Бизнесмени - бегълци в Дубай, с имоти за $31 млрд.
Имената им изплуваха след международното разследване #UncoveredDubai
Повече от 100 представители на руския политически елит, държавни служители или бизнесмени, близки до Кремъл, десетки европейци, заподозрени в пране на пари и корупция, и депутати, обвинени в злоупотреба с публични средства.
Имената на всички тях станаха ясни от международното разследване #UncoveredDubai, публикувано от Центърa за изследване на корупцията и организираната престъпност OCCRP. То разкри факти за "пералните" с недвижими имоти в едно от най-богатите арабски емирства. Данните за проучването са получени от Центъра за напреднали изследвания в областта на отбраната (C4ADS) - неправителствена организация, базирана във Вашингтон, която следи международната престъпност и конфликти.
От информацията става ясно, че разследването за това кои са десетките собственици на имоти в Дубай, част от които не са успели да декларират официално своите скъпи придобивки, е проведено заедно с норвежката финансова агенция E24. Публикуваните данни разкриват, че 274 хил. имота от всичките 800 хил., чиято собственост се разследва в Дубай, са на частни лица и компании от цял свят.
“Средният собственик в емирството притежава повече от три имота”, пише occrp.org.
Според проучвания малко след като през 90-те години на миналия век приходите от петрол падат, ръководството, което е начело на автономната област, започва да търси инвестиции от чужбина. Така към днешна дата недвижимите имоти са един от най-значителните източници на приходи, тъй като в региона космически суми наливат богати хора от различни точки на планетата. В момента в Дубай живеят три милиона жители, но само половин милион от тях са местни.
"Въз основа на публично достъпна информация за цените на имотите изчислихме, че чуждестранни лица и компании са инвестирали над 145 млрд. долара в жилищния пазар в Дубай - обясняват представители на международна група от учени от Центъра за данъчни изследвания Skatteforsk. - Хора и компании, свързани с Европа и Русия, които са фокусът на това разследване, притежават повече от 31 млрд. долара от тази сума."
Според експертите причините за тези ултра скъпи покупки може да са различни, тъй като сред собствениците имало не една и две съмнителни фигури. За част от купувачите съществуват категорични доказателства, че са използвали покупките за "изпиране" на свои незаконни печалби. Разбира се, има и такива, които са решили просто да съхраняват богатството си в емирството.
Александър Бородай е бивш лидер на проруските донецки сепаратисти
В списъка на хората с имоти в Дубай попада Александър Бородай, който стана лидер на самопровъзгласилата се Донецка народна република по време на руската инвазия в Украйна през 2014 г. В момента Бородай е депутат от руската "Дума". Миналата година радио "Свобода" съобщи, че той се е сдобил с апартаменти в ОАЕ почти веднага след връщането си от Донбас. Стойността на имотите му в емирството била около 450 хил. евро, обявиха от екипа на Алексей Навални с позоваване на регистъра на собствениците на недвижимо имущество в ОАЕ.
Според базата данни Александър притежавал апартаменти с гледка към Персийския залив и площ от 104 квадратни метра на изкуствено създадения остров Палм Джумейра. През есента на 2015 г. си е купил и апартамент в престижен московски квартал за около 100 млн. рубли.
През април миналата година пък се е сдобил с автомобил Lexus за 5,6 млн. рубли. Екипът на Навални допълва, че на парламентарните избори през септември Бородай не е декларирал имущество в чужбина, въпреки че по закон всеки кандидат-депутат е длъжен да го направи.
Братовчедът на Асад контролираше 60% от икономиката на Сирия
През 2018 г., отново от публикуван доклад на американска организация, стана ясно, че имот в Дубай има сирийски бизнесмен и братовчед по майчина линия на президента Башар ал Асад - Рами Махлуф. Според публикации в началото на Гражданската война в Сирия през 2011 г. Рами е смятан за най-богатия човек в Сирия и един от тези с най-голяма власт в страната. По това време той е контролирал близо 60% от сирийската икономика.
През 2016 г. беше съобщено, че Махлуф притежава Syriatel - най-голямата мрежа за мобилни телефони в Сирия, както и няколко компании за търговия на дребно, банкиране и недвижими имоти. Дълго време бе считан за част от вътрешния кръг на Асад, но през пролетта на 2020 г. се появи информация за конфликт помежду им.
Тогава Рами публикува видео, в което обяви, че "група от държавни служители" иска да изземе активите му и очаква от него огромна сума. Той обаче искал да даде парите лично на държавния глава. На 17 май в друг клип във Facebook бизнесменът говори за нарастващ натиск, който му оказват с цел да предаде печалбите си. Два дни по-късно сирийското правителство конфискува всички активи, които му принадлежат. На 21 май сирийски съд му налага и временна забрана за пътуване извън страната.
