Преди 40 години КГБ предупредил за аварията в Чернобил
Руските дронове пречат на швейцарци да обезопасят мястото на инцидента
КГБ е бил наясно с опасната ситуация в Чернобилската АЕЦ, която преди 39 години замърси Европа при най-сериозния ядрен инцидент в историята. Това показват 121 документа, разсекретени от Службата за безопасност на Украйна и публикувани на sbu.gov.ua.
На спецслужбите им е било ясно, че в централата е монтирано бракувано югославско оборудване (същото го е имало и в Смоленската АЕЦ). Няколко години преди аварията в записките на КГБ се показват грешки в проекта на централата, открити са пукнатини, разслояване на фундамента. Последното вътрешно предупреждение е от 4 февруари 1986 г. До аварията остават три месеца.
Спецслужбите са били наясно и с друго престъпление на съветската власт, която разпространява 3200 тона месо и 15 тона масло от заразената зона около реактора. Месото подлежи на преработка на консерви с добавка на чисто към него. Маслото е реализирано след дълго съхраняване и повторен радиометричен контрол през мрежата за обществено хранене.
Според специалистите вече сме минали критичната точка по заболеваемост. При рака на щитовидната жлеза той е около 7 години, а
при тежките случаи на рак - до 30 години
Въпреки това може да има и отклонения, защото всичко се базира на изследванията на Япония на жителите на Хирошима и Нагасаки след американските атомни бомби в края на Втората световна война. От останалите инциденти няма достатъчно данни. Особено от Чернобил, който дни след това бе засекретен, а в социалистическите страни бе определен като провокация от страна на Запада.
Ето какво пише политическият наблюдател на ТАСС Сергей Кулик на 3 май, като статията му е разпространена и в България: В други времена и при други нрави джентълмените, попаднали в положение, подобно на това, в което се оказаха сега мнозина западни политически дейци, изобразявайки “ужасите” и “катастрофалните последствия” от аварията в Чернобилската АЕЦ, биха си теглили куршума, за да си спасят честта и да избягнат безчестието. В наше време биха могли и да скочат от прозореца на небостъргач. Но от нито една западна столица засега не са пристигнали съобщения за самоубийства в името на спасяването на политическата чест.
Очевидно няма какво да спасяват онези, които през последните дни уверяваха, че “Чернобил ще се превърне в мъртъв град призрак”, че равнището на радиация е “2000 пъти по-високо, отколкото по време на атомната бомба в Хирошима”, и че “целият огромен селскостопански район в сърцето на Украйна, неговите земи и води са станали опасни за човека за неопределен срок”.
На 2 май в района на Чернобилската атомна централа бяха членът на Политбюро на ЦК на КПСС и председател на Министерския съвет на СССР Николай Рижков и членът на Политбюро и секретар на ЦК на КПСС Егор Лигачов. Заедно с ръководители на ЦК на Комунистическата партия на Украйна и на правителството на УССР те разгледаха мерките, които се вземат за ликвидирането на огнището на аварията в четвърти енергиен блок на АЕЦ и за нормализиране на обстановката в района.
Всичко това е много далеч от апокалиптичните картини, които нечестните политикани заимстват от холивудските филми и пренасят със зла умисъл на съветска земя...
Аварията в Чернобил бе превърната на Запад не само в сензация. Тя бе използвана от стигналите до безсрамие антисъветисти и антикомунисти за мръсни политически цели. Отначало убеждаваха западния еснаф, че в АЕЦ не са загинали само двама души, а минимум 2 хиляди; това се правеше, уж да се докаже, че “СССР никога не казва истината”. Като използваха това като единствено “доказателство” - една фотография на сграда с пробит покрив, те се мъчеха да докажат на средния американец и западноевропеец, че в Чернобил е станала “най-голямата в историята на овладяването на атомната енергия катастрофа”, която уж свидетелствала за “изоставането на СССР”.
След това САЩ и Англия започнаха демонстративно да отзовават своите туристи от Киев, който се намира на 130 км от аварията, обвинявайки Москва, че уж “скрива данните за високата радиоактивност”, но едновременно рекламираха собственото си човеколюбие.
Разбира се, на онези, които изпращат бомбардировачи да хвърлят смъртоносен товар върху либийските градове, които въоръжават “контрите” в Никарагуа и бандитите в Афганистан, които плащат на наемни убийци в Ангола, не им остава нищо друго, освен да си правят самореклама, когато става въпрос за хуманизъм.
