Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ангел Семерджиев: Добавката за зелена енергия в цената на тока ще расте

Ангел Семерджиев
Ангел Семерджиев
- Г-н Семерджиев, кои са основните фактори за повишение на цената на тока?
- Първо, ръстът на производството на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), в резултат на включването на нови мощности в енергийната система. Според Закона за енергетиката задължението на обществения доставчик и крайните снабдители, е да изкупуват по преференциални цени цялото количество електрическа енергия, произведена от ВЕИ. Второ, влиянието на изменението на цените на природния газ върху преференциалните цени на електрическата енергия, произведена от когенерация. Трето, от началото на 2013 г. за термичните кондензационни централи възниква задължението да закупуват на свободния пазар квоти за емисии на парникови газове, което от своя страна ще бъде значим допълнителен разход за централите и ще окаже пряко влияние върху изменението на цените на еленергията по цялата верига. Четвърто, включването в енергийната система на пълна мощност на ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово", чието произведено количество електрическа енергия се изкупува по цена, определена по силата на дългосрочен договор с НЕК.
- Ще се повишава ли добавката за зелена енергия в цената на тока?
- Определено ще се повишава, защото влизат нови централи в експлоатация. Когато станат част от прогнозата, те ще доведат до повишение на добавката и това е
фактор, който ще повлияе на повишението на цените
на електроенергията.
- Имате ли прогнози за очакваното повишение?
- Имаме, но не са точни, защото не е изминал целият период. Но ще има увеличение. Все пак на този етап ми е трудно да ви кажа, защото не се знае кои централи ще влязат в експлоатация. Темповете за изграждане на ВЕИ не са толкова бързи, колкото се очакваше. Те самите имат проблеми, оказа се, че процедурата на инвестиционния процес е доста сложна.
- Вярно ли е, че загубите на НЕК от централите с комбиниран способ на производство са 63 млн. лв.?
- Нямаме отчет, за да ви кажа дали е така, но не могат да достигнат 63 млн. лв. При всички централи с когенерация, които произвеждат еленергия с природен газ, върви корекция на цените на синьото гориво на всяко тримесечие. Истината е, че има увеличение и предвидените в ценовия модел разходи за покриване на преференциалната цена за когенерация ще бъдат по-големи от очакваните. Но считаме, че няма да достигнат 63 млн. лв. и ще са значително по-малки. Това е нашата прогноза на база на анализите ни. Точна цифра мога да дам, когато приключи периодът, остават май и юни, за да имаме конкретни данни.
- С това не се ли нарушава икономическата логика, НЕК поема загубите заради ВЕИ-та и централи с когенерация?
- В рамките на периода. В следващия се правят компенсации. 2010 г. беше обратното спрямо 2011 г. Прогнозните данни се анализират и ако НЕК е надвзел приходи, ги връща. Обратно, ако е взел по-малко, му се компенсират в следващ период. Към 1 юли, когато определяме цените, ще обосновем цената с прогнози за следващия период до 1 юли 2013 г.
- Вярно ли е, че е била увеличена индивидуалната цена на еленергията, произвеждана от "Брикел" с 26,98 лв. за МВтч?
- Инвестициите, които са правени по комплексното разрешително за експлоатация на централата, са били реализирани и са вкарани в методиката. Няма пряка връзка, че няма комплексно разрешително и вкарване в разходите.
Всичко следва
от прилагането
на методиката за отчитане на цените
Инвестициите са отчетени за ценовия период и има доказателства, че са били направени, компанията ги е извършила, инсталациите са били построени. Тоест тези пари са похарчени и те влизат като ценообразуващи елементи.
- Но предприемачите не правят така, не прехвърлят всичко на потребителите? Къде остава рискът за тях?
- Говорим за допълнително съоръжение, свързано с комплексното разрешително. Инвестициите влияят на цената по начин, предвиден в наредбата, за целия период, а не само еднократно. Това е механизъм, законодателно определен. За да има издадено комплексно разрешително, значи всички тези инсталации са били изградени и са минали тестов период, че работят.
- Изкупуването на тока от ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" част ли е от причините за загубите на НЕК от около 30 млн. лв.?
- Както всички останали централи, така и ТЕЦ "Марица-изток 1" работи при определени правила. Цената, при която е предвидено да произвежда и да я продава тока по дългосрочния договор, е по условия от 1999 г. Тази централа работи при определени режими. За периода до 2010 г. е забавено въвеждането в експлоатация на централата, а в цената на НЕК са били предвидени средства за покриване на разходите за тази централа и те за следващия ценови период са им взети. Тоест тази загуба е била печалба в предишния период. Ние, за да възстановим справедливостта, сме отчели това, че НЕК има надвзети приходи в предишен период и сме ги извадили за следващия период. Винаги се спазва този принцип, правим анализ на целия период, включително на цените и разходите, които НЕК прави, за да изкупува тока и тази корекция е направена в периода 2011-2012 г. Сега ще направим анализ какъв е балансът с тази централа и на тази база ще се компенсира за следващ период.
- Коефициентът на ликвидност на НЕК е на критичното ниво от 0,4?
- Независимо че е нисък, може да се каже, че 2011 г. общата ликвидност на дружеството се е подобрила спрямо 2010 г. Въпреки това остава по-нисък от минимално изисквания от кредитните институции от 1,1. Трябва да се има предвид, че това е за общата дейност на едно дружество. Всяка компания има регулирани и нерегулирани дейности, в това число и НЕК. В регулираната част ние гарантираме, че НЕК не е реализирал загуби от регулираната дейност. Вече казах за механизма на компенсации, така дори и да има грешки в прогнозите, те се компенсират следващата година. Но НЕК има и инвестиции в нови генериращи мощности. Една от основните причини за ниския коефициент на ликвидност е, че с оборотни средства НЕК е финансирала изграждането на хидровъзел "Цанков камък". На базата на получени приходи от регулираната дейност, това се е отразило на коефициента на ликвидност.
- В тази ситуация, когато НЕК е зле, а цената на тока се повишава, не е ли моментът да се променят методиките, по които се изкупува токът, за да може и компаниите да поемат част от кризата?
- Крайната цена се определя от всички по веригата. Всеки елемент е важен. Ние от 2010 г. сме намалили приходите съществено на всички по веригата, всички са понесли ефекта от кризата. Там, където ние регулираме цените, правим всичко възможно. Намалихме цените на въглищата от мини "Марица-изток". Местните доставчици на горива са единствените, които понижиха цените в период, когато вносните се повишаваха. Допълнително бяха намалени цените на всички централи "Марица-изток 1, 2 и 3". Както и признатите разходи. Понижихме и цената на АЕЦ "Козлодуй". Тоест местните държавни централи, които подлежат на регулиране, са с по-ниски цени, но
нашите възможности
са ограничени
при дългосрочните договори с "Марица-изток 1 и 3", тъй като там са уговорени твърди условия, които по никакъв начин не зависят от нас като регулатор. Намалени са и приходите на НЕК, на системния оператор. Ограничени са и приходите на ЕРП-тата, но не може да намалим цените на горивата, които са вносни - въглища и природен газ, както и изискванията за намаляване на емисиите за сероочистки, за закупуване на квоти. Ние не можем да влияем на тези фактори като регулатор. И те са единствените, които са в основата на увеличението на крайните цени на еленергията. От 1 юли ще продължим с намаление на цените, по които се изкупува енергия от ВЕИ, особено за фотоволтаиците. Отделно топлофикациите работят с 4% норма на възвръщаемост, за да не тежи тя на цената.

Видео

Коментари