Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

С поличка на олимпийския ринг - не, с мъжки хромозоми - разрешено

Имане Хелиф опитва да поздрави италианката, която се отказа със счупен нос.

СНИМКА: ЛЮБОМИР АСЕНОВ/LAP.BG
Имане Хелиф опитва да поздрави италианката, която се отказа със счупен нос. СНИМКА: ЛЮБОМИР АСЕНОВ/LAP.BG

Две крайни решения бяха взети на боксовия турнир на олимпиадата, което повлия и на една от надеждите ни за медал - Станимира Петрова.

Преди мача с китайката Юан Чан се оказа, че съдиите не са били съгласни Станимира Петрова да бъде с пола, както бе в първия ѝ двубой на олимпиадата. Екипировката била проверена три пъти, но на никого не му пукало. Всичко е станало секунди преди излизането на ринга. И Станимира се би с шорти. Отделно има данни, че китайците

са направили минискандал заради нокдауна

на Станимира срещу световната шампионка в първия двубой. “Каквото и да са казали влияе на съдиите. Така съперникът тръгва с една точка преднина”, заяви старши треньорът на националките ни Борислав Георгиев. “Сърцето ми се къса, защото знам през какво мина това момиче”, допълни помощникът му Роман Цветков.

Станимира спечели с 3:2 съдийски гласа първия рунд. Във втория обаче отстъпи с 1:4. И в третия рунд обаче всички предпочетоха китайката. “За мен Станимира не загуби. Беше равностоен мач”, категоричен бе Георгиев.

“Приех го вече, че не ми е писано да имам медал от олимпиада, това е. Има много по-важни неща в живота. Гледаме напред, най-вече да сме здрави. Надявам се българският бокс да има медал тук, дори повече от един”, коментира след двубоя 30-годишната Станимира.

“Днешната среща беше равностойна, но не е вдигната моята ръка. Какво значение има. Равностойна или не, моята ръка не беше горе, но няма да сваля усмивката си, продължавам напред. Най-важното е здравето, защото всичко останало е толкова преходно. Олимпийският медал ми е мечта, но и без него аз съм се доказала като човек, като спортист. Заради това усмивката няма да слезе от лицето ми.

Който ме оценява, ме оценява, който - не, да ме напада. Няма проблем. Отворена съм за абсолютно всичко и въобще не ме интересува хорското мнение. Защото след опита ми след двете олимпиади много добре знам колко човека ме посрещнаха. Както казват, като печелиш, бащи много, като губиш – майка една. Това е положението. Пожелавам на другите ни боксьори и на всичките ни спортисти да не го усещат това чувство, а да успеят.”, допълни българката.

“Такъв ми бил късметът. Попаднах в изключително труден поток. И трети срещи до финала реално са като финал на световно първенство. Много са изравнени силите тук. Не се получиха нещата. Третия рунд се наложи да тръгна напред, което не беше тактиката и не е моята игра. Тя разчита на контри, но като разбрах резултата, нямаше какво друго да направя. Тя ме води, скачам, да знам че съм дала всичко от себе си. Раздала съм се и това е”, каза още тя.

Петрова не е доволна от представянето си в Париж, защото не стигна до почетната стълбичка, въпреки че записа първа победа в третото си олимпийско участие. Тя все още не е решила дали да остане в спорта и за следващите игри в Лос Анджелис след четири години.

“Щом няма медал, няма как да го оценя положително. Всеки се стреми към медала”, каза българката.

Докато Станимира приключи боя си, в миксзоната гъмжеше от журналисти. Точно преди нея алжирецът Имане Хелиф отказа за 45 секунди италианката Анжела Карини, която слезе разплакана от ринга.

“Много ме боли, не искам да продължа”, казва Анжела след втория удар. Когато съдията вдигна ръката на алжирката италианката започна да крещи “Това е несправедливо! Това е несправедливо!”, към треньорите и отказа да поздрави съперничката си. Това прочетоха по устните и от “Газдета дело спорт”.

“Това което се случи преди мача с цялата полемика, не ми повлия. Това не е моя работа. Излязох на ринга, за да направя това, което съм длъжна като боксьор. Трябваше да се опитам да се бия независимо от споровете. Това беше моята олимпиада и исках да победя. Когато получих втория удар в носа, стана трудно да дишам. Тогава отидох при треньора и му казах - стига толкова. Решението да спра да се бия също изисква мъжество и зрелост. Просто не исках да се бия повече”, обясни Анжела в миксзоната.

През миналата година Хелиф и тайванката Ю Тин Лин бяха дисквалифицирани от световното в Делхи, след като

при ДНК тест им бяха открити мъжки хромозоми

МОК обаче реши, че е достатъчно по паспорт да си жена и да имаш допустимо ниво на тестостерон и може да участваш на олимпиада. Хелиф бе спряна от финала на световното, а тайванката бе лишена от бронзовия си медал и той отиде при Светлана Каменова.

Световната федерация по бокс, която е във война с МОК, веднага обяви, че двете са се провалили не един, а два пъти на ДНК тестовете.

“Спортистите (Имане Хелиф и Ю Тин Лин) не са преминали тест за нива на тестостерон, а специален тест за съответствие на пола, подробностите за който са поверителни.

Резултатите от тестовете показаха, че състезателките не отговарят на критериите за участие в състезанията при жените и имат предимство пред своите съпернички. Тестовете бяха проведени по време на световното първенство през 2022 година в Истанбул и година по-късно по време на световното първенство в Ню Делхи”, заявиха от централата на Омар Кремлев.

Още преди мача от италианския щаб изразиха притеснение. Италианският министър на семейството Еуджения Рочела и спортният министър Андреа Абоди също изразиха учудване, че “на такова високо международно ниво няма стриктни критерии”, които да изискват "конкретни параметри на хормоналните нива”.

Алжирският олимпийски комитет нарече обвиненията към Хелиф “безпочвени”.

Видео

Коментари