Кой с кого се бие в Сирия
Руски самолети, подпомагани от авиацията на правителствените сили на Башар Асад засилилиха въздушните нападения срещу Идлиб и Алепо с цел да бъде забавено напредването на опозиционните на режима бойци.
Миналата сряда, на 27 ноември, точно в деня, в който влезе в сила прекратяването на огъня между Израел и Ливан, сирийските опозиционни сили, водени от ислямистката групировка "Хаят Тахрир ал Шам" предприеха изненадваща офанзива от базата си в провинция Идлиб в Северозападна Сирия. В тази операция бяха превзети големи части от Алепо, вторият по големина град в страната и още дузина градове и села, на чиято територия имаше и военни обекти, контролирани от режима на Башар Асад. С това бе постигната осезаема промяна на фронтовата линия в продължаващата вече 13 години война в Сирия.
Сирийските правителствени части контролираха Алепо от 2016 г. с подкрепата на Русия, Иран и ливанската групировка "Хизбула". Преди това градът бе в ръцете на бунтовниците, но руската авиация помогна за връщането му под властта на Асад.
Кой с кого се бие в Сирия? Четири са основните сили, които държат контрола на отделни части от страната.
На първо място това са сирийски правителствени части, които крепят режима на Асад - армията и националните отбранителни сили - проправителствена паравоенна група.
Сирийските демократични сили са група, доминирана от кюрди, която с подкрепата на САЩ контролира части от Източна Сирия.
Ислямистите от споменатата "Хаят Тахрир ал Шам", пръкнала се от фронта "Ал Нусра", са основната група, която воюва с правителствените части в момента. Навремето "Ал Нусра" бе част от "Ал Кайда", но през 2016 г. прекъсна тази връзка, а сега към "Хаят Тахрир ал Шам" са се присламчили и други по-малки радикални групи.
На четвърто място е Сирийската национална армия - бунтовническа сила, подкрепяна от Турция, която действа в северните части на страната.
Офанзивата, започнала преди една седмица е първата голяма акция срещу силите на режима на Асад след прекратяването на огъня в Идлиб през 2020 г. с посредничеството на турския президент Реджеп Ердоган и руския президент Владимир Путин.
От "Хаят Тахрир ал Шам" съобщиха, че офанзивата е отмъщение за неотдавнашните нападения на сирийските правителствени сили срещу градове в провинция Идлиб. След като бунтовниците превзеха бързо голяма територия от контролираните от правителството райно, те се насочиха към магистрала M5 - стратегически път, който води към столицата Дамаск на юг, но имаше противоречиви информации за това дали са достигнали централния град Хама.
Най-четени
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено
-
Неуважаеми Румен Радев, дали някой призоваваше Кувейт, нападнат от Садам, да търси мир
Неуважаеми Румен Радев, Ний военни не сме и вий много хубаво ни се накарахте още 2022 да се не обаждаме много по военни въпроси във връзка с кратката специална военна операция
-
Шапката, която скри шапката на инаугурацията
Всъщност светът ще запомни цялата церемония с шапката на президентската съпруга Мелания под която се вижда само уста. Шапката, която целяла "да отнеме вниманието от съпругата"