Исторически храм в центъра на София е поруган след протеста снощи
„Тази сутрин храмът осъмна след "мирния" протест със залята червена боя и черупки от яйца врата. Без коментар“, Това написа във фейсбук Теменужка Витанова, която качи и снимки в социалната мрежа.
Църквата се намира в центъра на София. Криптата на църквата е римска гробница от IV век. В ХІ век върху криптата е издигнат настоящият храм. Най-старите запазени стенописи са от ХІV век, а над тях има слой от ХV и ХVІ век, дело на Пимен Зографски. Църквата е наречена на Петка Иконийска, която е покровителка на самарджиите, чийто квартал се е намирал в района през Средновековието.
Преди дни издраскан със син спрей осъмна столичният храм „Свети Седмочисленици“. „Оставка or (или) Смърт“ е изписано на фасадата на храма. Снимката на грозното деяние беше споделена в социалните мрежи от страницата „Консервативният блог на Любомир Талев/Lyubomir Talev's conservative Blog“. „Политическата програма на протеста, изписана върху стената на черквата Свети Седмочисленици. Логичната следваща стъпка е залагането на взрив по време на служба по почина на героичните предци на авторите на заплахата от 1925 г.“, написа Талев.
Депутатката от ГЕРБ Десислава Атанасова осъди деянието във фейсбук
Ето какво написа тя:
Поредна вандалщина срещу храм на вярата.
Църквата "Св. Петка"- самарджийска, осъмна залята с червена боя.
"Св. Петка" е една от малкото действащи средновековни църкви в София. Храмът се намира в същинския център на столицата (в древност Сердика), на ул. "Съборна" в подлеза на хотел "Шератон".
За пръв път за храма се споменава през XVI век, но археолози го откриват едва след Втората Световна война. Под църквата откриват и древна римска гробница (крипта, вероятно отIV в.), върху която храмът е бил издигнат през XI век.
От църквата е останала днес неголяма част - само еднокорабна постройка, иззидана от тухли и камъни с дебели до един метър стени.
Най-ранните запазени стенописи в нея са от края на XIV век. Друг, втори стенописен слой е датиран XV-XVI век. Смята се, че горният слой е дело на зографа-монах свети Пимен Зографски. Изобразени са Христовото Рождество, Страданията на Кръста, Разпятието, Полагането в Гроба и Възкресението на Господа, както и евангелски сцени с проповедта и чудесата Христови.
Църквата е посветена на света великомъченица Параскева - Петка Иконийска (Търновска). Наричана е "Св. Петка Самарджийска", защото през Средновековието около храма живеели майстори на седла за коне (самарджии), които я поддържали и се черкували в него с вярата, че св. Петка е тяхна застъпница и закрилница.
Някои съвременници на Васил Левски, археолози и съвременни интелектуалци вярват, че Апостолът е бил препогребан в криптата на "Св. Петка".
Не знам кои сте, но щом вярата, светините и историята нямат значение за вас, то имате ли право да говорите за бъдещето, рушейки настоящето и миналото?