С рекорден брой кардинали – 135, на 7 май започва конклавът за нов папа (Обзор)
Трима италианци са фаворити за наследник на починалия Франциск
На 7 май започва конклавът, който ще излъчи 267-ия папа. Решението за това беше взето от общата конгрегация на кардиналите, събрани в Рим на 28 април. На 4 май приключва деветдневният траур за папа Франциск. Конклавът можеше да започне на теория и два дни по-рано, но като се има предвид интензивната работа по логистиката, той ще се забави. Никога досега не е имало толкова голям брой кардинали избиратели - 135, на възраст под 80 г., или с право на участие. Само двама са казали, че не могат да дойдат заради здравословни причини. Все още е проблем как ще бъдат настанени и изолирани напълно от външния свят във ватиканската резиденция “Санта Марта”, изградена за 120 души по времето на папа Йоан Павел II. Кардиналите няма да могат да ползват никакви средства за връзка с външния свят, няма да имат достъп до медии и телефони, в противен случай рискуват отлъчване от църквата.
По-късният старт на конклава значи и повече време за предварителни дискусии между самите кардинали - всички, не само тези под 80 г.
По-голяма част от тях не се познават. 108 от 135 кардинали избиратели са номинирани от папа Франциск. В момента текат “предизборните кампании”, като се има предвид, че чрез изказванията си в конгрегациите кардиналите лансират послания, които служат като ориентир за посоката и за това какви характеристики да притежава личността на следващия папа.
Най-голямата част от кардиналите в конклава идва от Европа – 59, като 19 са италиански. Трима италиански кардинали - бившият държавен секретар Пиетро Паролин, Матео Дзупи и Пиербатиста Пицабала, са сред фаворитите за нов папа. Те са близо до линията, прокарана от Франциск. Италианец не е бил папа вече от 47 г.
Само 33 от кардиналите избиратели принадлежат към религиозни ордени, останалите не са свързани с никой орден.
Преди да бъдат заключени под ключ, con clave, в Сикстинската капела, всеки от кардиналите ще се закълне, слагайки ръка върху Евангелието, произнасяйки собственото си име, а след това на латински Spondeo, voveo aciuro, обещавам, задължавам се и се заклевам. След това на сцената излиза церемониал майсторът Диего Равели, който е архиепископ, а не кардинал, и следователно няма да участва в конклава по време на гласуванията. Той обаче ще ръководи фазите, свързани с молитвите по време на конклава. Равели е и човекът, който ще затвори портите на Сикстинската капела, произнасяйки прословутата фраза Extra omnes, Всички вън. Така конклавът започва. Първият ден ще се гласува само следобед, после се гласува по два пъти сутрин и два пъти следобед. Като урна се използва голям съд под формата на кана, в която пада бюлетината с името, след като е била поставена върху чиния. В края на вота съдът се разклаща добре, за да се объркат листовете с написаните на ръка имена, след което се прехвърлят в друг съд. Трима преброители започват да отварят сгънатите бюлетини една по една и да четат на висок глас написаното. Гласуванията може да продължат и дълго, но след 33 или 34 вота в рамките на 10-13 дни, в които не се излъчи никой с необходимото мнозинство от две трети, се преминава към балотаж между двамата най-гласувани кардинали.
Когато вотът доведе до необходимото мнозинство, съответният гласуван кандидат се пита дали приема. Това трябва да направи досегашният държавен секретар Пиетро Паролин, разбира се, ако не е самият той избраникът на кардиналите. В такъв случай ще го направи Фернандо Филони. „Приемаш ли твоя канонически избор за папа?" Ако отговорът е да, тогава се пита какво име ще избере. Едва тогава се пуска бял дим от комина на Апостолическия дворец, а шестте камбани на базиликата бият тържествено. При всеки неуспешен вот преди това е бил пускан черен дим, получен от изгарянето на бюлетините чрез прибавянето на специален оцветител – така се е съобщавало на външния свят, че не е било постигнато мнозинство. През това време в Сикстинската капела се подготвя стая с одеждите на новия папа. Три чифта папски одежди в мярка 50, 54 и 58, са вече ушити в шивашката работилница „Манчинели" в Борго Пио, до Ватикана, така че в зависимост от ръста си новият папа ще бъде облечен с единия от комплектите. Бъдещият Свети отец след това отива в т.нар. стая на плача, където може да даде изблик на емоциите си.
Когато се отвори стъклената врата на ложата за благословии на Апостолическия дворец, от нея ще се покаже кардиналът протодякон Доминик Мамберти, който ще произнесе пред насъбралата се тълпа на площада Habemus Papam. След това ще каже името на новия глава на Римокатолическата църква, а после ще допълни и кое е кръщелното му име.Едва след това новият папа ще се покаже, за да се обърне за пръв път Urbi et Orbi, към града и към света.