За да отвлекат вниманието на световната общественост от собствените си действия, които заплашват целия свят, да не дадат време на европейците да се замислят с какво ги заплашват 15-те хиляди американски бойни глави заряди, разположени в старата, пренаселена Европа, или в какво може да се превърне за Средиземноморието авария на американска подводница, подобна на онази, която тези дни се вряза в скалите на Гибралтар, във Вашингтон организираха антисъветска оргия около станалото в АЕЦ.
Тази оргия бе необходима на Белия дом и на неговите помагачи, а и за да хвърлят сянка върху Съветския съюз, върху неговите мирни инициативи, да поставят под съмнение самата възможност да се водят преговори и да се споразумеят със СССР.
--------
39 години след аварията реално положението още не се е нормализирало. Периодът на полуразпад на цезий-137 е 30 години, но за да е безопасен, трябват десет такива периода или 300 години, а на стронций-90 е 7-12 години. В момента в заразената територия остават 60-70% цезий-137 и 90-95% плутоний-239. Но в Беларус има още плутоний-240, който
има период на полуразпад 6537 години
Положението не се подобрява и заради заблудените руски дронове, които падат в забранената зона. В началото на войната Русия превзе Припят и Чернобил, но след това бързо се изтегли от зоната.
В момента там се използва нова технология, която би трябвало да изчисти зоната в рамките на следващите години, а не в очакваните 24 000 години.
Швейцарската компания Exlterra е направила сериозен пробив, като е намалила въздушната радиация наполовина, а тази на почвата - с над 40 на сто, с т.нар. пасивна система за разделяне на ядра (NSPS). Тя е разработена с украинската SSE Ecocentre.
Остава №1 в историята заедно с “Фукушима”
Инцидентите в ядрените централи се измерват по Международната скала за ядрени и радиологични събития (INES). Тя бе разработена през 1990 г. от Международната агенция за ядрена енергия (IAEA) и е от осем степени, нещо като еквивалент на скалата на Рихтер за земетресенията.
Според IAEA “събитията се класифицират по 8-степенна скала. Нива от 1 до 3 се наричат “инциденти”, от 4 до 7 “злополуки”, а нулата е девиация. Скалата е разработена по такъв начин, че събитието е около 10 пъти по-различно от това на предходното ниво. Събития без особено влияние на сигурността се наричат “девиации” и се класират като ниво 0".
Ето и петте най-сериозни инцидента според тази скала:
1. “Чернобил” (INES ниво 7)
Това остава най-сериозният откъм смъртност и разходи инцидент в историята. На 26 април 1986 г. парна експлозия унищожи четвърти блок на централата. Последващите пожари изхвърлиха огромно количество радиоактивни отпадъци над Европа. С инцидента са свързани над 30 000 смъртни случая и огромно покачване на раковите заболявания. В крайна сметка причините са “грешен съветски дизайн на реактора, съчетан с човешки грешки на оператора”.
2. “Фукушима” (INES ниво 7)
На 11 март 2011 г. земетресение от 9-а степен по Рихтер вдигна 15-метрови вълни цунами, които прекъснаха захранването на централата “Фукушима Дайчи”. Вследствие на това три от реакторите достигнаха степен на разтапяне. Около 1000 човека загинаха при операцията по евакуация на около 100 000 души около електроцентралата. В крайна сметка причината се оказа, че защитата на реакторите не е била изчислена за толкова сериозно природно явление.
3. “Кищим” (INES ниво 6)
Най-секретният инцидент от 1957 г. в секретна централа на СССР за производство на плутоний за ядрени бомби. Неизправна система за охлаждане довежда до взрив със 70-100 тона тротилов еквивалент. Замърсена е площ от около 300 километра около централата. Чак след седмица са евакуирани около 10 000 души население от района.
4. “Уиндскейл” (INES ниво 5)
На 10 октомври 1957 г. три дни бушува пожар в I блок на ядрената инсталация “Уиндскейл” в Къмбърланд, Англия, днес Селафийлд. По време на най-сериозния инцидент в историята на Великобритания околностите са замърсени с йод-131 и според експертите това води до повишаване на нивата на рака на щитовидната жлеза.
5. “Три майл айлънд” (INES ниво 5)
Неизправен вентил води до частично разтапяне на ядрото на II блок (TMI-2) на реактора край Мидълтаун, Пенсилвания, САЩ. Инцидентът става при непланирано спиране на реактора и заради това няма жертви или някакви сериозни последици за здравето.