“Лай..мет” - от социалните мрежи, та до тв ефира
Думата хвърчи в множество постове във фейсбук, и то не отсега
Два дни след балотажа в столицата една публикация на класиралата се на второ място Ваня Григорова превъзбуди социалните мрежи.
Тя пусна статус във фейсбук, в който остро критикува използването на расистки шаблони за ромските квартали. Либералният лайномет продължава с всички сили. Новата опорка - спечелила съм вота в ромските квартали с внушението, че при мен има купен вот, пише тя и изрежда 13 от 24-те столични района, в които тя има повече гласове в секциите, сред които “Люлин”, “Илинден”, “Подуяне” и “Банкя”. Веднага в коментарите потребители определиха изказването като просташко.
Няма нужда да бъдете простакеса. Тази ниша успешно се заема от Костадин Костадинов, а и като цяло си е доста населена, пише потребителят Деян Дянков.
Вие не може да държите такъв език, когато се стремите към такъв отговорен пост, пише в коментарите Галина Меламед.
Но повечето коментари подкрепят думите на Григорова. Факт е, че между двата тура на местните избори в социалните мрежи се засилиха расистките и сексистките коментари спрямо Ваня Григорова.
На следващата сутрин в студиото на Би Ти Ви водещите Златимир Йочев и Мария Цънцарова попитаха Григорова какво е имала предвид с думата лайномет.
Това, което се случи през последните няколко дни в кампанията. Това, което направиха, е да публикуват различни неверни, фалшиви новини. Тя изброи сайтове, които манипулирали фактите, случили се на изборите. А други сайтове се занимаваха с висулката ми, която струвала 6600 долара. Само не намерих публикация, която да се занимава с бельото ми. Ето това е либералният лайномет, който беше включен на макс през последните дни. Какво означава това - когато хвърляш лайна, ти си лайномет. Ако не искаш да си лайномет, спираш да хвърляш лайна, заяви в ефир Григорова.
Действително някои сайтове пуснаха информация за висулката на Григорова, като съобщават, че струвала над 6000 долара. Самата тя заяви, че цената на висулката е между 50 и 80 лв.
Тези думи предизвикаха дори политическа реакция. От централното ръководство на БСП се разграничиха от думите ѝ, а други призоваха директно да се откаже от мястото си в Столичния общински съвет.
Всъщност не за първи път политик използва тази дума в постове във фейсбук. Депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, едно от знаковите лица на “Да, България”, част от ДБ, като действащ народен представител пише във фейсбук профила си на 3 август 2021 г.: В последните дни върху “Да, България!” и “Демократична България” се изсипа класическият лайномет на задкулисието, визирайки определени медии.
Друго емблематично лице на “Да, България” - Антоанета Цонева, също използва думата в своя публикация през 2020 г., наричайки някои сайтове лайномети и бухалки. В същия контекст пише за лайномети отново през 2020 г. и бъдещата тогава депутатка от “Демократична България” в три поредни парламента Стела Николова.
Най-четени
-
Американци тайно проучват злато в Странджа за над 50 млрд. лв.
В Странджа има залежи от злато за над 50 милиарда лева, довери експерт пред "168 часа". Те се намират по поречията на реките Велека, Резовска, Мечи дол, Катун и Караагач
-
Тъмната страна на Фернандо Магелан
Астрономи от цял свят искат преименуване на Магелановите облаци заради факти, които уличават мореплавателя като брутален робовладелец по време на околосветското му пътешествие Най-големите спътници
-
Галерия 1919 г.: Затворник в софийския с личен готвач и прислужник, излиза за работа с файтон, вечер пак вътре - партита
С пари си издейства да излиза от зандана, вътре се радва на удобства, пие и пее на разкошни вечери с директора и надзиратели Никола Алтимирски - политик и милионер
-
Вземете им телефоните!
ВЗЕМЕТЕ ИМ ТЕЛЕФОНИТЕ! Басейн в луксозен хотел. Около него са налягали хора на видима възраст между 30 и 40 години. Пият фрапе, говорят си, радват се на почивката
-
Библиотекарката не знае нищо за Еклезиаст, чела е "Село Борово"
Добре, не трябва да придиряме на нашите сънародници. На "Стани Богат" се явяват радушно усмихнати жени, назначени за библиотекарки някъде в България. Те са стопанки на "културата" и получават заплати