Как Гарелов спаси осиновения си син Ахмед от войната
“Такава е съдбата на палестинците - обречени. Разболя се от преживяното”, каза телевизионерът след кончината на д-р Мелиджи
Иван Гарелов призна, че е загубил много скъп за него човек. Журналистът обяви в социалната мрежа, че от този свят си е отишъл д-р Ахмед Мелиджи.
"Тази сутрин почина Ахмед - палестинското момче, което през 1981 г. доведох от Ливан. По искане на съпругата му Раджа д-р Ахмед Мелиджи ще бъде погребан в Бейрут", написа Иван Гарелов във фейсбук.
През 1979 г. българският журналист Иван Гарелов отразява ливанската гражданска война в Ливан. Там той се запознава с Ахмед и го кани да дойде в България, където да осъществи своята мечта да стане лекар.
Известният ни журналист се грижи за момчето и му осигурява възможност да реализира мечтата си.
Отглежда го като син,
без формално да го осиновява.
"Историята е дълга, но накратко: през 1979 г. заминах за Бейрут. Имах една покана и реших да направя филм за палестинските деца и как ги обучават да бъдат войници - разказва Иван Гарелов пред "168 часа". - Тогава ме запознаха с Ахмед - едно много живо, много умно сираче. Опитахме да снимаме, но за съжаление, филмът все нещо не се получаваше.
Тръгнахме си. А когато през 1981 г. Бейрут беше превзет от израелската армия, точно преди да замина отново видях моя Ахмед с калашник на цветна снимка в "Тайм" под статия със заглавие "Деца във война".
И когато пристигнах и вече направих успешен филм, потърсих и намерих Ахмед. Отначало той се държеше студено - нормално е, защото в онази военна ситуация всички се отнасяха със съмнение към хората, които снимат. После постепенно се отпусна, взе да се усмихва и след кратко съвещание със семейството си реших да го взема у дома. Не беше лесно."
Трябвало да пътуват през Турция с кола. Но първо се налага да преодолеят няколко военни заграждения. Първото е американско. Доколкото САЩ не са преки участници в конфликта, там ги пускат сравнително лесно. Но след това трябвало да крият Ахмед, защото следващото заграждение било на фалангистите.
"А ако те го бяха намерили, вероятно щяха
да го убият
- продължава разказа си Гарелов. - След това се наложи да минем и през Сирия, а там не обичаха палестинците. По-точно сирийският режим не ги обичаше."
Имат проблем с визата за 13-годишното момче. Тв водещият веднага се разтичал, потърсил контакти и намерил познати в Дамаск, които помогнали да се издаде виза. После през Турция го довеждат у нас.
"Спомням си, че в началото се чудеше, че в България не е много студено и има кока-кола - споделя Гарелов. - След десетина дни го попитах: Е, как е тук? Всичко е наред, но не мога да разбера защо тук в превозните средства възрастните сядат, а децата им правят място, докато при нас е обратното, отговаря ми.
Първата година учи български, после гимназия и след това завърши медицина. Роди му се първото дете и, естествено, го кръсти на мен - Ива."
След като получава образованието си у нас, Ахмед
опитва отново
да се върне в Ливан
Но преди няколко години д-р Ахмед Мелиджи пак пристига у нас заради последната война в Южен Ливан. Гарелов отново му помага да се установи в село Старцево, Златоградско.
"Първоначално започна работа в болница близо до София. Но тогава у нас имаше малко неприязън към лекарите от арабски произход от страна на колегите им. Затова замина за Ливан и опита да работи там, но палестинците нямат право и му беше трудно - вземаше някъде около 100 долара заплата. Върна се със семейството си в България и започна работа в Златоград. Местните много го обичаха. Но вероятно заради всичко, което преживя, Ахмед се разболя тежко. Откараха го в болницата в Кърджали. Не мога да повторя точно сложната диагноза, но вероятно се касае за някакво заболяване на кръвта. Накрая
започна да блика кръв отвсякъде
и жизнените му системи отказваха една по една. Обадиха ми се от Златоград, а жена му Раджа успя да дойде вчера (Бел. ред. - 12 март 2018 г.). Такава е съдбата на палестинците - като обречени", казва тъжно в заключение Иван Гарелов.
Най-четени
-
Галерия Царете Самуил и Калоян имали тежки травми от боздуган по главата
Цар Самуил е бил доста нисък - само 155 см, докато цар Калоян е имал много висок ръст - около 190 см. Това показва анализ на намерените кости на владетелите, направен приживе от антрополога проф
-
Галерия Тайните на сърцето: Как Дора Габе закъсня да спаси Яворов
Поетът бил лудо влюбен в нея още когато е 17-годишна, но я плашел. Преди самоубийството му тя искала да се разведе заради него Боян Пенев я кара да направи аборт, след който не може да бъде майка
-
Ако наистина сте щастливи
Да си го кажем директно: ако наистина сте щастливи и добре си изкарвате времето, изобщо няма да ви хрумне да се снимате. От
-
Левон, ако си виновен, ще се срамувам заедно с теб
Левко, представям си колко си самотен сега! Така започва публикацията си певицата Тони Димитрова, с която се обръща към диригента Левон Манукян. В началото на седмицата стана ясно
-
Знаете ли, че българин е автор на музиката на румънския химн "Събуди се, румънецо"?
Знаете ли, че българин е автор на музиката на румънския химн със заглавие "Събуди се, румънецо"? Антон Пан както го наричат в Румъния, но роден като Антон Иванов, напуска родния Сливен 15-годишен