Основната характеристика на това управление е, че е първото след Бойко Борисов
"Форматът на подписване на споразумението - на база на двустранни споразумения, е нещо, което ние предложихме. Това отразява логиката на формиране на тази конструкция - има мандатоносител, който е формирал коалицията на базата на двустранни преговори. Мандатоносителят договаря условията, при които получава подкрепа от конкретната друга политическа формация". Това поясни пред БНР Христо Иванов, съпредседател на "Демократична България" и председател в оставка на "Да, България".
Според него това управление ще е трудно и може да се окаже с преходен характер:
"То ще бъде конструкция - изключение, която да е мост между епохата на Бойко Борисов и новата политическа конструкция. Основната характеристика на това управление е, че е първото след Бойко Борисов. Тепърва ще проличи какъв ще е новият политически пейзаж. Затова говоря за преходен характер. Той може да проличи след местните избори".
Във връзка с избора на министри за новия кабинет Христо Иванов посочи, че мандатоносителят, за да постигне мнозинство, се е налагало да приема щети.
В предаването "Политически НЕкоректно" той коментира още:
"Ако съветниците в министерствата се държат като надзорници без полезна функция, един политически кабинет има начини да ги изолира. Нашата стратегия ще бъде това да са полезни хора, полезни като координатори между екипа и нас, с оглед на формиране на общо съгласие по политики. Министърът Х не може сам да си прокара дневния ред през парламента, ако няма подкрепа на цялото мнозинство".
И подчерта също: "Тук и сега трябва да реформираме прокуратурата, това е приоритет, за който няма да се съгласим да бъде отменен и оставен за по-късно".
Христо Иванов поясни, че реформата на службите е изключително важен приоритет за ДБ:
"Разбираме, че по време на служебното правителство трябваше да се направят смени в условие на спешност. Назначаване на постоянни титуляри от служебно правителство според нас не беше добра идея. Трябва да се ребалансира сектора, за да има гарантиран парламентарен контрол върху него".
Най-четени
-
Галерия Младоженци бягат от соца с гумена лодка
В разцвета на тоталитаризма у нас, през 1966 г., двама млади влюбени успяват да избягат с миниатюрна гумена лодка по море в Турция, а оттам да заминат на Запад
-
Уникална история от 1996 г.: Живков с реч при протестите срещу Жан
Подготвил изявление, но негов близък поискал неизпълними условия от соцръководството Тодор Живков искал да направи публично изявление пред медиите и то да стане достояние на целия народ
-
Галерия Шпионин №1 на Русия: Бизнес талант, с име като на майката на Петър Велики
Директорът на външното разузнаване на Русия Сергей Наришкин няма нищо общо с образа на „фуражка“. Всичко в биографията му подсказва, че той оглавява Външното разузнаване с някаква друга цел
-
Галерия Топ разузнавачът на Украйна оцеля в атентат и в жестоки битки на спецчастите
„Чест преди всичко“ – това е мотото на родения за професионален боец Кирил Буданов. През 2007 г., когато е 21-годишен, той постъпва в Одеския институт за сухопътни войски
-
А ти къде си правен бе, диване с диване?!?
Като чуя някой да казва: "Това е правено в България - не струва. Онова е правено в България и то не ставало!" А ти къде си правен бе, диване с диване?!