Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

3D разходка в Къщата с ягодите

Къщата с ягодите вече има уебсайт, в който видео позволява виртуална разходка из нея.
Къщата с ягодите вече има уебсайт, в който видео позволява виртуална разходка из нея.
  • Спасяването на красивата сграда започна с лазерно заснемане, предстои и разчистване на двора
  • За някои емблематични постройки новините са добри, битката срещу разрухата на други продължава

Разходка в Къщата с ягодите? Да, вече е възможно, макар и за момента само в 3D вариант. Новите собственици са създали уебсайт strawberryhouse.bg, където всеки може да проследи стъпките по спасяването на красивата сграда, която беше оставена с десетилетия да се руши.

В сайта е качено видео, с помощта на което зрителите могат да направят виртуална разходка - да прекосят двора, да влязат във вестибюла,

да обиколят многобройните стаи,

да се качат на втория етаж и да видят с очите си пораженията, които времето и човешката ръка са нанесли.

“Хората от квартала ни звънят и питат какво се случва, когато видят някой да посещава къщата. Затова решихме да направим сайт, в който сами да съобщаваме новините”, коментираха за “24 часа - 168 истории” от известната българска IT компания SiteGround, която миналата есен придоби имота срещу 8 млн. евро. Първата публикувана новина е, че на архитектурното бижу е извършено лазерно заснемане.

“То позволява създаване на точни 3D модели на исторически и модерни сгради,

като улеснява реставрацията и планирането на реконструкции и се използва за документиране на автентичните детайли и структурни елементи”, пише в strawberryhouse.bg. Освен това в момента се разчиства дворът, преди да стартира геодезическото заснемане.

От SiteGround призовават всички ценители на архитектурата за търпение, тъй като предизвикателствата не са едно и две: “Преди всичко молим за разбиране, че всяка намеса в рамките на тази историческа сграда, като паметник на културата, изисква много време и съгласуване с множество институции. Предстои ни дълъг и сложен процес на работа.”

През ноември м.г. компанията съобщи, че купува от бившия генерален директор на “Лукойл България” Валентин Златев емблематичната Къща с ягодите, построена през 20-те години на ХХ век за банкера Димитър Иванов.

“Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава”,

написа единият от съдружниците в технологичната фирма - Тенко Николов. По-късно оттам оповестиха, че плановете са аристократичното здание да стане представителна централа, включително на фондация “За пример”, съдадена от Николов и от съдружника му Иво Ценов.

Радостта, с която софиянци посрещнаха вестта за предстоящата реставрация на един от най-ценните архитектурни екземпляри, за пореден път показа колко е важно за тях опазването на историческото наследство. В София обаче има и други стойностни къщи и цели здания, които пустеят от години и чието събуждане всички очакват. За част от тях също има добри новини, докато към други продължаваме да гледаме със силна тревога.

Вече започна възстановяването на фасадите на над 100-годишния бивш хотел “Париж” на бул. “Княгиня Мария Луиза” 30.

След години на рушене фасадата на над 100-годишния хотел “Париж” на бул. “Мария Луиза” 30 се реставрира.
След години на рушене фасадата на над 100-годишния хотел “Париж” на бул. “Мария Луиза” 30 се реставрира.

Той се намира на метри от друга наскоро обновена реликва- първото кино в България “Модерен театър”. Хотелът е проектиран от арх. Наум Торбов, който е автор още на Централните хали. През 2024 г. Столична община съобщи, че бившият главен архитект Здравко Здравков е издал разрешение за реставрацията на сградата, чиято фасада буквално се свличаше. Преди това имотът бе обект на дълги съдебни дела, в края на които от “Московска” 33 съобщиха, че новият собственик е предприел действия за възстановяването на хотела като част от недвижимото културно наследство на София.

В напреднала фаза е и спасяването на още една сецесионова красавица - къщата на арх. Георги Фингов, който е автор на първата царска вила във “Врана”.

В напреднала фаза е и обновлението на дома на арх. Георги Фингов на ул. “Оборище” 38.
В напреднала фаза е и обновлението на дома на арх. Георги Фингов на ул. “Оборище” 38.

Неговият дом на ул. “Шипка” 38, изграден в началото на ХХ век, е известен с вградената скулптурна глава на жена в една от колоните на входа. Тя е дело на Андрей Николов и се счита, че може би е символът на “майката” на масоните, към чиято ложа е принадлежал архитектът. През 1914 г. имотът е купен от Петко Теодоров, който за около година е кмет на София. След 1944 г. сградата е национализирана за детска градина, а

впоследствие е реституирана на наследниците на Теодоров

Допреди няколко години къщата бе обект на съдебни спорове, а също и на планове за надстрояване. След дълга битка опитите бяха парирани и от месеци тя се ремонтира.

Съдбата на няколко посестрими на двете перли не е толкова щастлива и битката за тяхното спасение продължава. Общото между всички казуси е, че също се точат от години и че собствениците не искат имотите им да са паметници на културата, а предпочитат да построят върху тях нови, по-високи сгради, с максимална квадратура. Другото общо е, че във всяка от тези къщи е горял пожар, понякога повече от един. Разбити са прозорците им, за да бъдат оставени да се разрушават от дъждовете и зимите.

