Доц. д-р Боряна Аврамова: Големият проблем не е цената на детската болница, а липсата на стратегия за млади специалисти
- Прогнозната сума 458 млн. евро е базирана на средноевропейски цени, предстои да чуем резултатите от пазарното проучване за българските условия, казва началникът на Клиника по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ"
- Чакам тази болница от времето, когато бях студентка по медицина - т.е. от 1987-1988 г. Скептик съм, че ще бъде построена в следващите 5 г. и ще работя в нея
- Българските деца имат бърз и напълно безплатен достъп до всички нови лекарства и терапии, дори много по-лесен, отколкото в много съседни държави, включително и в Турция
- Доц. Аврамова, почти 50-годишната драма с построяването на национална детска болница има нов сюжет. Оказва се, че от 43 млн. евро през 2004 г. проектът се е оскъпил десет пъти за 20 години, достигайки до колосалната сума от близо 458 млн. евро. Финансов или политически е проблемът в момента и как го оценявате през "клетвите" на политиците, че здравето на децата е национален приоритет?
- Не знам кой е оценявал през 2004 г. проектa с цена 43 млн. евро, но добре си спомням обаче, че на 21.07.2020 г. беше учредена "Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД за извършване на всички разрешени от закона дейности, свързани с организацията и контрола по изграждането и пускането в експлоатация на обект от национално значение "Изграждане на Национална многопрофилна детска болница" с капитал 100 млн. лв.
Може би оттам идва заблудата, че тогава строителството е оценено на тази сума. В началото на тази година международните консултанти към ЕИБ на базата на реални параметри от извършен технически анализ – капацитет, апаратура, функционални връзки и др., са посочили прогнозна сума 458 млн. евро, базирана на средноевропейски цени.
Засега не би трябвало да има проблем, тъй като предстои да чуем резултатите от пазарното проучване за българските условия, както обяви здравният министър Силви Кирилов.
Предполагам, че истинската цена на бъдещата НДБ е някъде по средата между тези две суми
Не трябва да се забравя, че тя може да се увеличи и поради високотехнологичната апаратура или дейности, които ще се включат в тази болница, ако искаме тя да е на най-високо съвременно ниво и да може да функционира без сериозни ремонти и преустройства в близките 40-50 години.
- Националната детска болница не е просто строително начинание, а дългосрочен обществен ангажимент, изискващ целенасочена кадрова стратегия, инвестиции в хората и политическа отговорност. Ще има ли кой да работи в болницата? Според официалните документи, за да функционира добре, в нея трябва да работят 340 лекари и 570 медицински сестри. Откъде ще дойдат тези специалисти, полага ли държавата усилия в тази посока, какви? Проблемът със специализантите и заплащането им важи ли и за педиатрията и други медицински направления, свързани със здравето на децата?
- Това са всъщност сериозните проблеми пред този проект с национално значение, а все още никой не се заема целенасочено с решаването им и със създаването на дългосрочна устойчива стратегия за обезпечаване на кадровия ресурс.
Не е тайна за никого, че от много години има много голям дефицит на педиатри и педиатрични специалисти по здравни грижи, но засега не се правят сериозни опити за решаването на този най-голям проблем.
Дори и механично да бъде пренесен в новата болница наличният в момента персонал на отделните клиники, докато тя бъде построена, голяма част от тези хора ще са пенсионери или в напреднала възраст.
Няма добра стратегия за привличане на млади специалисти и специализанти, нито с финансова мотивация нито с научна и кариерна такава.
Това трябва да е първостепенна задача както на МЗ, МФ и здравните административни структури, така и на медицинските университети и колежи, отделите за СДО и всички други, ангажирани с професионалното развитие на медицинските специалисти.
- Твърди се, че е готова функционалната програма за болницата. Това на прост език какво означава - 440 легла, 26 отделения, 38 диагностични кабинета и 18 операционни зали - това ли? Общественият съвет има ли отношение към това разпределение? Какво е мнението на експертите?
- Да, функционалната програма е готова, както и структурата и оборудването на бъдещата Национална детска болница и тя наистина включва посочените бройки.
Всички тези програми бяха осъществени от международната консултантска компания IDOM,
която с помощта на лекарите експерти от Обществения съвет и множество външни експерти след няколкомесечна работа и консултации изработиха тези много важни програми, на базата на множество препоръки.

- Съобразена ли е предложената концепция с принципите на бъдещата Национална детска болница - достъпност, ефективност, хуманна грижа и съобразена с детето среда. Ако не, има ли възможност за промяна?
- Засега е завършен напълно само етапът със структурата и функционалната програма. Предстои обществена процедура по пазарно проучване и определяне на финансовите параметри за изготвяне на задание за обществена поръчка за проектиране. Надявам се този етап да е прозрачен и открит и при нужда да може да се променя.
Междувременно беше предложена концепция, която най-общо е съобразена с изискванията за вида и функционалността на Националната детска болница, но разбира се, това, което видяхме, е само груб ориентир.
- Знае ли се какво ще е медицинското оборудване, какъв клас? Не е ли това по-важната и по-скъпата част от проекта?
- Да, така е. Планът за оборудването, изготвен от IDOM, също беше обсъден с българските експерти и той включва оборудване от най-висок клас. Разбира се, там също може да има промени,
ако завършването на изграждането продължи дълго, оборудването и апаратурата ще остареят
през това време.
- Детската болница в Бургас трябва да е готова до края на годината. Вярвате ли, че през 2028 г. ще има Национална детска болница, при положение че началото се премества за март 2026 година?
- Толкова много години чакаме тази болница - аз специално от времето, когато все още бях студентка по медицина, т.е. от 1987-1988 г. Така че съм скептик, че ще мога да работя в бъдещата болница, т.е. че ще бъде построена в следващите 5 години, но дано да съм лош пророк.
- Спазват ли се световните стандарти в лечението на деца в различните направления на медицината, в това число в педиатрията и в грижите за деца въобще? Има ли достъп българското дете до новите терапии?
- Специално в областта, в която аз работя, а именно детската хематология и онкология, мога да гарантирам, че се спазват световните стандарти във всяко направление на диагностичната и лечебната дейност.
Ние работим по международно възприети протоколи за всяко заболяване и активно участваме във всички международни организации в нашата област на дейност. Българските деца имат много бърз и напълно безплатен достъп до всички нови лекарства и терапии, дори много по-лесен, отколкото в много съседни държави, включително и в Турция.
- Бихте ли коментирали защо бюджетът за здраве расте ежегодно, но здравните резултати не се подобряват, а в някои сфери дори се влошават?
- Не мога да отговоря на този въпрос точно, защото не съм икономист. Не съм съгласна обаче, че здравните резултати се влошават.
Проблемите в българското здравеопазване са много, те са организационни и кадрови, обвързани с някои наши национални особености и манталитет, както и свързани с ненужно големия брой болници и лошото планиране в здравеопазването.
ВИЗИТКА
- Доц. д-р Боряна Аврамова, дм, е началник Клиника по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", член на обществения съвет за построяването на Национална детска болница
- През 1990 г. завършва медицина в МУ - София
- 1996 г. придобива специалност "Детски болести", а през 2002 г. - и втора специалност "Детска клинична хематология"
- През 2005 г. защитава дисертационен труд на тема "Фактори, повлияващи мобилизацията и колекцията на периферни хемопоетични стволови клетки при пациенти със злокачествени заболявания" и придобива научна степен "доктор на медицинските науки"
- От октомври 2017 г. е доцент
- Научните интереси са: детски болести, детска доброкачествена хематология, детска онкохематология, детска онкология, костномозъчни трансплантации