В битката със спекулата в Древна Индия заковали и цената на жриците на любовта
Битката със спекулата не е нова, напротив, погубила е не една и две империи. Подобна съдба за малко да застигне и Древна Индия, макар че много нейни територии стават лесна плячка на воините на Александър Велики именно защото икономиката била задушена от държавни регулации.
Известният философ и цар Каутиля през 321 г. преди Христа оставил много свои трудове, описващи държавническото поведение. Най-ясно това личи от есето „Защита срещу търговци“, в което Каутиля описва как трябва да се регулира търговията със зърното и цените. Контролът според него трябвало да се повери на специални държавни служители. Те щели да конфискуват стоките от всички, които ги складират без разрешение. Избраници на властта поставят цени на всички стоки. В правилата на Каутиля е записано, че само упълномощени ще събират зърното и стоките и така търговците щели да бъдат по-благосклонни при продажбите си. Въпросните лица, посочени от владетеля, определят и печалбите от 5 на сто върху фиксираните цени на местните стоки и 10 на сто за вносните. Определена била и глоба с тогавашни 5 единици, ако някой повиши цената или реализира печалба дори с половин единица нагоре.
В отделна глава „Защита срещу занаятчиите“ Каутиля е постановил какви да са заплатите, включително за жриците на любовта.
Владетелите в Древна Индия били окуражавани от наставленията на мъдрия цар и философ да назначават все повече и повече чиновници, които да следят цените и печалбите.
Инициативата западнала и неслучайно много територии на Древна Индия станали лесна плячка на носителя на цивилизация Александър Велики.
Самият той, наставляван от първия истински учен Аристотел, въвел много практики, които днес можем да причислим към пазарната икономика, но преди идването му на власт ситуацията била повече от трагикомична.
Най-четени
-
Криминален архив, 1997 г.: В руска кръчма в Лондон ВИС и СИК поделят бизнеса си
Лондон, 1997 г. Априлското слънце се опитва да пробие надвисналите облаци. В руски ресторант влизат група българи, сядат около една маса. Поне десетина пъти поръчват "Поручик Галицин"
-
Секретно Загадъчната смърт на Горуня - човекът, който крои как да свали Тодор Живков от власт
Тодор Живков надживява всичките си душмани. Но най-загадъчна е смъртта на най-големия от тях - Иван Тодоров с партизанско име Горуня. Той крои да свали Живков с военен преврат през 1965 г
-
Галерия Пияният Георги Димитров изхвърлен от църква като юноша. Скандалът провокирал омразата му към религията
Скандал в юношеските години на Георги Димитров провокирал пословичната му омраза към религията. Конфликтът сигурно е станал и причината за атентата в черквата "Света Неделя"
-
Криминален архив: Убиец целел в сърцето Мето Илиенски
На 29 ноември 2003 г. Мето Илиенски получава телефонно обаждане, докато е в апартамента си в кооперация на бул. "Ал. Пушкин" в столичния кв. "Павлово"
-
Ганьо: Дойдох, дадох акъл, обидих се
Цезар: Дойдох, видях, победих. Ганьо: Дойдох, дадох акъл, обидих се. *От