Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ивайло Мирчев и Божидар Божанов: Обединение на демократичното дясно до незаобиколим фактор, после заявка за властта

Божидар Божанов и Ивайло Мирчев са съпредседатели на "Да, България"
Божидар Божанов и Ивайло Мирчев са съпредседатели на "Да, България"

За еврозоната и геополитическата ориентация на България сме категорични, че управляващите могат да разчитат на нас и “Продължаваме промяната”, категорични са съпредседателите на "Да, България"

  • Да разрушиш парламентарната група насред мандат, в който си опозиция, е абсолютно недалновидно
  • Не сме жълтопаветна партия, имаме добро представителство в страната. И съпредседателите не сме родени в София
  • Христо Иванов ще продължи да допринася със своята визия, способност да анализира процесите в хоризонт и с доза скептицизъм
  • Това дясно обединение няма да бъде просто снимка пред фикус на едни хора,които не могат да се гледат,с цел да се премине някаква бариера
  • Не може светът и Европа да горят, а ние да си играем на влияние.Трябва да сме фактор, който да запази България
  • Ще повярваме в подадената ръка от ГЕРБ,когато се освободят от виляния. Тогава ще сме готови на нещо повече

- За първи път “Да, България” ще има двама съпредседатели. Не усложнява ли това процеса на взимане на решения, не се ли размива отговорността?

Ивайло Мирчев: Не очакваме никакви затруднения в работата. Ние сме екип отдавна. Винаги сме работили заедно - Надежда Йорданова, Божидар и Христо Иванов. Това е продължение на работата с екипите, които Христо е определил. След като преди 9 месеца той подаде оставка, работим по този начин - Надежда е председател на парламентарната група, ние се опитвахме да движим нещата в партията.

- ДПС също имаха двама съпредседатели, не им донесе късмет...

Божидар Божанов: ДПС са много различна партия като начин на управление и тип избиратели. Паралели не може да се правят. Един от техните съпредседатели бе Делян Пеевски, ние сме в съвсем друга ситуация.

- Как ще разпределите отговорностите?

Б. Б: Това предстои, ще имаме и зам.-председатели. Формалното представителство на партията е от двама ни заедно.

- Христо Иванов начерта визия за участие във властта, как може да се случи това, в какъв период от време го виждате?

И. М.: Той постави тази задача, но и сам е свършил доста по нея. Започва се с надграждане на “Демократична България”, което е подготвено от него. Вече имахме съвместни заседания с ДСБ и работим усилено за по-задълбочената интеграция на ДБ.

На следващия етап е обединяването на т.нар. демократично дясно и искането на властта тогава, когато вече може да се превърнем в незаобиколим фактор. Нормално е една политическа сила да иска да е част от управлението на страната.

- Често споменавате Христо Иванов и неговия принос, той остана част от Националния съвет. Каква е новата му роля - ментор, съветник?

Б. Б.: Той ще допринася с опита си, натрупан като лидер. Със своята визия и най-вече със способността си да анализира процесите в хоризонт. Чухте словото му на конференцията, в него има неща, за които е предупреждавал и преди. Ще разчитаме на прозорливостта му, дори на черногледството му - в сложната ситуация, в която се намираме, скептицизмът е задължително умение.

И. М.: Намираме се в сложни времена. Преди около 2 г. Христо прогнозира всичко, което днес се случва - победата на Тръмп, дезинтеграцията между западните партньори, нарушаването на всички установени търговски практики, случващото се с НАТО. Малко хора бяха на това мнение, сега сме в шок от скоростта, с която се случва.

Разчитаме на Христо да ни помогне да излезем от тази ситуация и да сме полезни като политическа сила първо на общността си, а след това и на страната си.

Б. Б.: Именно в този променен контекст беше и заявката да поискаме властта.

Вече не може по никакъв начин да се разчита, че някой от Запад ще вдигне телефона на някой местен управник и ще му каже: “Не прави това.” Трябва сами да изградим политическата структура, която да поиска властта, така че сама да оправи многото проблеми, които има в държавата.

Христо Иванов ще продължи да съветва двамата нови съпредседатели Ивайло Мирчев и Божидар Божанов.
Христо Иванов ще продължи да съветва двамата нови съпредседатели Ивайло Мирчев и Божидар Божанов.

