200 хил. евро за футболния ни шампион, в Англия първенецът прибира 170 млн. евро
11 млрд. евро от тв права разпределят на Острова, а българските отбори си делят 5,5 млн. лева
Българските запалянковци никога няма да се уморят да дебатират на тема: "Кога ще ги стигнем англичаните?". След всеки грозен мач от нашето първенство имали нещастието да го гледат на живо или по телевизията прочистват устата си от слънчогледовите люспи и започват да мечтаят за английския футбол.
Специалистите с BG паспорти се чудят как така и тук, и там играят по 11 човека, гонят една и съща топка на сходни терени, а представлението е съвсем различно. На Острова галят топката, провокират я, карат я да прави неща, за които не са подозирали дори създателите й. У нас коженото изделие е мачкано, насилвано, унижавано и то самото сякаш мечтае да избяга в Англия, където ще се отнасят подобаващо с него.
Българският футбол наистина няма нищо общо с английския и едва ли някога ще го настигне. Това категорично показва справката на "168 часа" за финансовите параметри на двете футболни първенства. Защото цифрите винаги са точни, безпристрастни и най-добре показват за какво точно става дума. Според тях английският шампион получава 170 млн. бонус за първото си място, докато на българския първенец ще бъде връчен чек за 200 хил. евро. Добрите в математиката по-бързо могат да сметнат точно колко пъти е по-мижава и бедна нашата Първа лига.
Как при тази разлика в парите да искаме някакво сходство между това, което се случва по английските терени, с боричканията на ст. "Българска армия" или на "Герена". Важно е да отбележим, че тези пари идват от телевизионните права. Колкото повече държави и фенове по света искат да гледат продукта ти, толкова по-скъп става той. През далечната вече 1990 г. англичаните се усещат, че първенството им крета, и създават английската Висша лига. Оправят си стадионите, канят качествени треньори, научават запалянковците да си плащат билети и абонаментни карти и да се държат прилично по време на мачовете. И така машината се завърта, за да може две десетилетия по-късно тв правата за английския футбол да се продадат за 11 млрд. евро. Няма грешка в сумата. През 2016 г. Sky и BT платиха 5,3 милиарда за правото да излъчват срещите на живо до сезон 2018/2019 включително, докато останалите 5,1 милиарда ще дойдат от продажбата на тв правата зад граница.
И ето как с общи усилия на футболни босове, чиновници и фенове тази година всеки един от участниците във Висшата лига буквално беше позлатен. 170 млн. са за шампиона "Челси", но и вторият "Тотнъм" не може да се оплаче с бонуса си от 166 млн. евро. Третият “Манчестър Сити” ще скъта в касата почти толкова, колкото е спечелил и "Тотнъм". Това е така, тъй като към парите за тв права се прибавят и тези от рекламните договори и наградния фонд. Защото Футболната асоциация в Англия може да си позволи да даде щедър награден фонд, тъй като постъпленията й също са царски.
Нашият БФС няма откъде да извади пари за големи парични награди за първия, втория и третия. Тук всички разчитат на приходите от тв права.
През миналата година клубовете се зарадваха на успешна сделка с телевизиите, които излъчват мачовете им. Според нея за приключилия вече сезон 2016/2017 клубовете ще си разпределят 5,5 млн. лева. От тях 10% (550 000 лева) са за БФС, а около 450 000 лева отиват в турнира за купата. Така тимовете от новата "А" група ще си разпределят около 4,5 млн. лева.
60 процента от тези пари се разпределят поравно между 14-те участника в Първа лига. Останалите 40 процента се разпределиха според класирането. Така първият получава около 430 хил. лева от тв права, а последният - около 210 хил. Сумите са малки, но дали има шанс да растат като в Англия и всичко футболно в родината ни поне малко да заприлича на английското?
БФС прави опити в тази насока, след като измисли нов формат на първенството. Сега е моментът футболните чиновници да преценят дали експериментът е бил успешен и е направил първенството по-интересно за феновете по стадионите и за зрителите пред телевизорите.
Добре е, че босовете на футболната централа не се поддадоха на натиска и наредиха на "Левски" да играе баража с "Верея" за евротурнирите. Спазването на принципи и еднаквото отношение към всички участници е първото условие да се случат нещата в българския футбол. А и от този бараж се видя, че "Левски" въобще не бива и да се натиска толкова за евротурнирите, тъй като там няма да има прошка, а феновете са на ръба и трудно ще преглътнат нов грандиозен еврорезил.