Продават на търг уникалния орден на Златното руно на Фердинанд
Предметите са от наследството на дъщеря му Надежда
В Деня на Независимостта една от най-големите аукционни къщи в света “Сотбис” обяви онлайн търг за предмети, свързани с цар Фердинанд. Те са от наследството на по-малката му дъщеря Надежда, княгиня на Вюртемберг.
Най-интересен е Орденът на Златното руно, който е даден на царя на България през 1911 г.
Това е един от най-старите ордени в историята на Европа. Създаден е през 1430 г. от Филип Добрия - граф на Бургундия, по случай сватбата му с Изабела Португалска. Точно графът на Бургундия се смята за последния наследник на Свещената Римска империя и наследник на трона на древната държава.
Орденът е обсипан със сапфири, диаманти и има огромен рубин. Минималната цена, която му се иска, е 36 000 швейцарски франка. Според специалистите на заложната къща максималната цена, която може да се постигне, е 55 000 швейцарски франка.
Второто по ценност бижу е златна гривна с изумруди и диаманти. Големият изумруд на нея е 6,42 карата. Дължината на бижуто е 200 мм. Това е подарък за княгина Надежда от цар Фердинанд за нейния 16-и рожден ден. Тя е оценена между 36 000 и 65 000 швейцарски франка.
От същия рожден ден е и уникална брошка с рубини и диаманти. Тя е във формата на трите лилии, емблемата на Орлеанската династия, за да напомня на Надежда, че е наследничка на Клементина дьо Орлеан. Брошката се очаква да бъде продадена между 2800 и 4500 швейцарски франка.
Уникален предмет е гребенът на царицата консорт Мария Луиза. Той е целият с изумруди и диаманти.
Гребенът е сватбеният подарък на Фердинанд и Мария Луиза от търновската община. Отзад е написана и датата на сватбата - 1893 г., когато Фердинанд все още е княз на България.
Мария Луиза е втората съпруга на Фердинанд, която е тотално пренебрегвана от монарха. Тя е погребана в двора на пловдивска църква.
И последният предмет, който е включен в онлайн търга на “Сотбис”, са бутонели с изумруди и диаманти. Те са подарък на Фердинанд от турския султан Абдул Хамид II още по времето, когато сме били васално княжество, а не царство.
През последните години на търг бяха продадени един куп предмети, свързани с цар Фердинанд.
Най-голям интерес имаше за часовниците му, които бяха от всички най-престижни световни марки.
Самият Фердинанд седи непогребан от 10 септември 1948 г. Неговият ковчег се намира в църквата “Свети Августин” в германския град Кобург. Неговото последно желание било да бъде погребан в България, като, разбира се, не е изпълнено от комунистическата власт. 34 години демокрация също се оказаха недостатъчни, за да бъде изпълнена последната воля на човека, обявил България за независима държава.
Най-четени
-
Галерия Как Живков излъга емигрантите, че ще им простят, ако се върнат
Строителни войски 1977 г.: Амнистията на Петре Американеца Службата в която и да е армия по света започва и се развива на голо... Като самия живот... Още в гимназиална възраст всеки донаборник в
-
Галерия В казармата Стефан Данаилов кара новобранците да се строят до кокошка
От майка си наследил чувството си за хумор, но загубата ѝ го съсипала Легендарният актьор Стефан Данаилов е имал не малко забавни истории в казармата
-
Галерия Как БКП воюваше с джаза
В първите години след войната в България се разиграва изключителна драма. Въпреки купонната система, мизерията и строгите ограничения, налагани от тоталитарната власт, младежите
-
Секретно Българи осуетяват убийството на Ататюрк
Каприел Каприелов открива плана за покушението в багажа на свой роднина от Армения Уведомява шефа си в БКП, който докладва в Москва. Тя предупреждава Мустафа Кемал Историк подозира
-
Галерия Комунистите пращат съпругата на Богдан Филов в колиба без ток и вода
Разстреляйте ме заедно с него, искам да го последвам и в смъртта му, плаче тя, когато научава за екзекуцията Евдокия е близка приятелка на царицата и често споделя колко се притеснява за мъжа си Тя е