Преди войната в Украйна наричали Рюте "този, който шепне в ухото на Тръмп"
Когато Йенс Столтенберг става генерален секретар на НАТО преди десетилетие, баща му казва: Тази работа ще бъде доста скучна. Днес обаче никой няма да каже това на Марк Рюте, който застана начело на военния алианс във вторник.
Бившият премиер на Нидерландия ще се изправи пред най-трудното геополитическо предизвикателство само месец, след като пое поста. Президентските избори в САЩ могат да се окажат решаващи за НАТО, който е в основата на мира и сигурността в Европа от края на Студената война.
„Можете да очаквате, че след ноември Рюте ще посещава редовно в САЩ", казва анонимен дипломат от НАТО пред "Политико".
Рюте някога беше наричан "този, който шепне в ухото на Тръмп", но това беше преди на територията на Европа да се води пълномащабна война. Напоследък Тръмп критикува НАТО и казва, че членовете на алианса трябва да допринасят повече, защото ако не са САЩ, НАТО дори няма да съществува". Кандидатът за президент на САЩ също така многократно е повтарял, че иска да сложи край на войната между Русия и Украйна чрез преговори, а не помагайки на Киев да отвърне на удара.
Дори ако в Белия дом спечели по-симпатичната на Украйна Камала Харис, Рюте все още ще има трудности с постигането на баланс сред 32-те съюзници на НАТО. Много от тях оказват натиск върху Вашингтон (и Берлин) да премахне ограниченията на Киев да използва модерни западни оръжия за нанасяне на директни удари по военни цели в Русия - ход, който администрацията на Байдън счита за ескалиращ.
Вашингтон също така ще следи дали страните от НАТО ще увеличат разходите си за отбрана. Осем от европейските страни членки не постигат целта, определена преди десетилетие, за изразходване на 2% от БВП за отбрана.
При управлението на Рюте нидерландските правителства постоянно не успяваха да постигнат тази цел за разходите. Страната трябва да изпълни ангажимента едва през тази година.
„От съществено значение за Марк Рюте ще бъде да настоява твърдо за бързо и спешно повишаване на европейските разходи за отбрана. Това ще бъде особено важно за него, за да го демонстрира ясно, като се имат предвид лошите резултати на Нидерландия по отношение на разходите за отбрана през последното десетилетие", заяви пред "Политико" Елбридж Колби, старши служител по въпросите на отбраната в бившата администрация на Тръмп за периода 2017-2021 г.
„Траекторията за устойчив, работещ трансатлантически съюз е много ясна: Европа трябва да поеме водеща роля в собствената си отбрана", каза Колби. „Съединените щати не могат да правят всичко и трябва да се съсредоточат върху Азия рано или късно, в идеалния случай възможно най-скоро".
„Продължавам да вярвам, че ако бяхме въоръжили повече Украйна след анексирането на Крим през 2014 г., можеше да предотвратим нахлуването на Русия. Най-малкото щяхме да увеличим прага за пълномащабна инвазия", заяви Столтенберг в интервю за "Политико(" в понеделник.
Мандатът на Рюте няма да бъде само за САЩ. Балтийските страни също ще оценяват работата му, като поставиха под въпрос предишните му мрачни резултати в областта на разходите за отбрана и липсата на ангажираност с региона. Междувременно Румъния изобщо не искаше Рюте да получи висшия пост в НАТО, като вместо това настояваше за собствения си президент Клаус Йоханис.
„В много случаи Рюте се изявяваше като опитен европейски държавник и помогна много за осигуряването на непоколебима подкрепа за Украйна. Така че очакваме от него да вземе предвид и да определи своите приоритети или да обърне внимание на предизвикателствата пред сигурността на фронтовите държави", заяви литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис.
Откакто се оттегли от поста министър-председател на Нидерландия, Рюте до голяма степен избягваше светлината на прожекторите, като пропусна срещата на върха на НАТО през юли във Вашингтон, защото все още не беше влязъл в новата си роля. Той обаче организира лятно плажно парти в Нидерландия за най-близките си сътрудници и бивши служители.
Очаква се Рюте да включи до петима нидерландски служители в ръководния си екип в НАТО в съответствие с административната традиция. Холандецът, който е известен с това, че обикаля Хага с велосипед, ще трябва да се адаптира и към по-инвазивните мерки за сигурност в Брюксел, включително да се настани в затворена резиденция в края на парка Bois de la Cambre.
Най-четени
-
Ако наистина сте щастливи
Да си го кажем директно: ако наистина сте щастливи и добре си изкарвате времето, изобщо няма да ви хрумне да се снимате. От
-
Галерия Тайните на сърцето: Как Дора Габе закъсня да спаси Яворов
Поетът бил лудо влюбен в нея още когато е 17-годишна, но я плашел. Преди самоубийството му тя искала да се разведе заради него Боян Пенев я кара да направи аборт, след който не може да бъде майка
-
Галерия Режисьорът, събрал героите от “Вчера”
Иван Андонов бил деликатен, но много взискателен, от когото София Кузева-Чернева (Дана) и Христо Шопов (Иван) научават всичко за киното Актьорите посвещават "Не бях аз" - продължението на филма
-
Левон, ако си виновен, ще се срамувам заедно с теб
Левко, представям си колко си самотен сега! Така започва публикацията си певицата Тони Димитрова, с която се обръща към диригента Левон Манукян. В началото на седмицата стана ясно
-
Знаете ли, че българин е автор на музиката на румънския химн "Събуди се, румънецо"?
Знаете ли, че българин е автор на музиката на румънския химн със заглавие "Събуди се, румънецо"? Антон Пан както го наричат в Румъния, но роден като Антон Иванов, напуска родния Сливен 15-годишен