Кой ресор ще управлява Екатерина Захариева в Еврокомисията?
Председателят на Европейската Комисия Урсула фон дер Лайен е изпратила писмо до служебния премиер Димитър Главчев, в което иска България официално да предложи за комисар Екатерина Захариева, съобщи БНТ. Информацията се появи два дни преди шефката на ЕК да обяви официално екипа си, който е сформирала за следващите 5 години.
По-рано в понеделник европейското "Политико" прогнозира, че България ще получи ресор “Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи” в новата ЕК. Ресорът, някога управляван от Кристалина Георгиева, ще бъде даден на Екатерина Захариева, допълва изданието.
Преди по-малко от седмица се предполагаше, че България ще получи ресора регионална политика. За кохезионния ресор се борят все развиващи се държави от източния район на съюза - България, Румъния или Гърция. Кохезионната политика на ЕС е изключително важна, тъй като развива изостаналите региони и управлява 1/3 от целия бюджет на блока. От средствата по тази политика имат право да се възползват държавите, чийто брутен национален доход на глава от населението е по-малък от 90% от средното за ЕС. За настоящия програмен период 2021-2027 г. това са 15 държави членки.
Обикновено ресорът се управлява от развиваща се държава, която има право да се възползва от средствата. Според “Политико” обаче този пост е прекалено важен, за да бъде поверен на държава като България, която не полага усилия да се бори за ключова позиция в Еврокомисията.
Макар хуманитарната помощ и кризите да не е от най-исканите ресори, Захариева може да работи здраво през идните 5 г., за да си изгради имидж и силни позиции в европейските институции. В миналото Кристалина Георгиева поема ресора по-малко от месец след опустошителното земетресение в Хаити и веднага се заема да координира хуманитарната помощ за бедстващите. В мандата ѝ стават и мощният трус от 8,8 по Рихтер в Чили, и наводненията в Пакистан. През 2010 г. - по-малко от година, откакто заема поста, Георгиева е обявена за “комисар на годината” и за “европеец на годината” в наградите на електронното издание “Юръпиън войс”.
Някои от националните правителства, които упражняват сериозен натиск върху Фон дер Лайен, за да получат голям портфейл, са Италия, Франция и Гърция. Предполага се, че най-големият европейски фонд ще бъде поверен на италианския кандидат, чиито позиции са най-силни след резултата от европейските избори през юни. Това е крайнодесният политик Рафаеле Фито от управляващата партия на премиера Джорджа Мелони “Италиански братя”.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис също даде да се разбере, че очаква ключов пост за своя кандидат в ЕК. Според “Политико” Апостолос Дзидзикостас ще бъде назначен за комисар по транспорта.
Румъния, която също като България не е в позиция да се пазари за най-важните постове в ЕК, има потенциал да получи портфейла на въпросите на заетостта, социалните права и жилищното настаняване. Това се дължи, от една страна, на факта, че Букурещ излъчи за еврокомисар жена - социалистката Роксана Минзату. Смята се, че за този ресор ще бъде избран социалист - социалните политики бяха ключови за тяхната предизборна кампания.
Най-четени
-
Галерия Царете Самуил и Калоян имали тежки травми от боздуган по главата
Цар Самуил е бил доста нисък - само 155 см, докато цар Калоян е имал много висок ръст - около 190 см. Това показва анализ на намерените кости на владетелите, направен приживе от антрополога проф
-
Министерски син, пиян и без книжка, преследва кола, изпреварила го по "Цариградско шосе"
Един от най-типичните примери от категория "височайши синчета" гамени е Георги Стефанов-Жорж", син на финансовия министър в правителството на Народния блок (1931-1934) Стефан Стефанов
-
Галерия Оръжията за победа на Израел
Невероятни технологии се крият зад чудесата, демонстрирани от евреите както на бойното поле, така и в разузнаването Част от иновациите са специално за война в градски условия "Наистина не мисля
-
Защо не си поискаме най-ценните старобългарски книги като гърците?
Къде са най-ценните старобългарски книги? Често ми задават този въпрос. Отговорът е по-скоро тъжен. Огромната част от тях не се съхраняват или пазят в България, а в чужбина. Ето един кратичък списък
-
Маричков не се спъна в нищо, нямаше в какво. Мина поне 5 метра, докато падне
Маричков се е чувствал добре през целия ден На сцената беше незаменим до последно, имаше невероятно запазен глас, казва Тотев Не се е спънал в нищо, защото нямаше в какво да се спъне