На 25 юни управляващите прекратяват безмитните договори на всички пристанища и гранични пунктове с компании, свързани с Махлуф. Тогава той бе поставен и под домашен арест, а много от неговите помощници бяха задържани. Лишиха го и от акциите му в Syriatel.
"Компанията е една от най-печелившите в Сирия и вероятно в Арабския свят", критикуваше той властите.
Името на Махлуф беше споменато и в изтеклите Панамски документи от 2016 г., където разследващи журналисти подробно описаха контрола му върху националните индустрии на Сирия.
Към днешна дата той е един от чужденците, санкционирани от САЩ, за използване на методи на "сплашване въз основа на близките му връзки с режима на Асад с цел получаване на неправомерни финансови предимства за сметка на обикновените сирийци". Тази глоба му бе наложена още през 2008 г., а година по-късно стана ясно, че е кандидатствал за австрийско гражданство, но не е получил такова. Притежавал е кипърско от 2010 до 2011 г., което му е отнето, когато избухнала гражданската война в Сирия.
Риболовлев има футболен клуб и част от гръцкия остров Cкopпиoн
С имот в Дубай се оказа Дмитрий Риболовлев -coбcтвeник нa фpeнcкия фyтбoлeн клyб "Монако". В медийното пространствo той стана известен с това, че кyпи Маisоn dе L'Аmitiе - имeниeтo нa Дoнaлд Tpъмп нa бpeгa нa oкeaнa в Пaлм Бийч зa 95 млн. дoлapa пpeз 2008 г.
Pибoлoвлeв e eднo oт най-знaкoвитe имeнa в pycкия кopпopaтивeн cвят. Той ycпявa дa забoгaтее блaгoдapeниe нa кoмпaниятa Urаlkаly. Тя e нaй-гoлeмият pycки пpoизвoдитeл нa кaлиeви тopoвe. Състоянието си Дмитрий започва да трупа, когато продава дялове в две руски фирми, произвеждащи торове. Сумата тогава е повече от 7 млрд. долара.
Според публикация в Bloomberg миналата година Риболовлев бил изправен пред наказателно преследване в Швейцария. Властите имали информация, че в Монако през 2015 г. той е помогнал за организирането на ареста на Ив Бувие - дилър на скъпи произведения на изкуството. В медиите името на руския милиардер попада гръмко още през 2011 г., когато купува контролния пакет акции във футболния отбор "Монако".
Богатството му според Bloomberg Billionaires Index достига 10,9 млрд. долара, а cпopeд Fоrbеs - 6,6 млрд. дoлapa. В момента Риболовлев живee ocнoвнo в Moнaкo в пeнтxayc кyпeн зa пoвeчe oт 300 милиoнa дoлapa. Руснакът е добре познат и в Гъpция. Той е собственик нa 74 aкpa oт ocтpoв Cкopпиoн, нaмиpaщ ce в Йoнийcкo мope в близocт дo Лeфкaдa.
Бащата на Хасеин Гомес сочен за близък на Ел Чапо
Още през 2018 г. американските власти обявиха, че имот в Дубай има Хасеин Едуардо Фигероа Гомес, който е син на Фигероа Гомес и Ецио Бенджамин Фигероа Васкес.
Седем години по-рано родителите му бяха обвинени от федерален съд на САЩ във Вирджиния за заговор за пране на пари, свързани с трафик на наркотици. След решението на магистратите бащата и синът заедно с 16 от техните компании бяха санкционирани от американското Министерство на финансите, което забрани на гражданите си да сключват финансови или търговски сделки с тях.
Според Агенцията за борба с наркотиците на САЩ (DEA) Фигероа Васкес имал организация, която използвала малки фармацевтични компании от Южна Африка, Израел, Сирия и Китай, за да доставят стотици тонове химикали до Мексико, където са били оползотворявани за създаване на синтетични наркотици. Американската служба твърди още, че бизнесът бил свързан с шефа на мексиканския наркокартел Синалоа - Хоакин Гусман, известен като Ел Чапо.
От тогавашния доклад стана ясно, че Хасеин Гомес има три имота в Дубай, единият от които е посочен под името на кипърската му компания Ergonas Trading Limited. Апартаментът бил на стойност 667 хил. долара и се намирал в Marina Heights Tower - 55-етажна сграда близо до брега. Най-ценен от трите имота обаче бил мезонет в Марина Хайтс на стойност 2,57 млн. долара.
"Третият имот на стойност 1,1 млн. долара се намира в една от шестте високи сгради, които съставляват Marina Promenade - един от най-големите луксозни жилищни комплекси в емирството", пише occrp.org.