Инцидент в Ухан, преди да гръмне пандемията, Си Дзинпин дал спецуказания
Експертите по терминологията на ККП знаят, че обикновено на тези срещи местните рапортуват пред висшата партийна номенклатура за успехи.
Хвалят се
с изпълнението на задачите. Но Той Рийд разгадава от публикуваното на сайта, че има напрежение между колегите, злоупотреба на шефове, укори от партийното началство и как проблемите са били преодолени.
Така експертът разбира, че има неимоверен натиск за научни пробиви, за да се подобри имиджът на Китай в международен план. Става ясно, че в супермодерната лаборатория не достигат оборудване, хора за екипите и опит в експлоатацията и поддръжката.
Вероятно обаче проблемите са започнали по-рано
На 11 септември 2019 г. контролна група на ККП пристига в централата в Пекин на Китайската академия на науките, която е "шапката" на института в Ухан, за двумесечна политическа инспекция. Тя е част от по-голяма рутинна проверка на 37 държавни организации. Според ръководителя на екипа целта му е била да установи има ли нарушения на дисциплината - партийна, финансова, етична, трудова и тази на личния живот, а също и дали учените са лоялни към ККП.
Инспекторите от Пекин идентифицират доста проблеми, между които постоянно неизпълнение на инструкциите на Си Дзинпин за ускорено развитие на науката и технологиите.а
Веднага след това - между 2 и 3 часа сутринта на 12 септември - институтът в Ухан е свалил от сайта си цялата база данни за вирусни патогени, пренасяни от дивата природа, която съдържа над 15 000 проби от прилепи. Това се казва в междинния доклад на американския сенат. Информацията е била отворена за ползване за учени от цял свят. Секретен раздел, до който достъп имат само хора от Ухан със своята парола, съдържа непубликувани последователности на бетакоронавируси на прилепи -
семейството, към което принадлежи SARS-CoV-2
Публичният достъп до базата данни все още не е възстановен, допълва "Венити феър".
Свалянето на базата данни според специалистите означава, че някой спешно се опитва да се справи с криза. Такова е мнението на Лари Кер, бивш директор на пандемичния отдел на Министерството на здравеопазването на САЩ.
Говорителят на китайското посолство във Вашингтон Лиу Пъню отхвърли обвиненията, че е имало теч на информация от лабораторията, и припомни, че проверяващият екип на СЗО смята за изключително малко вероятно твърдението за изтичане на вируса от лаборатория.