Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Бен Крос си отиде в деня, в който преди 2 години се ожени за хубавата русенка Деана в Жеравна

Бен Крос и Деана се женят по стар български обичай преди две години.
СНИМКИ: АРХИВ
Бен Крос и Деана се женят по стар български обичай преди две години. СНИМКИ: АРХИВ

Английският актьор, който избра да живее в страната ни, почина от рак във Виена, където бе на изследвания

Популярният английски актьор Бен Крос почина на 72 г. във Виена, съобщи австрийският вестник “Курир”. Той е страдал от рак и е бил на изследвания там.

Крос живее от много време в България, а преди 2 години - на 18 август, сключи брак с дългогодишната си приятелка Деана Бонева. Сватбеното му тържество с хубавата русенка, заради която избра да живее в страната ни, беше в Жеравна. По ирония на съдбата на същата дата, две години след тяхното вричане в любов, актьорът напусна този свят. В Жеравна

двамата се венчаха

по стар

български обичай

по време на 11-ия фестивал на народната носия. Бен Крос бе с цървули, потури, бяла риза и пояс с чифте пищови, а Деана, освен че също бе с носия, си сложи и специален сватбен венец от Шопския край, сплетен от цветя, чимшир и босилек.

Преди да стане български зет, Бен Крос се е женил два пъти. За пръв път сключва брак на 30 години с Пенелопе Бътлър, от която има две деца - Лорийн и Тиодор. През 1992 г. се развежда, а краят на втория му брак бележи ново начало в живота му.

През 2004 г. Крос сключва договор да снима за телевизионната компания “Холмарк” с Патрик Суейзи в България. Седмица преди да пристигне в страната ни, втората му съпруга Мишел Моерт му казва, че иска развод. Така актьорът се озовава в малката ни балканска страна в тежък личен момент. След бракоразводното дело остава без дом и място, където да се върне. За щастие, се появяват още предложения към него у нас и така за 3 години Бен Крос се снима в общо 4 филма. Българският му е труден и ходи на уроци, за да се научи да говори поне малко, така че да си купува мляко от магазина, разказа преди време актьорът. Събира пари,

купува си апартамент

в центъра на София

и съвсем загърбва дъждовната английска столица. В интервюта за български медии казва, че трудно може да нарече някое място свой дом, защото е живял по целия свят - Лос Анджелис, Ню Йорк, Южна Испания и Виена. Продължава да пътува много, за да снима филми. 

С Васил Петров
С Васил Петров

В България Крос успява да завърже приятелства и дори започва да пише стихове, които скоро се превръщат в песни. Актьорът създава текстове за българския Франк Синатра – Васил Петров. Двамата дори стават съдружници - заедно управляват столичен пиано бар, в който пеят. Освен на актьорската площадка Бен Крос започва все по-често да се появява и на музикалната сцена. Пее на джаз феста в Банско, както и на традиционния за Созопол фестивал “Аполония”. Има участия съвместно с Михаил Йосифов, а с Николо Коцев правят песента A Fistful Of Paradise (“шепа рай” от англ.). Двамата работят заедно и върху друг проект. Бен Крос е гласът на разказвача в рок операта на Николо Коцев. През 2011 г. англичанинът се появява и в българска реклама, в която си партнира с Димитър Бербатов.

Цялото име на холивудската звезда е Хари Бернард Крос. Роден е в Лондон на 16 декември 1947 г. и противно на очакванията, никой от семейството му не е с артистична професия.

Родителите му са ирландски католици. Майка му e чистачка, а баща му - портиер и медицинска сестра. Започва да играе на 12-годишна възраст, като първата му роля е на Исус Христос в училищна пиеса. Преди да започне да си вади хляба с актьорско майсторство, Крос минава през много професии. Мие прозорци, сервира в ресторанти и дърводелства. Дори става главен дърводелец на Уелската национална опера и майстор по поддръжката на театър “Александра” в Бирмингам.

Когато е на 22 г., го приемат в най-старото и престижно училище по актьорско майсторство - Кралската академия за драматични изкуства. Там са завършили имена като Роджър Мур и Антъни Хопкинс. След академията Крос изгрява на театралната сцена. Започва работа в театър “Дюк”. Там играе в постановки като “Макбет”, “Колко е важно да бъдеш сериозен” и “Смъртта на търговския пътник”. Певческите му заложби проличават силно още тогава, когато получава роли и в мюзикъли.

Първият му голям филм е A Bridge Too Far, в който играе редник Бинс до имена като Дирк Богарт, Шон Конъри, Майкъл Кейн и Джеймс Каан. Най-запомнящата се роля в неговата кариера и до ден днешен остава тази на евреина Харолд Ебрахамс във филма “Огнените колесници”. През 1981 г. лентата взема четири оскара - за най-добър филм, за най-добра музика, за оригинален сценарий и костюми, има номинации в още 3 категории.

На фестивала

в Кан взема

“Златна палма”

и още две награди.

Филмът разказва за съдбата на двама британски атлети по време на олимпиадата в Париж през 1924 г.

Друга запомняща се роля на Крос е на Сарек във фантастичния екшън “Стар Трек”от 2009 г. 

В “Стар Трек”
В “Стар Трек”

У нас актьорът участва в спектакъла “Осмото чудо” на ансамбъл “Българе”, създаден от Христо Димитров. Крос влезе в ролята на ирландския журналист Джеймс Баучер. Има роля и в лентата на Анри Кулев “Имало една война”. По повод участието си в български продукции той споделя в интервю за “24 часа”: “Българските продуценти не могат да ми платят хонорарите, които получавам за участията си в други филми. Но при положение че сега живея в България, приемам като свое задължение да участвам и да подпомагам българската филмова индустрия. За разлика от останалите държави, в които съм живял, България ми е дала наистина прекрасни възможности да изразя себе си не само като артист, но и като човек.

Докато съм жив,

ще посветя времето

си да прославям

името на България,

когато съм в чужбина. Много често са ме питали защо живея тук. 90 процента от чужденците възкливат: “О, страхотно!”. 90 процента от българите питат “Защо?”. Искам да съм жив, когато българи и чужденци ще имат една и съща реакция, когато им кажа, че живея в София. Искам българинът да знае, че не съм избрал Лос Анджелис, а България, защото страната е красива и прекрасна. И че местните хора имат потенциал да заемат своето важно място на кръглата маса на народите”. 

Видео

Коментари