Правителството закъсня с някои промени за...
Трябва да влезем в Еврозоната, но това вече няма как да стане, защото правителството закъсня с някои от правните промени, които са необходими.
А и нашата инфлация е над тази от Маастрихтските условия. Януари 2024 г. България няма да може да влезе в Еврозоната.
Да се надяваме, че можем да влезем по-късно през 2024 или в началото на 2025 година.
Това заяви в предаването „Събуди се” на NOVA бившият финансов министър Симеон Дянков в отговор на въпрос трябва ли страна ни да влезе в Еврозоната на 1 януари 2024 година.
По думите му инфлацията у нас е над средната за ЕС. „За съжаление ние няма да влезем през януари 2024 година. Трябва да сме реалисти”, подчерта той.
И допълни: „А това е добре за нас, защото автоматично означава, че лихвите по кредитите, и за домакинствата, и за бизнеса – ще се намалят”.
Той коментира и исканото увеличение на парното от топлофикациите. „Възможно и напълно вероятно е рекордно повишение на цените на топлата вода и парното. Това е резултат от мораториума, който според мен беше напълно грешен. Сега се получава така, че просто се забави процеса.
И когато инфлацията в други държави започва да намалява малко, в България става обратното. Този процес ще увеличава инфлацията и в следващите месеци”, заяви Дянков.
Той е на мнение, че ще стане още по-лошо, ако не се вдигне минималната работна заплата.
Дянков не очаква революция в пенсионната система, а изкуствено поддържана теза, за да са радостни пенсионерите.
Реалното увеличение на пенсиите ще е с 5%. Дянков очаква още, че при актуализацията на бюджета ще има по-голям дефицит.
Прогнозата на бившия финансов министър е, че средната инфлация ще е някъде около 13%. През лятото ще достигне 20%, предупреди още Дянков и добави, че успокоението на инфлацията ще е в средата на 2025 година.
Според него управлението в България е шарено, като успехите на настоящите управляващи е в областта за закриването на специализираното правосъдие. Дянков е на мнение, че не е време за нови избори.
"Коалицията ще продължи заедно още известно време и има още какво да направи", завърши бившият финансов министър.
Най-четени
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България?
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България? От едната страна са две седалки, от другата - една. И това е съществена част от усещането за хубавото преживяване
-
Чорапогащник - смешна дума. На турски е кюлотлу чорап
Най-смешната нова дума в българския език за някогашната стара емиграция беше ЧОРАПОГАЩНИК. Бях на едно коледно празненство в дома на богат българин в Рим. Имаше стари имигранти и имигрантки