Около 300 000 българи докарват пари от покер
"Първата година лепях плочки, после бях хамалин - признава Турбото. - После видях колеги, от които научих, че си докарват пари от виртуален покер, научих се какво представлява "Тексас холд 'ем." Варненецът е един от огромния брой виртуални играчи, които, без да са вманиачени в играта, правят достатъчно пари, за да живеят приличен студентски живот. Петко на два пъти прави "големи удари" - веднъж от $6450 и още един път - от $7003.
“За третокурсник добре, нали?”,
пита се студентът.
Но той е категоричен, че правейки пари по този начин, единствено разтоварва семейния бюджет, не му се налага да живее в Студентския град, а държи под наем малък апартамент в "Надежда".
Колко всъщност са хората, за които покерът е по-малко страст и и повече работа, никой не може да каже. Самото покер общество, в което добре са приети професионалистите, не е голямо. Според хора от този сравнително тесен "клуб" преди година играчите, които са
увеличавали доходите си с игра в мрежата
са били между четвърт милион и 300 000. За повечето от тях да седнат на виртуалните маси е ежедневие, а за българските стандарти спечеленото позволява да се живее доста добре. Но колко още такива като ловчанлията "цъкат" по екраните върху въображаеми маси дори и по време на сесия, никой не може да каже със сигурност. Както и едва ли някой е наясно колко точно са покер-сайтовете, в които човек може да започне с кредит от сайта или някакви скромни $5.
Запознатите също така изрично подчертават разделението
на виртуалните играчи и тези, които предпочитат живата игра. Отделно сочат и другата разлика, в която има майстори, които предпочитат тръпката от участието в турнирите, пред онези, които искат тръпката от играта, за да си тръгнат вечерта с 2-3 хил. лв. напред в сметката.Стар лаф между покерджиите гласи, че играта е труден начин, за да се живее лесно. За онези, за които тази игра се е превърнала в професия, освен лесните на пръв поглед пари, тя дава и други предимства.
"Пазя се, много се пазя, за да не докарам "перото" от възможност да припечелвам допълнителни пари до положението да не мога да спра - категоричен е Петко. - Възможността да имаш силата да се контролираш в играта и да знаеш кога да се "стопираш" вероятно е най-важното нещо. Ти сам контролираш играта си."
Предимствата изглеждат много:
нямаш шеф, не гледаш дали часовникът вече не показва края на работното време. Минусите: много четене, непрекъснати игри и мисловна умора, както е при шахматистите. Играещите и печелещите сериозно от нета, дневно са между 12 и 15 часа пред екрана.
"С лаптопа може да си в кревата и пак да залагаш на колкото маси поискаш", уточнява Петко К., който обаче е на "ти" с математиката. Той е категоричен, че след невероятния успех на пловдивчанина Димитър Данчев и спечелените на финала от него 1 859 000 долара по време на юбилейния 10-и турнир "ПокерСтарт Карибиън Адвенчър", броят на феновете на покера и онези, които искат да спечелят, рязко ще скочи.
След карибския удар, 28-годишният пловдивчанин обаче е на различно ниво - сега той е сред най-големите световни асове в играта. Изчисленията показват, че вложените около 120 000 лв. са му донесли печалбата от около 4,2 млн.
Много е трудно да се каже коя от трите категории - запалените спортисти, играещи в турнирите, онези, които предпочитат "игра на кеш", или електронните покерджии, са повече. Разликата между живата и виртуалната игра е точно както тази между класическата и безалкохолната бира.
При това, знаещи хора от бранша казват, че в случаите на живата игра този контрол не е свързан с психологическите умения да "четат емоциите" на останалите на масата, а с тънкото усещане кога точно да натиснеш "стопа". Това е
единствено в живата игра, но не и в турнирите.
Но две неща обаче обединяват най-добрите сред тях: математическите им умения и
възможността добре да се контролират в играта.
И в тази игра на шанса се отделят не повече от 10-15 процента. Другото е натрупаният опит, комбинативност при мисленето, добри познания по математика. Плюс 110% психология за живата игра.
Интересно твърдение е, че дори и покерманията е била ударена от кризата. От края на май, онези, които обичат тръпката заради печалбата, се изнасят към курортите край Варна и Слънчев бряг заради покерзалите. Там са до края на септември, когато свършва сезонът.
През последните две-три години обаче броят на преселващите се покер-летовници е намалял, като са останали единствено най-яките в занаята.
Ресурсът изстреля Митко
Данчев в по-висока орбита
Невероятният успех на пловдивчанина Димитър Данчев в друга орбита на играта на покер. Вестник "24 часа" точно изчислява, че за трите години и участия в 13 турнира 28-годишният състезател е направил 4,2 млн. лева.
Запознати смятат, че сега Митко трудно ще бъде настигнат в България, но освен всичко останало, в бъдеще не само ще бъде приеман като "акула", но и на големите ще се наложи да се съобразяват с неговата игра.
Освен натрупаната печалба, Данчев вече има ресурс, с който да играе на много високи нива, смятат познаващи покеробщността у нас и пловдивчанинът вече е в категорията на покерджиите от световна величина.
ТРИ СТОТИЦИ СА ЧЛЕНОВЕТЕ НА ЗАТВОРЕНИЯ КЛУБ НА ИГРАЧИТЕ
Според неофициални пресмятания българската покер общност включва около 300 играчи на най-високо равнище, повечето от които предпочитат турнирните битки и за тях тексаският покер се е превърнал в занятие.
Това са хора, на които емоциите не изобщо не са изписани на лицата им и справедливо са наричани големи играчи. В този сравнително затворен клуб на "профита" има дори и семейство - Маги и Ники Цаневи, които допълват семейния си бизнес с покер.
Според Иван Иванов-Тунджо единствената причина да дойде до редакцията, е, че иска тази
игра, която е като живота,
да бъде популяризирана още повече.
"Без да се замисля, мога да изброя имената на 18 от най-добрите играчи в Топ 20 на България - категоричен е ямболията. - За Митко Данчев изобщо не говорим."
Моментално, с реакцията на "профи", той изрежда Атанас Георгиев, Андрей Сотиров, Свилен Найденов, Вилян Петлешков, Стелян Георгиев, Владимир Величков-Буши, Огнян Иванов, Сергей Серафимов, Мирослав Ризов, Фехредин Мустафов, Груди Грудев, Атанас Ардашов, Йордан Митренцов, Александър Миланов, семейството Цаневи, Явор Тутев и Славен Попов.
И допълва, че в изброените имена единствено Мустафов е от Плевен, докато всички останали са софиянци, пловдивчани или варненци. Тунджо дори смята, че покероста в България е точно тази: София-Пловдив-Варна.
Само за миналата година в сайта "ПокерСтар" срещу имената на българите има спечелени общо 2 млн. долара.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц