Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

В каква бойна готовност са руските ядрени сили?

Съвещание на руския елит
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Съвещание на руския елит СНИМКИ: РОЙТЕРС

Москва има 4 степени на тревога, САЩ - 5

Експертите не са категорични какво има  предвид лидерът на Кремъл

Bсички се чудят какво имаше предвид Владимир Путин, когато на 27 февруари нареди силите за стратегическо възпиране, които включват и ядрени оръжия, да бъдат приведени в специален режим на бойно дежурство.

Руският лидер се обоснова с "неприятелските действия" на западните страни в икономическата сфера, както и техните "агресивни изявления".

Какво точно е

имал предвид президентът?

Експертите не са сигурни какво означава на практика заповедта на Путин, тъй като буквалният руски превод не отговаря на нито едно от известните досега нива на готовност на Русия.

Около 90% от ядрените оръжия в света са под контрола на Москва и Вашингтон. Те се доставят чрез самолети, ракети (наземно базирани или от подводници). По време на Студената война двете страни поддържаха няколко пъти повече такива оръжия. Малко преди разпадането на Съветския съюз президентът Джордж Буш-старши

извади американските бомбардировачи

с ядрено оръжие от бойна готовност в опит да снижи напрежението.

Но и двете нации поддържат своите наземни междуконтинентални балистични ракети в постоянна готовност. Способни да бъдат изстреляни за минути.

Как заповедта на Путин ще промени статуквото? "Ако предупрежденията на Русия приличат на нашите, това означава, че екипажите и институциите, които контролират стратегическите ракети, подводници и бомбардировачи, ще получат заповед да вдигнат готовността като приоритет - пише Том Никълс в "Атлантик". - Те ще отменят отпуските, ще извършват инспекции,

ще проверяват комуникациите

си, а техните разузнавателни организации ще отделят повече време и внимание от обикновено на наблюдението за индикации за възможни изстрелвания срещу Русия."

Според някои изследователи Путин е повишил бойната готовност от най-ниската фаза - постоянна, към следващата - повишена. Третата е "военна заплаха", докато

четвъртата вече

е пълна бойна готовност.

Това казва Дмитрий Алперович, основател на едноименния Институт за изследвания на киберсигурността в университета "Джонс Хопкинс" и бивш главен технологичен директор на групата за киберсигурност "Краудстрайк".

Всяка от тези степени увеличава готовността за използване на ядрени оръжия.

САЩ от своя страна имат пет нива на т.нар. система DEFCON - Defense Ready Condition. Най-ниската е пета степен, а най-високата - първа. Досега никога не са вдигали нивото на тревога до нея. По време на Кубинската криза е използвана трета - от октомври до 27 ноември 1962 г. От съображения за сигурност публично никога

не се съобщава

в кое ниво на готовност са

в момента бойните сили.

Руските нестратегически бойни глави се държат в централизиран "склад" отделно от носителите (балистични, хиперзвукови ракети и други системи за доставка). "Първата стъпка за подготовка на тези бойни глави за употреба би била преместването им към местата, където се намират носителите", обясняват експертите.

Днес ядрените бойни глави могат да бъдат

готови за изстрелване в рамките на

24 часа,

а не за 15 минути, както по време на Студената война. Тогава американските бомбардировачи бяха оборудвани с ядрени бомби и летяха нонстоп по 24 часа в денонощието.

И двете държави имат сложни системи за ранно предупреждение за изстреляна ядрена балистична ракета. Ако това се случи, политическите и военните лидери имат много малко време да оценят достоверността на заплахата.

От пуска до пристигането на местоназначението ще минат най-много около 30 минути, а за тези оръжия, които идват от подводница, ще е необходимо много по-малко време. Това означава, че и Путин, и Байдън ще имат 15 минути в най-добрия случай, за да наредят ответен удар и да вдигнат собствените си балистични ракети във въздуха, преди те да бъдат унищожени.

Шансовете за човешка или техническа грешка,

особено при повишено напрежение, накараха бившите военни лидери от двете страни да призоват за премахване на ракетите със среден радиус на действие. За разлика от бомбардировачите те не могат да бъдат върнати обратно в базата, нито имат механизми за самоунищожение.

Руска квазибалистична ракета "Искандер"
Руска квазибалистична ракета "Искандер"

Видео

Коментари