Идва топла зима, но с повече сняг
Градусите обаче няма да са толкова високи, колкото през миналата. Без режим на водата, добри прогнози за реколтата
Към 8 декември скиорите могат да атакуват пистите. Не е сигурно дали ще вали за Коледа
Очаква ни сравнително топла зима въпреки студа и виелиците, на които станахме свидетели в събота и неделя. Температурите ще са с около 1,5 градуса над нормата, коментира пред "24 часа - 168 истории" климатологът от Софийския университет проф. Георги Рачев. След бурното захлаждане през уикенда предстои постепенно повишаване на градусите, допълва синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) доц. Илиан Господинов.
И двете крайности са
изключени - за "горещини"
или за "ледников период"
Малка е вероятността сезонът да бъде чак толкова топъл като миналата година. Ще бъде малко по-студено. Едва ли ще стане и като през 2012 г. Българите може би не си спомнят, но тогава имаше 20 поредни ледени дни през февруари - с максимални температури под нулата, припомни проф. Рачев.
Астрономически тази зима ще настъпи на 22 декември и ще отстъпи на пролетта на 20 март догодина. Но за специалистите по атмосферни явления зимата заема най-студените месеци - декември, януари и февруари.
Очаква се първият от тях средно да е с нормални или типични за последните 30 години температури - между 0 и 3,5 градуса. Данните са средно за месеца, обяснява проф. Георги Рачев. Финалните 31 дни от годината ще започнат със сравнително по-хладно време в сравнение с последните седмици. Досега се радвахме на златна есен, като изключим няколко циклона. Те доведоха до снежна покривка в Северна България, особено във високите части на планините - над 2000 метра.
Януари 2024 г. ще продължи тенденцията от последните три зими - ще бъде по-топъл с около 1 градус над нормата. Очаква се
средната месечна
температура да бъде
между -2 и +1,5-2 градуса
Това е мнението и на Европейския глобален модел, и на Американския глобален модел.
Обикновено между двата екипа има разминаване в очакваните прогнози, като в крайна сметка се случва нещо средно между изчисленията на едните и другите. Но тази година те са удивително единодушни. Убедени са и че в България през февруари ще е с 1,5 градуса по-топло като средномесечна температура. Това важи и за целия район на Балканите.
Като обобщение проф. Рачев заяви, че се очертава хубав сезон, с по-висока от нормалната температура с около 1,5 градуса.
Прогнозите за повече валежи зависят от процесите, които ще доминират над Европа. Те са за повишена циклонална активност през зимния сезон. В първата половина на сезона ще бъдат главно над Западна и Северна Европа, коментира доц. Господинов. След средата на януари явленията, които ще носят влага и валежи, ще са повече над Южна Европа, където е и България.
След сухото лято и есен ноември беше първият, в който се изпълни нормата за валежи. Някъде даже валя два пъти над нормата - София, Предбалкана, Родопите.
Нормалното за Западна България е през януари например да паднат между 30 и 40 литра дъжд и сняг на кв. м, а сега ще бъдат с около 20% повече. Има такава вероятност, но всичко е въпрос на това кой сценарий ще се реализира, обяснява проф. Рачев.
Валежите особено във втората половина на сезона ще са около и над нормата в цяла Югоизточна Европа. Вероятността за сняг е по-голяма, коментира доц. Господинов. Особено в планините. Дори да предположим, че при по-топло време в низините няма да има сняг, на високото ще има.
Проф. Рачев очаква валежите през зимата като цяло да са в рамките на средностатистическите за последните 30 г. Те са между 110 до 180 литра на кв. м в низините и котловините, а в планините - над 200 литра на кв. м. Според доц. Господинов валежите ще са около и над обичайното за сезона. Скиорите ще могат да се радват на естествен сняг по пистите, допълва той.
На въпрос да очакваме ли сняг за Коледа, проф. Рачев обяви:
"Най-рано седмица
преди празниците
може да се предвиди
дали ще има снеговалеж. В неделя вече се образува снежна покривка, като в ниските части тя вече се стопи. Трайно остана на височина над 1500 - 2000 метра, което е добър показател." А доц. Господинов допълва, че не е изключено да има сняг в края на декември. Причината е, че към момента вероятността за циклонална активност през този период в района на Европа е голяма. А точно тези процеси водят до валежи, но е рано да се каже дали ще са точно по Коледа.
