Ватикана”.
Преди да стане папа, кардинал Превост имаше профил в социалната мрежа X. Три негови публикации привлякоха вниманието на поддръжници на Тръмп. През февруари той критикува вицепрезидента Джей Ди Ванс, новопокръстен католик: “Ванс греши: Исус не иска да подреждаме любовта си по приоритети”. По този начин той реагира на интервю по Fox News, в което Ванс бе заявил: “Християнският принцип е: обичаш първо семейството си, после съседите, после общността, после съгражданите, и най-накрая – света. Левицата обърна това с главата надолу”. Въпреки това Ванс поздрави новия папа, като каза, че вярва, че американските католици и другите християни ще се молят за успеха му: “Бог да го благослови!”.
В друга публикация от 15 април пък кардинал Превост бе препубликувал статия на помощник на епископ от Вашингтон (нелегален имигрант от Ел Салвадор) относно срещата на Тръмп с президента на Салвадор Наиб Букеле. Статията критикуваше затвора, използван за задържане на депортирани от САЩ без съд, като питаше: “Не виждате ли страданието? Съвестта ви не се ли бунтува?” Трети ретуит след срещата на Тръмп с папа Франциск през 2017 г. подкрепяше пост на движението Laudato si, призовавайки Тръмп (който напусна Парижкото споразумение) да действа за климата.
Тези дни стана ясно, че по време на погребението на папа Франциск, на което американският президент присъства, той е
дарил на Ватикана чек от 14 млн. долара
Искал ли е Тръмп да повлияе на конклава, питат се мнозина, знаейки за бюджетния дефицит от 70 млн. евро в касите на Светия престол. Открай време САЩ заедно с Германия са най-големите спонсори на Ватикана. Тръмп направи дарението с ясното съзнание, че има свой съюзник в конклава в лицето на нюйоркския кардинал Тимъти Долан. Той не беше сред фаворитите за “трона”, но беше смятан за влиятелна фигура, който може да повлияе на другите от конклава. Дали той изигра роля за гласуването за американеца Превост? Според много експерти вероятно е около кандидатурата му в крайна сметка да са се обединили кардиналите от Северна и Южна Америка.