Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ейбрахам Линкълн „вижда“ собственото си погребение 10 дни преди да умре

“Около мен цареше мъртвешка тишина. Не след дълго чух приглушени ридания. Като че ли много хора плачеха. Мисля, че станах от леглото и слязох на долния етаж. Там се чуваха същите ридания, но не знаех откъде идваха. Продължавах да вървя, а плачът все по-силно се чуваше. Всички стаи бяха осветени. Но къде бяха тия хора, които плачеха така сърцераздирателно? Бях объркан и уплашен. Решен да открия причината за тази мистериозна ситуация, стигнах до източната стая. Влязох и се сблъсках с ужасяваща гледка. Пред мен имаше ковчег, в който лежеше тяло, облечено с погребални дрехи. Около трупа бяха застанали войници, които го пазеха. И огромна тълпа от хора, чиито лица бяха покрити. „Кой в Белия дом е починал?“, попитах един от войниците. „Президентът“ – отговори той. – Беше убит при покушение.“

Този кошмар събужда американския държавен глава Ейбрахам Линкълн в началото на април 1865 г. и не му дава спокойствие дни напред.

„Знам, че това беше просто сън, но ме остави силно смутен“,

разказва той. Притеснението го кара да сподели нощното си преживяване само със съпругата си Мери и бодигарда Уард Хил Ламон.

Точно 10 дни след този сън президентът отива на театър. В ложата му се промъква известният тогава актьор Джон Уилкс Бут, изчаква да избухне смях в залата и прострелва в главата от упор Ейбрахам. Линкълн остава жив за няколко часа, но точно на Великден, 15 април, в 7,22 часа издъхва. След като го връщат в Белия дом, го поставят в ковчег, пазен от войници, заобиколени от стотици, които ридаят.

Съпругата му е потресена, тъй като не може да повярва, че мъжът й е сънувал собствената си смърт.

Днес има много учени и езотерици, според които тази история е доказателство, че хората могат да сънуват бъдещи събития.

Медицината обаче напълно отрича подобни твърдения, тъй като това няма как да бъде аргументирано.

„От строго научна гледна точка не изглежда точно така, че по време на сън хората виждат в бъдещето – споделя пред списание „Космос“ началникът на клиниката по неврология в УМБАЛ „Св. Анна“ доц. Росен Калпачки. – Мисловната част на мозъка

работи много по-активно по време на сън,

отколкото в будно състояние, колкото и странно да е това. Докато човек спи, мозъкът много детайлно трябва да прегледа цялата информация, която е постъпила до момента. Заедно с това се грижи за себе си и отстранява пробойни и пукнатини в работата на невронните мрежи. Цялата информация се оценява отново във взаимовръзки, които иначе съзнателно може да ни убягнат.“

Според него обаче ние можем да сънуваме нещо, което със сигурност ще се случи след ден-два.

„Мозъкът може да забележи зависимости и неща, които са започнали да стават по някакъв начин – обяснява неврологът. – Те могат да се превърнат в действие, което ще има ефект след един или два дни. Това е основата на научните доказателства, че мозъкът може да ни каже нещо, което ще се случи след два дни. В будно състояние освен че сме хора, ние сме и животни. Емоционалните окраски много влияят на това какво точно ще чуем от някого, дали сме уморени, или не, дали някой ни е симпатичен, или не. Съответно съзнателно може да направим така, че да пропуснем част от информацията, която възприемаме. Но мозъкът я съхранява. Просто ние в съзнателно състояние не поглеждаме натам, защото обработката на данни, която се извършва, е многостъпална. Тоест има неща, които можем да пропуснем от ангажираност. Ако част от тази информация обаче подсказва за верига от събития, която ще продължи, и вие я сънувате тази вечер, а тя се случи вдругиден, със сигурност

абсолютно адекватно може да твърдите, че на сън сте видели нещо, което ще се случи след два дни.“

Според науката твърдението, че хората виждат предварително събитие, което ще се случи напред във времето, не е истина. Учени обаче твърдят, че това е напълно възможно и дори е известно още отпреди хилядолетия. Каква е историята на предсказанията в сънищата и какво обясняват учените пред "Космос", четете в новия брой.