Над 500 са изсъхналите дървета в парка "Врана", основно ели и смърчове
Липсата на грижи и засушаването са основните причини за смъртта на част от иглолистните
Над 500 изсъхнали дървета има в парка “Врана”. Преброил ги е личният секретар на Симеон II - Явор Кирилов, след като царското семейство излезе с остра позиция. В нея алармира, че паркът загива поради липсата на грижи и неяснота кой го стопанисва.
990 дка от него бяха дарени от царя и сестра му Мария Луиза през 2001 г. на Столичната община, която през 2013 г. го отвори за граждани. От лятото на 2023-а обаче
паркът е държавен след решение на ВКС
по дело, заведено от регионалното министерство. От МРРБ обясниха, че са прехвърлили собствеността на областната управа на София, но оттам казват, че паркът продължава да се стопанисва от общината. Миналия юни Столичната община е изпратила предложение за споразумение, с което да ѝ бъдат възложени управлението и поддръжката му, но отговор няма. Около 500 хил. лв. са годишните разходи.
Това е прехвърляне на отговорността между институциите. Никой не се е свързал с нас, за да ни каже, че ще се вземат мерки, а голяма част от иглолистната растителност е умряла, коментира Явор Кирилов. Преди е имало поддържане на парка, но в последната година е тотално занемарен. Когато преди 11 г. той започнал да работи за царя, изсъхналите дървета били само 4. Днес са над 500.
Преди години след буря
паднаха дървета до самия вход на двореца “Врана”
Оттогава на няколко пъти са премахвани изсъхнали, но процедурата е тромава. След дълги разправии тази пролет изрязали други 15 точно пред сградата, защото сериозно застрашавали посетителите.
Че паркът от година на година изглежда все по-зле, е споделял и царят с болка. А проблемите са очевидни - сухите дървета, които не се премахват, бръшлянът, който задушава другите видове, сухата почва. Основните алеи са сравнително поддържани, но покрай оградите най-вече по “Цариградско шосе” е страхотен буренак. Точно там наскоро станаха два инцидента с паднали дървета на булеварда, пострада жена.
Мой приятел ми каза:
Страх ме е да карам покрай парка
по “Цариградско шосе”, да не ме убие някое дърво, разказа Кирилов. И даде пример как в интернет напоследък оценките на посетителите са - хубав парк, но неподдържан.
Засушаването е голям проблем. Заедно с парка има изградена водоснабдителна мрежа с гравитачно пълнене от Панчарево, но тя не се използва, допълни той.
Над 800 растителни вида има в парк “Врана”, от тях близо 400 са дървесни. Секвоите обаче вече ги няма, както и много от елите и смърчовете.
Голяма част от иглолистните дървета в парка изсъхват - поради засушаванията в климата в последните години и липсата на високи подпочвени води. Част от растителността е в своята кулминация и поради липсата на грижи загива и трябва да бъде отстранявана своевременно. Динамиката на един парк изисква непрекъсната поддръжка, проследяване темпа и условията на растежа, за да може своевременно видовете, които отиват към края на своето развитие, да бъдат подменяни. Това е продължителна работа, казва ландшафтният архитект доц. д-р Пламен Александров.
Той има наблюдения върху парк “Врана” от много години, правил е пълна паспортизация на растителните видове в него.
Това е един от трите парка у нас - заедно с тези в Евксиноград и Кричим, които са културни ценности като образци на градинско-парковото изкуство, обяснява той.
Парк “Врана” е уникален с
видове, от които няма други в цяла България
В началото на миналия век у нас са липсвали интересни посадъчни материали, но тук има растителност от всички континенти поради орнитоложките и ботанически интереси на цар Фердинанд. Изграждането на парка продължава около 40 г. Той е изцяло в пейзажен стил, каквито са парковете в почти цяла Европа около царските дворци, разказва доц. Александров.
Ценните и редки видове имат и ботаническа, и декоративна стойност. Изброява латински наименования, непреведими за широката публика, сред които рядък вид дъб, кладрастис (произхождащ от Източна Азия), както и блатен кипарис - интересен с въздушните си корени.
В Румъния парковете към всички дворци са брилянтно поддържани. Така е и около двореца “Свети Антон” на цар Фердинанд в Словакия. Хората, които го поддържат, идваха за погребението на цар Фердинанд и като видяха в какво състояние е паркът тук, направо се ужасиха, разказа още Явор Кирилов.

