Бил Клинтън се извини на Моника Люински в книга, за да ѝ даде шанс за нов живот
В мемоарите си бившият президент признава, че много ѝ се възхищава за кампаниите срещу тормоза
26 години след аферата, която за малко да го свали от власт, Бил Клинтън помага на Моника Люински да продължи живота си извън неговата сянка.
“Реших, че трябва да кажа нещо за това, и исках да бъда полезен, доколкото мога, за да я оставя да обърне страницата. Мисля, че трябва да ѝ се даде шанс да изгради живот, който е за нея и бъдещето, без да бъде замесвана непрекъснато в старата история”, каза бившият американски президент пред телевизия “Фокс”. Той е включил в новата си биографична книга тази срамна част в кариерата му.
В “Гражданинът” 78-годишният политик разказва основно за живота си, след като напуска Белия дом през 2001 г. След като управлява 8 години една от най-великите държави в света, се оказва, че Клинтън няма какво значимо да прави. Шегува се, че се почувствал “изгубен”, когато хората спрели да пускат песента Hail to the Chief при появата му в стаята. Тя е нещо като личен химн на американските президенти и често съпътства появите им на обществени места.
Тогава осъзнал, че трябва да се отърси от миналото си, да се концентрира в настоящето, и то по начин, който да промени бъдещето към по-добро. Основава фондация, която да работи за решаването на едни от най-трудните глобални проблеми. Сред тях например е създаването на пазар за лекарства, които се използват от заразени със СПИН хора, което да доведе до намаляване на цените им. Благодарение на тази инициатива те стават по-достъпни в бедните държави,
помагат за лечението
на милион деца по света
и спасяват живота на десетки милиони възрастни.
И макар дейността му да е широко аплодирана и подкрепяна, той често се сблъсква със сенки от миналото си. Най-голямата е Моника Люински, заради която срещу Клинтън започва процедура по импийчмънт, докато е президент. 22-годишната красавица е стажантка в Белия дом, когато двамата имат сексуална връзка. За нея се разбира години по-късно, след като Моника вече не е негова подчинена. Първоначално президентът отрича, съпругата му Хилари Клинтън публично го подкрепя, но скандалът е огромен, особено след като става ясно, че стажантката е запазила синя рокля, върху която има негова семенна течност. По случая се води съдебен процес и президентът е принуден да признае извънбрачната си афера. След като го прави, процедурата по отстраняването му от поста е отхвърлена, но той е глобен с 90 000 долара и лицензът му за юридическа практика е отнет заради неуважение към съда. Самата Моника е подложена на години медийно преследване и невъзможност да си намери работа. Едва през последните години се превръща в активист срещу тормоза.
В мемоарите си Клинтън си спомня неудобно свое интервю от 2018 г., когато отново е питан за Люински. Бившият президент е поканен, за да говори за друга своя книга, но изведнъж водещият му задава въпрос дали в контекста на движението МеТоо той щеше да подаде оставка, ако “онова нещо”, предизвикало опита за импийчмънт, се бе случило днес. Клинтън отговаря, че не би го направил. Журналистът му прочита мисли на Моника как движението е променило възгледите ѝ за сексуален тормоз и отново го пита какво мисли, но той пак не променя позицията си.
Сега Клинтън изразява съжаление, че е пропуснал тогава да ѝ се извини лично.
“Живея с това през цялото време. Моника свърши много добра и важна работа през последните години в кампаниите си срещу тормоза, спечелвайки заслужено признание в САЩ и чужбина.
Не ѝ желая нищо друго освен най-доброто”,
пише бившият президент в мемоарите си. Той признава, че скандалът около извънбрачната му връзка със стажантката е бил ужасно време за неговото семейство и той е решил да напише в “Гражданинът” какво мисли по въпроса с надеждата на тази тема най-сетне да се сложи край. “Чувствах, че трябва да споделя моето виждане и по други проблеми, защото ако не го направя, критиците ми ще продължат да повтарят: Е, той не каза нищо за това”, обяснява Клинтън.
Затова той се спира в мемоарите си и на някои скандали, в които бе замесено името на съпругата му. Според него медиите са се отнесли несправедливо към Хилари за начина, по който е получавала служебните си имейли, докато е държавен секретар. Оказа се, че тя е използвала адрес на частен сървър в дома си, което бе представено като грубо нарушаване на правилата за сигурност, когато тя се кандидатира за президент.
Относно срещите си със сексуалния хищник Джефри Епщайн, който се самоуби в затвора, Бил Клинтън пише, че те са били в търсене на финансиране за фондацията му. Възприемал го като човек с възможности и не е знаел, че се занимава със сексуална експлоатация на малолетни момичета. Иска ми се никога да не бях го срещал, посочва бившият президент.
Той обаче си спомня с умиление за сватбата на дъщеря си Челси през 2010 г. Около нея също се вдигна много шум, тъй като се появиха информации, че
струва 3 млн. долара – твърде висока сума за човек, който се е позиционирал като филантроп,
помагащ на най-бедните. Клинтън разкрива, че е бил толкова емоционален по време на венчавката, че за малко да се изгуби, преди да предаде единствената си дъщеря на нейния бъдещ съпруг.
Биографичната книга бе определена от литературната критика като интересен разказ за пенсионерски живот, но с твърде малко разкрития за мемоари от 400 страници.
Политикът отрича да е крал нощни шкафчета от Белия дом
В мемоарите си Бил Клинтън се оплаква, че опитите му за ново начало, след като напуска президентския пост, са били помрачени от серия негативни публикации. Сред тях са дори такива, че е откраднал нощни шкафчета от голямата спалня на Белия дом.
Клинтън пише, че е бил помолен от президентската администрация да вземе част от мебелите, които семейството му е използвало, тъй като традиционно се сменят, а няма къде да бъдат съхранени. След скандала обаче той връща на Белия дом домакински вещи за 28 000 долара.
Освен това Клинтън е принуден да се научи отново да печели пари, тъй като заради съдебните дела около аферата "Люински" е затънал в дългове. Той се превръща в един от най-скъпо платените лектори. Твърди се, че хонорарите му са от 250 000 долара за реч. Той посети България през 1999 г., придружен от дъщеря си Челси. Съпругата му Хилари пък три пъти е била у нас, като последната визита бе през май тази година.
Най-четени
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България?
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България? От едната страна са две седалки, от другата - една. И това е съществена част от усещането за хубавото преживяване
-
Чорапогащник - смешна дума. На турски е кюлотлу чорап
Най-смешната нова дума в българския език за някогашната стара емиграция беше ЧОРАПОГАЩНИК. Бях на едно коледно празненство в дома на богат българин в Рим. Имаше стари имигранти и имигрантки