Пенсиите се вдигат, но половин милион ще останат бедни (Графика)
- Швейцарското правило ще струва над 1 млрд. лв., а максималната пенсия ще остане 3400 лв.
- Държавата ще доплаща на около 805 хил. души, за да вземат минимални пенсии. Тази за стаж и възраст ще е 630,50 лв.
- Населението на България ще се стопи до 5,3 млн. души през 2070 г.
От 1 юли пенсиите ще бъдат осъвременени по класическото швейцарско правило с 8,6%. А средната пенсия се очаква да достигне 1012 лева.
Кои пенсии ще се осъвременят:
- за осигурителен стаж и възраст;
- за инвалидност поради общо заболяване;
- за инвалидност за трудова злополука и професионална болест;
- за военна инвалидност и за гражданска инвалидност, когато са изчислени от трудово възнаграждение;
- наследствените пенсии.
Допълнително увеличение от 1 юли ще получат и тези пенсионери, които вземат част от пенсията на починалия си съпруг/съпруга, която се увеличава с 8,6%. Това са хората, които получават вдовишка добавка - 30% от пенсията на починалия, обясни преди дни управителят на НОИ Ивайло Иванов пред “24 часа”.
Минималната пенсия за стаж и възраст също ще се вдигне от 580,57 на 630,50 лв.
Това ще доведе и до ръст на тези, които се определят от нея (пенсиите за стаж и възраст при непълен осигурителен стаж, инвалидните пенсии, наследствените пенсии и др.).
Възрастните с пенсии за трудова дейност, които ще получат новите минимални размери на парите си от 1 юли, са около 870 000 - това са хора както с лични пенсии, така и с наследствени. Този брой обхваща всички пенсионери, които получават пенсия в минимален размер, обвързан с размера на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 630,50 лв.
Действителният размер на пенсията ще е под минималния размер за съответния вид на около 805 000 пенсионери. На тях държавата ще продължи да им доплаща до минималния размер на пенсията.
С постановление на Министерския съвет бе увеличена и социалната пенсия за старост, която ще е 333,48 лв. Това ще се отрази и на редица други пенсии и добавки, чиито размери се определят като процент от социалната пенсия за старост. (Виж всички нови размери в инфографиката.)
Кои пенсионери остават без увеличение
Основната част ще са хората, които са се пенсионирали след 1 януари тази година. Причината е, че техните пенсии подлежат на осъвременяване от 1 юли догодина.
Промяна няма да има и при хората, които получават тавана от 3400 лв.
Увеличението по швейцарското правило ще струва 1,033 млрд. лв. до края на годината, като парите са осигурени в бюджета на Държавното обществено осигуряване. Въпреки промените официално бедни ще са около 531 500 пенсионери. Причината е, че през тази година изчислената линия на бедност е 638 лв. Над нея обаче
ще излязат 150 хил. пенсионери,
които до края на юни също са попадали в тази група.
Според демографската прогноза на Евростат населението на България ще намалее до 5,3 млн. души през 2070 г.
Населението у нас започва все повече да застарява, като през 2060 г. на 100 осигурени ще има 81 пенсионери. Оттам се увеличават и разходите за пенсии с увеличаване на средната продължителност на живота. За мъжете се очаква тя да достигне до 82 г., т.е. увеличение с 11 г., а за жените - с 9%. Това оказва натиск върху публичния ресурс чрез увеличаване на разходите за пенсии, каза преди дни Весела Караиванова, подуправител на НОИ.
Караиванова обясни, че зависимостта, която има държавното обществено осигуряване от финансирането с данъци, непрекъснато се увеличава, а освен демографските проблеми се наблюдават такива като увеличаване на дела на лицата с инвалидни пенсии, увеличаване на дела на лицата с по-ниски периоди на осигуряване в системата, но получаващи минимални пенсии, които се дотират от държавата, и т.н.
Даде за пример, че
в Сърбия не вземаш инвалидна пенсия, ако имаш трудов договор
Освен това се получава, ако инвалидността е над 75%.
Тя коментира и данните от март 2025 г. Те показват, че общият брой на пенсионерите с лична пенсия за осигурителен стаж и възраст наближава 1 408 000 души. От тях с пенсия в минимален размер са близо 500 000 души. В процентно съотношение това са 35%.
За сравнение 10 г. по-рано този дял е бил само 16%, или 19% по-малко. Темпът на нарастването на тези пенсии е много по-бърз от останалите
Все по-голям брой лица ги получават, каза тя на конференцията “Промени в пенсионния модел в България”, организирана от Българската Си Еф Ей (CFA) асоциация, чийто президент е Николай Василев.