Как да отглеждаме хора. Добри хора, а не зверове!
Няколко мои, днешни, разчесани мисли за хората и Хората.
Раждаме се мънички, чисти и беззащитни същества. Зависими от тези, които са ни дали живот. Няма човек, който да не се умили пред сладко бебенце, размахващо мънички краченца и ръчички. Чието единствено защитно средство е… неговият плач. Да, така се раждаме. Носим радост с първите бебешки усмивки, с първите звуци, с първите зъбки! Носят ни на ръце, хранят ни, къпят ни и ни се радват. И никой не очаква нищо лошо от едно мъничко същество, което носи само умиление и радост.
Какво се случва след това с нас? Защо се опитомяваме така, че някои стават зверове по-страшни от тези в гората? И тук ще цитирам Емил Зола: „Cред наc наиcтина има зверoве и теxният брoй е неизвеcтен...“
Защо започваме да си причиняваме злини, които трудно могат да се поберат в нормално човешко съзнание. Дали причината е в начина на отглеждане и в моделите, които вижда всяко малко същество от своите създатели и тези които го отглеждат? Много разпространено е едно нещо, което за мен граничи с лудост и безумие. А то е, че малко дете не се гушка, не се целува и не се глези!!! И някои без да осмислят това, което им е казала някоя крива баба, се стараят да го спазват. И го предават на поколенията.
Дали това не е една от причините да има истински зверове сред хората? Дори и в социалните мрежи си личи понякога, когато на някой му липсва прегръдка. Защото тези хора са обсебени от омраза и постоянно търсят негативното във всичко. Те искат да направят впечатление с това, като оплюват непрекъснато някой и нещо. Имат нужда да нападат и обиждат хората около тях. Защото не са научени на добро.
Не са научени на прегръдка. Да, има хора които не можеш да ги прегърнеш и не могат да прегръщат. Познавам хора, които почти не можеш да ги прегърнеш, защото стоят като стълбове.
Поне тези, които аз познавам не са лоши хора, но дълбоко в душичката си имат нещо тъжно и спънато. Дълбоко таят неудовлетвореност и агресия. Дали човек, който още от съвсем малък не е получил внимание и обич, а също така и в мозъкът му има нещо, което да спомогне за отключването на лошото в него, не е този, който ще иска да причинява лошо? Да води войни, да заличава нации и територии.
Има сериозни доказателства, че личности като Наполеон, Хитлер, Сталин, Ленин, а в наши дни и Путин, а и доста луди преди тях, в детството си са били отхвърляни и мачкани. Били са лишени от обич и ласка. И това ги е превърнало в свирепи зверове.
Макар, че в своето изкривено съзнание те са били и са убедени, че постъпват правилно. Сещам се и за това, че още от малки, нас, момчетата, ни учат, че не трябва да плачем!
Бях съвсем млад мъж, точно преди да се оженя, когато прочетох една книга написана от един корав войник-легионер. В нея той дебело подчертаваше, че истинският мъж е добре понякога да плаче, за да не се впусне в отмъщение. Защото отмъщението води до отмъщение. И така злото няма край.
Тогава пак се научих да палача и съм щастлив, че се промених. Да, истинският мъж не трябва да крие сълзите си. Грешно е да се мисли, че така мъжът проявява слабост. Когато мъжът си е мъж сълзите го правят по-благороден и любящ! И безценен за хората около него. И пак си е мъжкар.
Бъдещето на човечеството не е в технологиите и в тяхното яростно развитие. Бъдещето и добруването на хората е в любовта, вниманието, уважението един към друг и в прегръдката! Топлата човешка прегръдка, която дадена и приета с чиста обич носи само доброта и радост.
Сега доста хора ще се присмеят и дори може да се подиграят с тези мои думи, защото са бурния поток на съвремието, което е поставило ниско в ъгъла тези неща. И Царят на ежедневието е стремежът към доказване чрез ѝмане. На трупане на пари, пари, пари. Минал съм и през това. Но интуицията ми подсказва, че времето, когато най-голямата радост и богатство за хората ще бъде да могат да се прегърнат с обич.
Само така ще започнем да отглеждаме хора. Добри хора, а не зверове! Дай Боже. Бъдете здрави и прегърнете човека до себе си.
И предайте нататък!
*От фейсбук
Най-четени
-
Галерия Кеворк Кеворкян сам поиска вот на доверие и го спечели с 488 845 гласа
Паметта, а не суетата е причината големият журналист да съхрани "Всяка неделя" в мрежата. С това убеждение посреща своята 80-годишнина На 17 декември 1989 г
-
Галерия 9 септември 1944 г.: Терор и пропаганда
Вече изминаха 74 години от 9 септември 1944 г., но споровете по идеологически теми продължават да разбунват духовете у нас. В това отношение съвсем пресен е примерът с публикация в социалните мрежи
-
Загадката Сократ
В световната история са много малко личностите, които могат да се сравняват със Сократ (470-399 г. пр.Хр.). Без да напише нито ред през живота си, той е оставил такова забележително духовно
-
Галерия Иван Гарелов: Нищо гръцко нямам. В Гърция го мислят за кипърец, в Кипър - за грък
Как журналистът научи гръцкия така добре, че в Кипър да го мислят за грък, а в Гърция - за кипърец "Истинската Гърция са островите. Ако искаш да я опознаеш, там да отидеш
-
Малко съм смутен, че някои приемат, че бих дошъл в България, за да се подигравам на българите
Отказах няколко предложения за сериали заради постановката ми в Народния театър, казва режисьорът Не беше само едно, а отказах няколко предложения след съгласието ми да направя театрална постановка