И. М.: Трябва да запретнем ръкави. Като партия, общност от хора, които искат да променят страната си, трябва да покажем капацитет, за да видят хората, че не предлагаме само думи, а възможност за реални действия.

- В парламента обаче сте опозиция. ГЕРБ вече няколко пъти подават ръка, и то специално към вас - Бойко Борисов определя “Демократична България” като по-благонадеждния и разумен партньор. Готови ли сте в името на еврото и гаранциите за външната политика да дадете подкрепа в определени моменти на управляващото мнозинство въпреки ПП? Ще има ли още разделения в гласуванията ви?

И. М.: ГЕРБ не подават ръка. Те са много зависими от Пеевски и дори когато Борисов казва, че открехва врата, всъщност преди това тежко я е затръшнал. Той прекрати преговорите с нас, когато стана въпрос за влиянието на Пеевски в институциите. Ще приемем, че ГЕРБ са искрени в подаването на ръка, когато има гаранции, че могат да се освободят от вредните влияния. Тогава може да сме готови за нещо повече.

По отношение на еврозоната и геополитическата ориентация на България сме категорични, че управляващите могат да разчитат на нас. Това е позиция и на ПП, и на ДБ.

Б. Б.: Ние гласуваме и подкрепяме правилни неща, не защото някой е подал ръка, а защото това сме обещали на избирателите си, без значение дали сме в управление или опозиция.

- Тогава готови ли сте за партньор, осигуряващ стабилността на правителството и изпълнението на тези цели, ако така ще го оттласнете от това да зависи само от “ДПС - Ново начало”?

Б. Б.: Това бе опция при преговорите декември-януари. Тя бе отхвърлена по решение на Борисов. Той няма желание за това и се вижда - всеки регулатор се избира с гласовете на Пеевски. Това срастване е толкова силно, че не виждам как може да се преодолее.

- След избирането ви казахте, че парламентарната група на ПП-ДБ остава, но и че предстоят обсъждания дали коалицията с ПП да продължи за следващи избори. Едва ли само Елисавета Белобрадова мисли, че имате сериозни идеологически различия с “Промяната”, възможно ли е да се разделите с тях?

Б. Б.: Парламентарната група остава в своята цялост, така сме се явили на изборите. Да разрушиш групата в средата на парламент, в който си опозиция, е абсолютно недалновидно.

В по-дългосрочен план трябва да търсим начин как цялата тази разнолика общност да бъде силно представена, макар в нея да има различни предпочитания за едно или друго. Трябва инструмент, който да попречи на това да се раздираме от вътрешни драми.

В момента с ПП съществуваме като конфедерация от партии. Имаме различни гласувания и тактически решения. Това може да изглежда като дисонанс навън, но ще видим как ще бъде оценено от избирателите. Ще го калкулираме при разговора за евентуално общо явяване на следващи избори.

За президентските избори смятаме, че обща силна кандидатура, по възможност излъчена чрез предварителни избори, е добрият подход.

- Кога трябва да започне процедурата за този предварителен избор?

Б. Б.: Възможно най-скоро, но и най-внимателно.

И. М.: Що се отнася до “Промяната”, ние сме общи в каузите си - за освобождаването на страната от овладените институции и влиянието на Пеевски. Заедно сме в това. В определени политики се различаваме. Такъв пример бе гласуването по бюджета - ние имаме ясна дясна посока, ПП са повече в център и ляво-център. Това е тяхната гледна точка и е свързано с това какви политики са обещали и трябва да прилагат. И не означава, че парламентарната група се разпада, а само, че имаме различни виждания какви политики да се прилагат.

- Освен засилване на коалицията с ДСБ ръка ви протегна и “Синя България”, макар и с условност. Може ли дясното да се консолидира, а центърът да е “Да, БГ”?

И. М.: Целта не е ние да сме този консолидатор, а самата общност истински да се обедини. Не да правим поредния механичен сбор от партии. За “Да, БГ” това е изключителен приоритет. Обръщаме се към отделните политически субекти и ДСБ като наш коалиционен партньор е от първите, с които говорим.

Б. Б.: Няма да бъде просто снимка пред фикус на едни хора, които не могат да се гледат, с цел да се премине някаква бариера. Целта е възможно най-органично и отговорно да представляваме дясната общност.

