Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Какво е берберин и той ли е природният оземпик

Растителното вещество понижава опитно кръвната захар и телесните килограми, но проучванията продължават. Експертите остават предпазливо оптимистични за терапевтичния потенциал на фитохимикала. Въпреки че може да служи като допълнителна опция за някои хора с метаболитни нарушения, не бива да замества клинично одобрените терапии

Природен оземпик. Това прозвище си спечели биоактивно вещество, което се среща в растения. Дали наистина е толкова ефективно, има ли странични ефекти, достъпно ли е, са най-често задаваните въпроси под публикации за алкалоида берберин, хвален като многостранно действащо натурално вещество. Среща се не само в растенията от вида берберис, но в други растения с място в източните медицини и аюрведическата "фармакопея".

У нас най-известният представител на берберисите е киселият трън - декоративен храст с ярко червено-оранжев цвят. Големи количества берберин освен в киселия трън има и в по-малко популярните в България видове от семейство Лютикови като хидрастиса и коптиса, наричани в бита златна леща и китайска златна прежда. Веществото, което набира известност сега, се открива в големи количества в корените, корите и стъблата на тези растения. Интересно е, че в източните и аюрведическите лечебни практики растенията се прилагат при състояния, които нямат общо с метаболизма. Сред тях са всички групи възпаления, кожни заболявания, инфекции, диабет, стомашно-чревни и респираторни проблеми, хепатит, очни и ушни оплаквания. Обяснението е, че "оземпик" съставката е само част от целия билков фитокомплекс.

В миналото, когато се слагат основите на тези лечебни практики, не е имало възможност за изолиране на отделни вещества и прилагането им като монопрепарати. В комбинацията с другите молекули очевидно берберинът действа комплексно в различни направления. Най-голямата аналогия е използването на билките с берберин в противовъзпалителните терапии - метаболитните състояния са в основата си хронични тихи възпаления.

На каква основа берберинът съперничи на оземпика - комерсиалното име на молекулата семаглутид?

Семаглутидът е вещество, което организмът си изработва и сам, но в малки количества, за разлика от лекарството, където е в мегаконцентрация. Фармацевтичният продукт е агонист на глюкагоноподобния пептид-1 (GLP-1) рецептор, одобрен за лечение на захарен диабет тип 2 и улесняване на загубата на тегло. Агонистите са вещества с афинитет за свързване с даден рецептор. В случая той въздейства предимно чрез потискане на освобождаването на глюкагон, бавно изпразване на стомаха, повишаване на секрецията на инсулин и намаляване на апетита - механизми, ясно свързани с активирането на GLP-1 рецептора.

Нарастващата популярност на берберина се дължи до голяма степен на предварителни проучвания, които допускат сравними метаболитни ефекти, включително подобрен гликемичен контрол, управление на теглото и регулиране на холестерола и останалите липиди. Берберинът активира механизми, които са от решаващо значение за регулирането на клетъчния енергиен баланс. Той също така оптимизира липидния и глюкозния метаболизъм, показвайки обещаващи резултати при управлението на метаболитни заболявания като диабет и хиперлипидемия.

Веществото става популярно като естествен оземпик благодарение на твърдения за намаляване на теглото и подобрен гликемичен контрол. Научно обаче механизмите на фармапродукта и растителния екстракт се различават значително. Въпреки че и двете могат да доведат до подобрено метаболитно здраве, приравняването им опростява прекалено сложните фармакологични процеси.

Оземпик директно активира GLP-1 рецепторите, задействайки различни хормонални пътища. Берберинът влияе индиректно върху метаболизма чрез регулиране на пътищата на обмяната на глюкозата и липидите в организма. Така че науката не говори за идентичност на механизмите на действие, но признава сходните практически резултати.

Клиничните изпитвания до момента показват, че берберинът ефективно намалява кръвната захар, засилва инсулиновата чувствителност и подобрява липидния профил. Тримесечно проучване при новодиагностицирани с диабет тип 2 отчита значително намаление на гликирания хемоглобин (глюкозата в еритроцитите през предхождащите 2-3 месеца), кръвната захар на гладно и след хранене. Подобряването на стойностите се оказало сравнимо с това при прием на традиционно предписвания медикамент метформин. Освен това се установява значително намаление на триглицеридите и холестерола, което подчертава благоприятното въздействие на берберина върху липидния метаболизъм. По подобен начин приемът на берберин при пациенти с лошо контролиран диабет значително понижава кръвната захар и инсулиновата резистентност.

Систематичен преглед на ролята на берберина в загубата на тегло допълнително подкрепя неговата ефикасност. При хората берберинът влияе положително върху затлъстяването, като подпомага поддържането на разнообразието на добрите чревни бактерии.

Експертите остават предпазливо оптимистични относно терапевтичния потенциал на фитохимикала. Едно от логичните съображения е, че берберинът не е регулиран толкова строго и всеобхватно, колкото лекарствата със семаглутид. Специалистите казват, че за разлика от медикаментите, отпускани с рецепта, хранителните добавки като берберин не са така щателно проверени и няма толкова стриктен контрол за дозирането на веществото в съответния продукт. Не са изучени в детайли и страничните реакции и взаимодействията с медикаменти и храни.

Според повечето научни източници, макар берберинът да е обещаваща природна алтернатива на лекарствения семаглутид, засега прилагането му за контрол на диабета и отслабване трябва да се контролира в клинични условия, предупреждава News-Medical. Основната претенция е за по-мащабни и прецизни проучвания за безопасност и ефикасност сред по-големи групи от хора. Засега, въпреки че вероятно може да служи като допълнителна опция за някои хора с метаболитни нарушения, добавката не бива да замества клинично одобрените терапии, смятат учените. Друго общовалидно предупреждение е, че публикациите по здравни теми са предназначени да предоставят налична към определен момент информация, а не да заместят консултацията с лекар или неговите медицинските съвети.

Видео

Коментари