Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Правителството мисли как и кога да вдигне вноската за пенсия (Обзор)

Населението у нас все повече застарява.
Населението у нас все повече застарява.
  • Против увеличаването на възрастта за пенсиониране се обяви социалният министър
  • Деница Сачева: Населението застарява и трябва да се отчитат новите тенденции

С колко и кога да се увеличи осигурителната вноска за пенсия, ще обмислят правителство и експерти. Това е една от темите, част от

пътната карта за реформа

на пенсионната система у нас, която ще се подготвя в следващите 6 месеца.

Пенсиите и сега се плащат от данъците. Осигуровките за тях трябва да са над два пъти по-високи от сегашното ниво, за да покриват разходите. Според сметката на актюерите от НОИ осигуровките за пенсия трябвало да са 37,5%, за да се издържа системата.

В средносрочната бюджетна прогноза на правителството е разписано, че след 2 години осигурителната вноска за държавната пенсия ще се вдига. Това обаче е само прогноза и трябва да се облече законово, затова идеята е сега да се повдигне дебат и да се претеглят всички плюсове и минуси.

В бюджетната прогноза е разписано от 2027-а вноската за фонд “Пенсии” да се увеличи с 1 процентен пункт - от 14,8% за родените след 1959 г. на 15,8%. От 2028-а ще има ново увеличение с още 2 процентни пункта - от 15,8 на 17,8%.

За родените преди 1 януари 1960 г. осигурителната тежест се променя съответно от 19,8 на 20,8 и после на 22,8%. Към това се добавят осигуровки за здраве, болнични и безработица. Те ще вдигнат общата тежест до 30,3% от заплатата.

В предложението не е предвидено увеличение на вноската от 5% към частните пенсионни фондове, която се плаща от хората, родени след 1959 г. Всичко това ще засегне около 3 млн. българи.

От тази мярка в хазната ще влязат още 611,5 млн. лв. през 2027 г. и 1,292 млрд. лв. за 2028 г.

Проучване на парламента показа, че българите искат по-високи пенсии, но без да се увеличават размерът на вноските и годините за придобиване на право на пенсиониране, а с по-добра събираемост.

Деница Сачева
Деница Сачева

Има много нови тенденции, които трябва да бъдат взети под внимание - застаряване на населението, всяка година все повече и повече хора излизат в пенсия, а все по-малко влизат на пазара на труда. До 5-6 години

на пазара на труда ще влизат около 50 хил. души, а в пенсионна възраст ще излизат около 100-110 хил.

Това са сериозни дисбаланси, които трябва да вземаме под внимание за финансовата устойчивост на системата, обясни бившият социален министър Деница Сачева, която е сред вносителите на предложението за пътна карта.

Според нея сега трябва да се реши как ще се увеличава осигурителната вноска през годините. Както и да се обсъди пенсионната възраст, за която засега няма планове да бъде увеличена, но експертите отчитат все повече хора, които избират да продължат да работят и след пенсиониране. В момента у нас това са 350 хил. пенсионери.

В средносрочен план вероятно трябва да се направи и това планиране, защото няма как с едни и същи пари да искаме да получаваме повече и повече услуги и пенсия. От друга страна, пенсиите, които са от нетрудови доходи, трябва категорично да излязат от системата за социално подпомагане, обясни още Сачева.

Борислав Гуцанов
Борислав Гуцанов

Социалният министър Борислав Гуцанов се обяви против увеличаването на пенсионната възраст. Нека да видим всички доклади, които има до този момент. Тогава ще можем да коментираме подробности. Това, което аз считам, че не трябва да се прави, е увеличаване на пенсионната възраст. Това е мое виждане, искам да видим всички доклади и материали и едва тогава да обсъждаме каква трябва да бъде пътната карта и какво трябва да се случи евентуално като промени в пенсионната система, каза Гуцанов.

БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ

ДЕНИЦА САЧЕВА

Видео

Коментари