Правителството закъсня с някои промени за...
Трябва да влезем в Еврозоната, но това вече няма как да стане, защото правителството закъсня с някои от правните промени, които са необходими.
А и нашата инфлация е над тази от Маастрихтските условия. Януари 2024 г. България няма да може да влезе в Еврозоната.
Да се надяваме, че можем да влезем по-късно през 2024 или в началото на 2025 година.
Това заяви в предаването „Събуди се” на NOVA бившият финансов министър Симеон Дянков в отговор на въпрос трябва ли страна ни да влезе в Еврозоната на 1 януари 2024 година.
По думите му инфлацията у нас е над средната за ЕС. „За съжаление ние няма да влезем през януари 2024 година. Трябва да сме реалисти”, подчерта той.
И допълни: „А това е добре за нас, защото автоматично означава, че лихвите по кредитите, и за домакинствата, и за бизнеса – ще се намалят”.
Той коментира и исканото увеличение на парното от топлофикациите. „Възможно и напълно вероятно е рекордно повишение на цените на топлата вода и парното. Това е резултат от мораториума, който според мен беше напълно грешен. Сега се получава така, че просто се забави процеса.
И когато инфлацията в други държави започва да намалява малко, в България става обратното. Този процес ще увеличава инфлацията и в следващите месеци”, заяви Дянков.
Той е на мнение, че ще стане още по-лошо, ако не се вдигне минималната работна заплата.
Дянков не очаква революция в пенсионната система, а изкуствено поддържана теза, за да са радостни пенсионерите.
Реалното увеличение на пенсиите ще е с 5%. Дянков очаква още, че при актуализацията на бюджета ще има по-голям дефицит.
Прогнозата на бившия финансов министър е, че средната инфлация ще е някъде около 13%. През лятото ще достигне 20%, предупреди още Дянков и добави, че успокоението на инфлацията ще е в средата на 2025 година.
Според него управлението в България е шарено, като успехите на настоящите управляващи е в областта за закриването на специализираното правосъдие. Дянков е на мнение, че не е време за нови избори.
"Коалицията ще продължи заедно още известно време и има още какво да направи", завърши бившият финансов министър.
Най-четени
-
Галерия Младоженци бягат от соца с гумена лодка
В разцвета на тоталитаризма у нас, през 1966 г., двама млади влюбени успяват да избягат с миниатюрна гумена лодка по море в Турция, а оттам да заминат на Запад
-
Уникална история от 1996 г.: Живков с реч при протестите срещу Жан
Подготвил изявление, но негов близък поискал неизпълними условия от соцръководството Тодор Живков искал да направи публично изявление пред медиите и то да стане достояние на целия народ
-
Галерия Шпионин №1 на Русия: Бизнес талант, с име като на майката на Петър Велики
Директорът на външното разузнаване на Русия Сергей Наришкин няма нищо общо с образа на „фуражка“. Всичко в биографията му подсказва, че той оглавява Външното разузнаване с някаква друга цел
-
Галерия Топ разузнавачът на Украйна оцеля в атентат и в жестоки битки на спецчастите
„Чест преди всичко“ – това е мотото на родения за професионален боец Кирил Буданов. През 2007 г., когато е 21-годишен, той постъпва в Одеския институт за сухопътни войски
-
А ти къде си правен бе, диване с диване?!?
Като чуя някой да казва: "Това е правено в България - не струва. Онова е правено в България и то не ставало!" А ти къде си правен бе, диване с диване?!