Залози в Черния петък: ПП-ДБ иска или нови имена, или БСП да подпише за кордона
- Силви Кирилов отново остана на косъм да е шеф на парламента
- Румен Христов бе единственият от ГЕРБ-СДС, който гласува против всички кандидати
- Поредният опит ще е на 4 декември - 25-ият ден от блокажа
Нови залагания направиха депутатите на Черния петък - деня, в който по цял свят се правят големите намаления и разпродажби по магазините.
Но постът председател на 51-ото народно събрание не бе спазарен. Поредният опит бе насрочен за 4 декември. Това ще е 25-ият ден след клетвата на депутатите - безпрецедентен рекорд в парламентарната ни история.
Неочаквано ключ за изход от ситуацията предложи Бойко Борисов, като изтегли кандидатката си Рая Назарян и даде подкрепа за конституционалиста доц. Наталия Киселова от гражданската квота на БСП.
В отговор лидерът на ДСБ Атанас Атанасов заговори за изцяло нови кандидати, които да отпушат процеса. Но не назова имена.
Неговото собствено име бе първата оферта на лидера на ГЕРБ. Но опцията Атанасов да оглави парламента бе при условие да се сформира мнозинство зад кабинет начело със самия Борисов - нещо, което поканените да участват ПП-ДБ, ИТН и БСП отхвърлиха. И Борисов обясни, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер, защото "тоя хаос, тая тиня, в които ни поставиха тия момчета за няколко години, оправяне няма".
Лидерът на ГЕРБ вчера излезе с ново предложение. Като начало, въпреки че първа винаги излиза Рая Назарян, на втори тур се включват някакви задкулисия. Затова говорих с групата, ще оттеглим Назарян. Свикнал съм да правя компромиси, обяви Борисов на влизане в парламента.
Този път денят на депутатите се разви странно и с очакване във въздуха за компромис. Още преди да се открие заседанието, бе дадена почивка. Последваха поредица прекъсвания - общо 125 минути, в които избраниците нещо да се разберат.
Условието, което Борисов постави за подкрепа на лявата Киселова, бе,
"ако има подкрепа извън "Възраждане" и "Ново начало"
Това бе и своеобразен жест към "Промяната" и ДБ, за които изначално условие за разговори е декларацията за кордон около ДПС на Делян Пеевски.
Видяхме, че “Продължаваме промяната” и “Възраждане” действат заедно. Видяхме, че Даниел
Лорер каза за управленско мнозинство, което гласят
От “Възраждане” разбрах, че ПП са искали от тях да подкрепят Бойко Рашков, за да може той да стане премиер или вътрешен министър. Това са неща, които не кореспондират с нашите искания, натърти все пак Борисов.
С оттеглянето на Назарян в битката за председател останаха трима - Киселова, Петър Петров от “Възраждане” и Силви Кирилов от ИТН.
Юристката, която до момента събираше 50-ина гласа от БСП, ИТН и АПС, този път закова 87 и стигна до балотажа.
Но като получи подкрепата на ГЕРБ, загуби тази на МЕЧ и АПС на Доган. Подобно на случката в ПП-ДБ от предния ден, и в лагера на ГЕРБ вчера имаше несъгасни с повелята на лидера - председателят на СДС Румен Христов гласува “против” всички кандидатури. Той се оказа единственият, отцепил се от колективното решение, но дума за санкционирането му не бе отворена.
Водачите на “Промяната”
заподозряха “хвърляне на въдица” в хода на Борисов
Според мен единственото решение, което що-годе донякъде достигна, е за най-възрастния депутат. Първо пробваха да “хвърлят въдица” към нас с ген. Атанасов - Борисов го предложи. Сега хвърлят въдица към БСП да подкрепят Наталия Киселова. Всичко това са игрички, игрички, игрички в опит да се забави отпушването на парламента и приемането на законите, които ще спрат избирането на Сарафов, каза Асен Василев пред “Дарик”.
На позицията си в ПП-ДБ останаха призованите да си подадат оставки Явор Божанков, който продължи да гласува “против” Силви Кирилов, и Даниел Лорер, който пак се въздържа.
“Въздържал се” гласуваха и 18-имата от ДБ. Ден по-рано те дадоха еднократна подкрепа за Кирилов и пак се върнаха към позицията си, че не могат да влязат в схемата с “Възраждане”.
Така най-възрастният народен представител спадна на 99 гласа “за” - всички от ИТН, АПС и МЕЧ плюс 17-те от ПП. 112 бяха “против”, а 26-има се въздържаха, седем от които от БСП. В четвъртък той остана само на 2 гласа от шефското кресло.
Връщането на ДБ към въздържание спрямо Кирилов ядоса ИТН.
Формацията, която писмено подкрепи декларацията за санитарен кордон, се казва ИТН. Моля процедура за прегласуване, обърна се той към Божидар Божанов. Бившият министър тъкмо бе обявил от трибуната, че вотът на ДБ зависи от подкрепата на декларацията за санитарен кордон срещу Делян Пеевски. Но прегласуването нищо не промени.
Трима депутати липсваха днес, но сметките показват, че гласовете им така или иначе нямаше да променят ситуацията - Цончо Ганев от “Възраждане”, Деян Дечев от БСП и Виолета Комитова от МЕЧ.
Иначе Божидар Божанов изрази уважението си към Наталия Киселова и уточни, че гласуването им по кандидатурата ѝ е “базирано към неподкрепата от БСП за санитарния кордон”. Надяваме се да има промяна, вметна депутатът, намеквайки, че при червен подпис за кордона доцентката може да получи гласовете им.
В тази задънена улица, в която се намираме толкова време и след днес, според нас
независимо от всякакви притеснения трябва да се търсят нови
разговори, включително и нови кандидатури. Народното събрание трябва да заработи, призова ген. Атанасов. Така лидерът на ДСБ се върна към първоначалните призиви за промяна на имената в надпреварата.
За отстъпка в тази посока в сряда говореше и временният председател на БСП Атанас Зафиров, тогава се оказа, че няколко партии са готови новото име да е на ветерана вляво Петър Кънев, който не е партиец.
Също като лидера на СДС и Делян Пеевски и “Ново начало” гласуваха против всички кандидатури.
На балотажа днес няма да гласуваме.
Ако опрат до нашата помощ, за да има избори, ще мислим,
заяви обаче Пеевски, с което също се включи в новите залози.
Неговата теза е, че трябва да се конституира парламентът и бързо да се извърти рулетката с мандати, за да се отиде направо на избори. И иронизира останалите, които по думите му се събрали пред чайната “Москва” на Костадин Костадинов.
99 депутати подкрепиха кандидата на ИТН Силви Кирилов при балотажа.
Най-четени
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България?
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България? От едната страна са две седалки, от другата - една. И това е съществена част от усещането за хубавото преживяване
-
Чорапогащник - смешна дума. На турски е кюлотлу чорап
Най-смешната нова дума в българския език за някогашната стара емиграция беше ЧОРАПОГАЩНИК. Бях на едно коледно празненство в дома на богат българин в Рим. Имаше стари имигранти и имигрантки