Внимание: Обезводняване!
Няма по-приятно време за децата от лятото. Училището свършва.
Времето е топло, може по цял ден да се играе навън. Но с настъпване на горещите дни ги дебне една опасност - обезводняването.
Водата е основна съставна част на тялото и участва във всички жизнени процеси. При новороденото тя е 80%, при по-големите деца 70%, а при възрастните 60% от теглото. Затова човек може да изкара дълго време без храна, но без вода загива за 7 дни, ако е горещо - за 3-4. При децата
обезводняването настъпва
много по-бързо и е с тежки последици, тъй като тъканите им съдържат повече вода, а водно-солевият обмен е несъвършен. Освен това телесната площ при малките деца е относително по-голяма и течностите лесно излизат с потта.
По-малко, по-опасно
Колкото по-малко е детето, толкова по-лесно се обезводнява. Особено застрашени са бебетата. Най-много течности се губят при разстройство и повръщане. Ако има и температура, положението става драматично. Това обикновено се случва при чревните инфекции (най-често вирусни), които са целогодишни, но през лятото са в разгара си. При всички болести с висока температура, ако детето не приема достатъчно течности, също настъпва обезводняване - през кожата и от учестеното дишане. Други болести, водещи до дехидратация, са: диабет (захарен и безвкусен), изхвърля се голямо количество урина, бъбречна недостатъчност и някои нефрити, болест на Адисон, заболяване на паращитовидните жлези, стеноза на пилора, прегряване, прием на диуретици, неправилно отглеждане на бебето. Обезводняване, при което има загуба на тегло 10-20%, е свързано с опасност за живота.
Съвет: Давайте редовно течности на детето, особено в жегите. Идеалната течност е водата без подслаждане. Подсладените напитки (сокове, безалкохолни, компот) още повече усилват жаждата. Модата да не се дава вода на бебетата не е удачна през лятото, особено ако детето е на изкуствено хранене. Предлагайте вода на децата, те ще поемат толкова, колкото имат нужда. В топлите дни стойте на сянка с шише вода подръка. Избягвайте обедните часове за разходка.
Какво да се прави
Вземете мерки още при първите симптоми, водещи до обезводняване - повръщане, разстройство, висока температура. Оставете детето на диета - сухар, печена филийка, варени картофи и ориз, макаронени изделия без мазнина, лечебни каши и млека. Не се страхувайте, че детето не се храни, важното е да пие. Подходящи течности са различни чайове и вода. Но най-важни са рехидриращите разтвори.
В аптеките се продават прахчета с подходящ състав, които се разтварят във вода и се дават на детето - електролит, хидратин алфа, както и готов разтвор ORS200. Лекувайте повръщането (свещички вомитус хил и вомакур, разтвор натриев цитрат, деган за по-големите), разстройството (ентерол, смекта, хидрасек) и температурата (парацетамол, нурофен, аналгин). Консултация с лекар за най-малките е задължителна.
Съвет: Заредете се с лекарства против повръщане и разстройство, както и с рехидриращи разтвори винаги когато сте на път или на почивка.
Как да се пазим
Децата, а и по-големите, естествено, трябва да пият повече вода. Не се притеснявайте - дори и да поемете повече, просто ще я отделите. Пазете се и от заболявания, особено през лятото. Спазвайте стриктна хигиена, мийте редовно ръцете на детето. Внимавайте с храната - вирусите и бактериите се развиват в престояла храна, особено в кремове, торти, палачинки, панировки. Стойте далеч от болни хора.
Съвет: Ако детето ви не го подминава никой вирус или има други заболявания, направете ваксина срещу най-често срещаните причинители на чревни инфекции (ротавируси) в ранната детска възраст. Прилага се през устата, но е скъпа, около 130 лв.
ВАЖНО!
Не допускайте детето да се обезводнява! Ако състоянието се задълбочи, лечението става трудно, вените колабират и трудно се "хваща" венозен път за системи. Колкото е по-малко детето, толкова по-бързо търсете медицинска помощ!