Вицеадмирал Манушев обезвредил пред детски лагер мина, непозната от справочниците
Отишъл край Кранево, защото по специалност бил миньор
Ако бе гръмнала, щеше да отнесе не само лагера, но и хотелите
Кандидатът за вицепрезидент Пламен Манушев сам е обезвредил мощна морска мина на плажа пред Международния детски лагер в Кранево. За това разказа кметът на Кранево Румен Николов. Багерист изровил мината, докато разкопавал колектор на Централния плаж.
“Помня, че тогава Манушев дойде от Варна както си бе във всекидневната униформа, не е имал време да облече бойната”, разказа кметът пред “24 часа”. Само той влязъл в дупката, изкопана около мината, а на всички наредил да се оттеглят поне на 200 м.
“Имаше такъв случай, тръгнах направо за Кранево, защото в дежурната команда, която флотът поддържа за такива случаи, имаше специалист по взривяване, но нямаше миньор, или сапьор на езика на пехотата, разказа самият Манушев. Искал лично да види и участва, защото по специалност е миньор, цялата си кариера изкарал на такива кораби.
Мислел, че ще се справи бързо, но останал изненадан. За първи път виждал такава мина, нямало я в никакви справочници. По-късно разбрал, че е попаднал на
руска мина
от 1916 г.
Взривателят също бил много интересен - инерционен, производство 1915 г. Затова вицеадмиралът си го запазил за спомен, след като го обезвредил.
Мината е част от общофлотската операция на руския имперски флот в Черно море, казва Манушев. Главната цел на операцията са били 6 подводници - една българска и 5 немски, които защитавали българския бряг по време на Първата световна война. И представете си - тези 6 подводници са спирали целия имперски флот на Русия, командван от адмирал Колчак, възхищава се вицеадмиралът.
Въпреки че България вече няма подводници, Манушев продължава да смята, че те са особено необходими на Черноморския ни флот. Историята вече е доказала тяхната ефективност. Подводниците са оръжието на по-слабите армии, които не могат да си позволят по-мощни оръжия. А и не са чак толкова скъпи. Вицеадмиралът е убеден, че в днешно време са разработени по-малки модели, които обаче вършат великолепна работа.
Мината от плажа на Кранево била във формата на цилиндър с височина над 1,5 м. В цилиндъра имало 160 кг взривно вещество - хексоген. Ако бе гръмнала, щеше да отнесе не само детския лагер, но и околните хотели, смята Манушев. Затова след като я обезвредили,
направили сал
от празни варели
и я откарали
навътре в морето
При опита за взривяване обаче корпусът на мината се разцепил, а взривното вещество не гръмнало. Вероятно заради влагата, която била попаднала през дупки от бронебойни куршуми. Няма достоверни сведения, но е почти сигурно, че следите са от предишен опит за дистанционно взривяване.
Извлякохме овлажнените шашки хексоген, изсушихме ги и едва тогава ги взривихме, разказа Манушев.
Това далеч не е първата му обезвредена морска мина. В архива си вицеадмиралът пази спомени за поне още 10. Просто такава ми бе работата, казва той. Деактивирал е стари морски мини край Шабла, край къмпинг “Луна”, край Варна и Бяла и дори пред двореца в Евксиноград.
Тази пред Евксиноград била толкова мощна, че експлозията изпочупила прозорците на близките сгради. Тя била немска от Втората световна война. Манушев я запомнил не само заради мощния гръм, но и защото му била първа. Участвал в обезвреждането и като лейтенант през 1977 г.
За качеството на сапьорската работа говори фактът, че всички 11 мини били ликвидирани на безопасно разстояние, пострадали хора няма.
Сагата с руската мина край Кранево обаче не свършва с нейното обезвреждане.
Най-вероятно става въпрос за експериментална руска мина, изпробвана на морските полигони пред Севастопол и потопена след прострелване, смята капитан първи ранг о.з. Атанас Панайотов. Напълно е възможно
за 100 г.
течението да я
докарало до
българския бряг
Има и друга версия, която се базира на практиката, че по време на война се използва всичко, което се намира в арсеналите.
Специалистите са удивени от факта, че въпреки почти вековната си история корпусът на мината изобщо не е бил ръждясал. Отвътре бе като нова, нямаше никакви следи от корозия, си спомня Манушев.
Покрай случката с мината вицеадмиралът ми виси с 6 лв., пошегува се кметът на Кранево Румен Николов. Тъй като времето било доста студено въпреки априлското слънце, водолазите били тотално премръзнали.
По стара морска традиция в такива случаи се полага нещо сгряващо - обикновено бренди. Манушев дал пари на кмета да изтича до магазина и да купи 2 бутилки. Бренди обаче нямало и кметът взел по-скъп коняк “Плиска”. Така беше, си спомни вицеадмиралът и обеща при първа среща да върне дълга, като почерпи.
Април 2011 г. Командващият Военноморските сили контраадмирал Пламен Манушев оглежда корпуса на обезвредената край Кранево мина.
Горе - вицеадмирал Манушев като зам.-началник на отбраната. На архивната снимка - експертен оглед на току-що намерената в пясъка мина. Долу е разцепеният след взрива корпус, който днес се намира в музея.