И. М.: Не може светът и Европа да горят, а ние да си играем на влияние. Трябва да сме обединени и да сме фактор, който да запази България. Не трябва да сме наблюдатели, а активна страна.

- Как България може да е стабилен играч на международната сцена?

Б. Б.: Имаме да свършим много за сектор “Сигурност”. Подкрепата от външните институции е скелетът, който е държал нашите институции в някаква що-годе вменяемост. С оттеглянето ѝ те започват да се разпадат. Роля имат всички негативни влияния в прокуратура, служби, МВР и др.

- По време на лидерските дебати акцент бе децентрализацията в “Да, БГ”. Как ще избягате от етикета жълтопаветна партия? И как ще покажете, че не сте сезонна протестна партия?

И. М.: Не сме жълтопаветна партия. Голяма част от нашите съмишленици са в София, но 20% от общинските ни съветници са български турци. Имаме добро представителство в страната. То трябва да стане по-добро. Ето, в двамата нови съпредседатели няма нищо жълтопаветно - родени сме извън София.

По отношение на протестната част сте права. Немалка част от “Да, БГ” дойде от самата мрежа от хора, която бе във фундамента на протестите през 2013 г., но има и много, които се присъединиха след това. Време е да покажем резултати и да излезем от чисто протестното поведение, като наблегнем повече на политиките. За някои може да изглежда скучно, но точно това дава истински резултати за промяна.

Б. Б.: В много населени места имаме силни и разпознаваеми хора. Видяхте такъв и в кандидатите за председател. Само могат да ни завиждат за свършената работа по създаване на местни организации и намиране на подходящи хора. Плевен и Добрич са такива примери. Стараем се да разчупим мита за елитарност и се фокусираме - сега с двойна сила - във всички населени места.

- Само в “Да, България” важните решения се взимат чрез гласуване през мобилно приложение. Узрели ли сме като общество и политици и на изборите да се въведе дистанционно гласуване - електронно, по пощата, защо не и по телефона? Възможни ли са злоупотреби?

Б. Б.: Не се притесняваме от измами, защото знаем как работят тези технологии, как може да се провери има ли измама, или не. За съжаление, в останалите политически сили има съзнателно усилие технологиите като начин на гласуване да бъдат дискредитирани.

Това, което се случи срещу машинното гласуване, е абсолютно скандално. От нищо бе създадена конспиративна теория, с технологично несъстоятелни твърдения. Нашите избиратели гласуват с машини и искат дистанционно електронно гласуване. Останалите партии не просто ги е страх, а системно работят срещу това.

- Други партии искат смяна на настоящите машини за гласуване с такива, които броят. Ще помогне ли това, или ключът са прословутите “мъртви души”?

Б. Б.: Проблемът е, когато някой гласува от името на хора, които не са в страната. Това става с участието или мълчанието на комисиите. Усилието да се чистят списъци при тази голяма мобилност на хора, които 6 месеца са тук, а 6 ги няма, носи рискове. Направили сме своите предложения за промени. Що се отнася до замяната на устройствата за гласуване - пропагандната машина успя да дискредитира технологиите. Дори и да вземем други машини, те също ще имат софтуер и той може да бъде подложен на същата атака като настоящия. И там има флашки, и там някой като реши, че не му харесва, може да има обвинения, че “някой нещо пипа”.

И. М.: През 2015 г. имаше референдум за електронното дистанционно гласуване. Ние бяхме в инициативния комитет. С много зор приехме промени в НС, но след това ГЕРБ ги отмениха. А България можеше да има електронно гласуване. Отменят се неща, които чупят модела и възможностите за купуване на гласове. Ако ГЕРБ имат интерес, ще пуснат машините. Лошо за страната е да си играем на някакви ротации, а не да решим искаме ли наистина да спрем контролирания вот.

- Изборен район чужбина все още е само на хартия?

Б. Б.: Най-вероятно ще бъде отменен. Има практически въпроси колко да са мандатите, как да се изчисляват. Българите в чужбина са много, а и България е навсякъде, където има дори един българин. И тези хора трябва да имат от кого да търсят конкретна отговорност. Район чужбина обаче означава взимане на мандати от райони в страната, това явно притеснява останалите партии.

 

Видео

Коментари