Засега само на хартия има добри новини за друг архитектурен шедьовър, който мнозина познават единствено в сегашното му

полусрутено и призрачно състояние

Спасяването на къщата на Иван Гешов на бул. “Патриарх Евтимий” 7 все повече изглежда невъзможна мисия.
Спасяването на къщата на Иван Гешов на бул. “Патриарх Евтимий” 7 все повече изглежда невъзможна мисия.

Преди около 4 г. съд реши домът на премиера на България от 1911 до 1913 г. Иван Гешов на бул. “Патриарх Евтимий” 7 да не е нищо друго, освен обект на културното наследство. А не например холограма в 7-етажен хотел, каквито бяха намеренията на дружество “Артемида - БСИ”. То е създадено през 1997 г. и първоначално дялове в него имат общинската фирма “Софийски имоти” и частната “Бексим”, собственост на Аделина Пишинова. По

добре позната схема, по която столицата загуби много атрактивни имоти,

впоследствие делът на “Софийски имоти” е свит и контролът остава за частния акционер.

След проекта за “вграждането” на къщата в хотел общината поведе съдебна битка, която спечели след много перипетии, като междувременно наложи и глоби на собственика за лошо стопанисване на имота. Преди около година в него избухна и пожар. След като нежеланието на “Артемида - БСИ” да поддържа къщата лъсна за пореден път, кметът на район “Средец” Трайчо Трайков предложи общината да я купи или да наложи принудителна ипотека на името на собственика. Към момента новият подробен план на терена също е в съда, а от “Московска” 33 поясняват, че евентуални действия по реставрирането й биха могли да се предприемат след приключването на спора.

Игра на котка и мишка има и за друга красива къща, за която всеки ден може да е последен. И тук частна фирма я придобива преди повече от 20 г. и оттогава прави всичко възможно тя да се саморазруши. От 2002 г. т.нар. Къща на Шапкарева на бул. “Скобелев” 18 е собственост на фирма “Фимен”. През 2004 г. защитеният й статут е снет, а на следващата година е изработен проект за 7-етажна кооперация.

Къщата на Шапкарева на бул. “Скобелев” 18 е собственост на частна фирма, която иска да вдигне на терена 7-етажна кооперация.
Къщата на Шапкарева на бул. “Скобелев” 18 е собственост на частна фирма, която иска да вдигне на терена 7-етажна кооперация.

Междувременно

имотът, който е до двора на 20-о училище “Тодор Минков”, става все по-опасен за околните

и общината налага няколко глоби на собственика.

През 2020 г. бившият кмет Йорданка Фандъкова пише писмо до министъра на културата с искане къщата пак да стане паметник на културата. Няколко месеца по-късно в нея избухна пожар, а от полицията съобщиха, че вероятно той е умишлен. След това кметството поръча двуетажната постройка спешно да се укрепи и обезопаси. През м.г. кметът Васил Терзиев съобщи, че министърът на културата е декларирал Къщата на Шапкарева като недвижима ценност, но впоследствие съдът е отменил заповедта.

Разминаване между обществените очаквания и плановете на собственика има и за още една емблематична сграда - някогашния театър “Ренесанс”, по-късно кино и профсъюзен дом на пл. “Възраждане”. Зданието е проектирано от арх. Никола Лазаров, създал Военния клуб.

През последните 10 г. емблематичната червена сграда на пл. “Възраждане” горя два пъти.
През последните 10 г. емблематичната червена сграда на пл. “Възраждане” горя два пъти.

Впоследствие

театърът изгаря в пожар

и през социализма е възстановен с доброволен труд, но за други цели. От години имотът е собственост на хотелиера и строителен предприемач Красимир Георгиев, който желае да събори историческата сграда и на нейно място да вдигне хотел. Едновремешният театър “Ренесанс” също е паметник на културата, но с най-ниската степен на защита - “за сведение”. През 2017 и 2021 г. той пак горя, като след втория инцидент общината глоби Георгиев с 200 000 лв. Оттогава досега с добре известната на софиянци червена сграда не се случва нищо.

През 2024 г. кметът Васил Терзиев обяви, че 250 от около 1750-те недвижими паметника на културата в София са в лошо състояние. Той обеща, че

общината ще се опита да се погрижи за най-проблемните

След това Терзиев съобщи адресите на 3 обекта, за които е поискал министърът на културата и директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство да преразгледат становищата за свалянето на техния статут. Дни по-късно кметът публикува списък с още 17 сгради, за които иска възстановяване.

“Някои от тях са знакови, познати на всички софиянци - като кооперация “Царевец” на Орлов мост, а други - малки архитектурни бижута, разположени в кварталните улици. Вярвам, че тези сгради могат да бъдат възстановени в автентичния им вид и да се използват. И да помогнат за превръщането на София в град, който помни и се грижи за историческите си ценности”, коментира Терзиев.

Видео

Коментари