ЕК тества ново приложение - ще пази децата от опасно съдържание в интернет (Обзор)
Апликацията ще проверява възрастта на потребителите посредством лични документи и лицево разпознаване
Пет страни - членки на ЕС започват да тестват приложение за проверка на възрастта на потребителите в интернет, като целта е ограничаване на достъпа на децата до социални мрежи и опасното съдържание онлайн, обяви Еврокомисията.
Тестовата услуга ще използва лични документи и лицево разпознаване. В пилотния проект ще бъдат Франция, Гърция, Испания, Италия и Дания. И петте държави настояват за ограничения, когато става дума за достъпа на деца до онлайн съдържание, като вече работят върху свои собствени правила за проверка на възрастта.
Останалите страни от блока също могат да използват апликацията, ако решат да въведат национални правила за социалните мрежи при различна възрастова граница, обясни пред “Политико” високопоставен служител на комисията, запазил анонимност. Ако в някоя държава членка например има възрастов праг за достъп до онлайн платформи - било той 12, 13 или 15 години, тестовото приложение може да се напасне според него.
“Тази иновация ще позволи на потребителите
лесно да докажат, че са над 18 години,
като по този начин ще предпази децата от неподходящи материали онлайн”, коментира еврокомисарката за технологичен суверенитет, сигурност и демокрация Хена Виркунен.
Френската министърка на цифровите технологии Клара Чапаз нарече инициативата “решителна и добре дошла стъпка”, която “дава възможност за забрана на достъпа до социални мрежи за деца под 15 г.”. Президентът Еманюел Макрон също приветства решението и заяви: “Това е победа за защитата на нашите деца! Работим по това от години”.
Освен тестовото приложение ЕК обяви и нови насоки в рамките на Закона за цифровите услуги на блока (DSA). С тях се дава зелена светлина на страните от ЕС да въведат собствени национални забрани за непълнолетни в социалните мрежи, тъй като в последните месеци ЕК е под натиск да наложи по-строги ограничения.
Правителствата на Дания, Испания и други страни от доста време зоват за по-голям контрол при влизането в социалните мрежи, като някои критикуваха Брюксел, че не действа достатъчно бързо. Франция и Нидерландия например подкрепят пълната забрана на социалните мрежи за непълнолетни под 15 г., а според Гърция е необходимо родителско съгласие за деца под определена възраст. Дания, която в момента е председател Съвета на ЕС, настоява за по-строги мерки на европейско ниво.
“Проверката на възрастта не е нещо, което просто е хубаво да го има. Тя е абсолютно необходима”, заяви датската министърка на цифровите технологии Каролине Олсен, която представи насоките заедно с Виркунен.
Новите насоки на ЕК за защита на непълнолетните в интернет имат за цел да гарантират, че онлайн платформите ще се подчиняват на сходни правила в цяла Европа съгласно DSA. Те обаче не са задължителни и по-скоро определят стандартите, по които компаниите да тълкуват изискванията на DSA.
В обхвата на насоките са и високорискови услуги като порнографски сайтове и онлайн магазини за алкохол, които единствено питат потребителите дали имат навършени 18 години, а реална проверка няма.
“Трудно е да си представим свят, в който децата могат да влязат в магазин, за да купят алкохол или да отидат в нощен клуб, като просто заявят, че са на определена възраст - без охрана, без проверка на лична карта, само с едно просто “Да, имам навършени 18 години”, но това е случаят онлайн от много години”, коментира още Каролине Олсен.
Насоките обхващат и това как онлайн платформите трябва да адаптират системите си, за да защитят по-добре децата. Текстът предлага социалните мрежи да
не използват данни от поведението при сърфиране
в системите за препоръчано съдържание, да изключат функции, които могат да доведат до пристрастяване към дадена платформа, както и да зададат настройки за поверителност и сигурност по подразбиране.
Това включва например профилите на децата да могат да станат невидими за други потребители, които не са в техните мрежи. Препоръчва се и изключване на някои функции като достъп до камерата. Насоките следват подход, базиран на риска.
Това значи, че платформите могат да оценят възможните заплахи, които услугите им представляват за непълнолетните, и да предприемат съответни мерки.