Защо антибиотиците спират да действат?
Cветовната здравна организация алармира, че светът e на ръба на криза в здравеопазването заради все повечето случаи, в които антибиотиците се оказват неефективни. Специалистите подчертават, че ако тези медикаменти се използват неразумно и продължително, може да се стигне до момент, в който да не са в състояние да се справят и с най-простата инфекция.
Свръхприем
Изследователите са категорични, че най-голямата грешка е свръхупотребата на антибиотици, защото именно тя води до резистентност. Учените алармират, че лекарите не бива да прекаляват с изписването на такива медикаменти, защото приемът им без реална необходимост може да провокира образуване на резистентни бактерии, които няма как да бъдат третирани при реална нужда. От Центъра за контрол и превенция на заболяванията на САЩ съобщават, че неправилната употреба на антибиотици убива хиляди и вреди на милиони души всяка година.
В доклада на центъра се съобщава също, че над 40% от антибиотиците, предписвани от лекарите всяка година, се дават без да е необходимо или са неправилно използвани. Обяснено е, че голяма част от вредите се получават, когато лекарите и пациентите прекаляват с антибиотичните лекарства, защото така се създават суперрезистентни бактерии като например метицилин-резистентен стафилококус ауреус (MRSA). Според статистическите данни от тези резистентни инфекции заболяват най-малко 2 милиона души годишно и умират над 20 хиляди. Затова изследователите са категорично против непрекъснатото изписване на антибиотици за всяка болест, без да е изследвано дали те реално са необходими.
Прием при вирус
Специалисти определят като безсмислено приемането на антибиотици при вирус. Според учените това е и една от основните грешки. Антибиотиците имат ефект, когато е налице бактериална инфекция, но не биха подействали при вирусна.
Истината е, че е редно такива медикаменти да се предписват единствено след необходимите кръвни изследвания. Ако има завишени левкоцити, утайка и високо CRP (C-реактивен протеин), тогава може да се говори за наличие на бактериална инфекция, но при вирусна, дори и при много висока температура, левкоцитите обичайно са в норма или дори занижени, а CRP е ниско. При такива показатели е необходимо симптоматично и имуностимулиращо лечение, което да помогне на организма сам да се пребори.
Прекъсване на лечението
Друга основна грешка в употребата на антибиотици е прекъсването на назначено лечение по средата. Учените изтъкват, че всеки курс на лечение – пет, седем или десет дни, трябва да не се прекратява, дори и при наличие на признаци на подобрение. Защото именно преждевременното спиране на антибиотичното лечение крие рискове от резистенции, тъй като се създават бактериални щамове, които са нечувствителни и не се влияят от стандартните антибиотици, и следващия път, когато се наложи прием, лекарството вече няма да действа.
Самолечение
Според специалисти особено опасна е ситуацията в страни като България, където е възможно самопредписването и закупуването на антибиотици без рецепта. Специалистите изтъкват, че това е не само безсмислено, защото, както споменахме, пациентът не може да прецени дали става дума за вирусна или бактериална инфекция, но освен това самоинициативното даване на антибиотици крие множество опасности за здравето. Когато сами купуваме такива медикаменти, ние рискуваме не само създаване на резистентни щамове, а много по-сериозни проблеми като стомашни кризи, бъбречни увреждания, проблеми с черния дроб, дори сърцето.
Неправилна комбинация
Някои антибиотици имат сериозни странични ефекти върху сърдечно-съдовата система, бъбреците или гастро-интестиналния тракт. При неправилно комбиниране с други медикаменти тези нежелани лекарствени реакции могат да се засилят. Затова специалистите подчертават, че при изписване на такива медикаменти лекарят е длъжен да попита пациента за всякакви лекарства, които приема. А пациентът е важно да не пие нищо допълнително, дори хранителни добавки или витамини, без това да е консултирано със специалист.
Опасно е дори комбинирането на антибиотици с други природни средства за лечение – билки, отвари или домашно приготвени тинктури. В медицинската практика има дори регистрирани случаи на сериозни сърдечни проблеми след комбиниране на антибиотик със сироп за кашлица. От Националния институт за обществено здравеопазване в САЩ поясняват, че неправилната употреба на антибиотици крие рискове и заради факта, че води до унищожаване на добрите бактерии, нормално живеещи в човешкия организъм.
От Националния институт за обществено здравеопазване дават за пример 250 000 болнични пациенти, при които всяка година след неправилно лечение с антибиотици се унищожават защитните бактерии, които нормално живеят в стомаха, и заради липса на защита се стига до заразяване с вредоносните бактерии Clostridium.
Защо няма откривани антибиотици от десетилетия, четете в хартиеното издание на "168 часа".