200 камиона уж товарили пластмаса от завода за отпадъци на София, а после изсипвали боклук на депото (Обзор)
Кметът Васил Терзиев сезира Европрокуратурата за злоупотреба със средства при предишното управление
Един и същи камион излиза уж натоварен с пластмаса от завода за преработка на отпадъци на София. 20 минути по-късно същият камион разтоварва битови отпадъци в депото в Долни Богров. Заради тези странни движения кметът на София Васил Терзиев обяви, че сезира Европейската прокуратура за потенциална злоупотреба с евросредства при предишното управление.
Засечени са 200 такива камиона. Грубо
става дума за около 200 000 тона отпадъци,
разтоварени нерегламентирано в депото.
Подобна дейност - да се натовари един камион с пластмаса, след това да отиде до базата и да бъде разтоварен, после отново да стигне в завода, да се натовари с битови отпадъци и да отиде до депото, отнема около 4 часа, обясни зам.-кметът по екология на столицата Надежда Бобчева.
Евентуалните нарушения били засечени по изходящите кантарни бележки от завода и входящите към депото. Така било установено, че едни и същи камиони излизат от завода с отчет за пластмаса, отделена от битовия отпадък, и само 20 минути по-късно влизат в депото с абсолютно същото тегло, но стоварват там битов боклук. Разстоянието от завода до депото е точно толкова, колкото е разминаването в часовете от двете кантарни бележки.
Такива курсове били правени в периода 2016 - 2021 г. Според общината така опитвали да изпълнят изискването по договора за финансиране на строителството на завода с евросредства за минимално количество преработен рециклируем отпадък.
“Сигналът ни до Европейската прокуратура призовава за проверка на договорите, финансирани с европейски средства, и тяхното изпълнение, анализ за възможни нарушения на Наказателния кодекс на България за присвояване на публични средства, документна измама, измама с европейски средства и престъпления по служба и незаконно управление на отпадъците”, обясни Терзиев. С “документни хватки” е правен опит да се покрият критериите за устойчивост при финансиране с евросредства, добави той.
“Има определени критерии, които трябва да се изпълнят, за да бъде прието разплащането по даден обект. Когато те не са изпълнени, финансовата част от проекта е под риск, тоест може да се наложи
да се връщат европейски средства”,
обяви Терзиев.
По проект трябва да се рециклира 9,5% пластмаса. “Заварихме около 4% и не можехме да разберем как точно се случват тези 10%”, поясни той. Но заради много проверки в завода разкрили: “С всяка проверка събирахме все повече данни, които анализирахме, и се видя, че някои от нещата не излизат. Така лека- полека се разплете поредното нещо, което се е случвало в завода и което е ощетило нашия град.” Сигналът е до Европейската прокуратура, тъй като засяга европейски пари.
Подавали сме сигнали и до българската прокуратура
За съжаление, отговорът на последния беше незадоволителен - престъпление има, виновни - няма, заяви Терзиев. “Надяваме се в някакъв момент да започне да има виновни за престъпленията, които се извършват. Няма да спрем да подаваме сигнали до всички компетентни институции, когато нещо не е наред”, зарече се той.
Бобчева пък разказа, че схемата се разкрила покрай проблема с количеството депонирани отпадъци. “В един момент изключително рязко започна да се вдига депонирането, а знаете, че се стремим да намалим това количество. Затова започнахме да разглеждаме всички кантарни бележки и установихме схемата”, описа тя.
Шефът на завода Николай Савов насочи към фирмата, извършвала сепарация - тя отделя пластмасата от битовия отпадък и я купува до 2021 г. За времето на договора фирмата е
получавала от общината 2,5 млн. лева годишно,
а е плащала за пластмаса около 70 000 лв. От общината потвърдиха, че става дума за “Екобулсорт”, с която кметството е имало договор за сепарация на отпадъци. До редакционното приключване на броя на посочените на сайта на компанията телефони никой не отговаряше.