"Сравнително хладното време в планините ще даде възможност за запазването на натрупалата се покривка и може би на 8 декември ще може да караме малко ски - предполага проф. Рачев. А това е предпоставка за
по-ранен старт
на зимния сезон
Скиорите ще се зарадват, защото миналата година на пистата имаше 20 см, а останалата част беше хубава зелена трева."
А тази година рано образуваната снежна покривка ще създаде особен микроклимат, което води до задържане на отрицателни температури в местата над 1500 метра. От своя страна, това ще даде възможност на снежните оръдия да работят след 8 декември. "Да се надяваме, че няма да има резки затопляния, които по принцип не са изключени в началото на зимата", добави климатологът.
Що се отнася до посевите, прогнозата според специалистите е благоприятна. Глад няма да има. "Валежите ще попълнят влагата в почвата, особено в нейния горен 25-сантиметров слой.
Влажното и дъждовно време през ноември ще запълни дори почвения слой на дълбочина половин до един метър - каза още специалистът. - Топлината ще даде възможност на есенниците да покълнат и да израснат дотолкова, че лесно да преодолеят ниските температури през януари." Така
няма да измръзнат
Новината е добра, защото през октомври на практика в повърхностния слой на почвата не съществуваше никаква влага.
Другата хубава новина е, че тази зима няма да има водна криза. Питейните язовири са в добро състояние към днешна дата, а валежите поддържат нивото и дори са увеличили полезния им обем. "Ако не ги източим, както се е случвало, нито едно населено място, вързано за язовир, не би трябвало да има режим на водата. Надявам се в Плевен най-после той да отпадне, че е срамота в XXI век да се случват подобни събития."
По-топлото време през зимата ще се отрази добре на икономиката. Ще се намалят сметките за отопление. Това ще е добре дошло за хората, при положение че от декември природният газ отново ще се увеличи.
Слабо може да се предвиди отсега колко пъти ще има и колко дълго ще траят заледяванията по улиците на градовете. Нещо, което интересува всички и особено травматолозите в спешните центрове, пред чиито кабинети през последните три зими няма такива големи опашки от хора със счупени крайници.
Засега не може да се каже какво ще е времето през март. Знае се, че е имало, включително през 2022 г., доста студени месеци с много снеговалежи.
Любопитното е, че през последните 3 - 5 години имаме леко изместване на ски сезона докъм март, разказва проф. Рачев. За Великден обикновено все още има условия за зимни спортове в нашите планини. Не само пролетта е по-хладна, а натрупването на снега се измести към март и април. Дължи се на моментната ситуация.
Докато не минат 30 години
с една и съща тенденция,
не може да се говори
за новото нормално
и за трайна промяна на климата. Дотогава ще се говори само за проява.
Колкото по-детайлна става прогнозата, толкова е по-несигурна.
Като цяло климатът на България зависи от преноса на въздушните маси, които са два вида - с океански или континентален произход, обяснява проф. Рачев. Ако преобладават първите, зимата по-мека и по-дъждовна, през лятото - по-хладно и с повече дъжд.
Континенталните пък идват откъм Русия. Ако идват оттам, зимата е студена и суха, а лятото - горещо и пак сухо. Но докато стигнат и едните, и другите до нашата страна, обикновено силата им намалява.
Първите процеси се заформят в т.нар. Исландски минимум - област, където атлантическите циклони достигат своите максимални размери и се спускат към Европа по различни основни пътища. Как ще се отразят на времето у нас, зависи от това през къде се движат.
Колкото по-северно от
България преминават,
толкова по-топло е тук
Когато се движат по-южно, се формира средиземноморски минимум, който го усетихме в неделя. Циклонът се е формирал в Западното Средиземноморие и се усеща по-студено и влажно у нас.
Ако циклонът мине над Гърция, у нас от север нахлува студен и сух въздух. Най-шарено е, когато средиземноморският циклон мине през България - може да има и дъжд, и сняг.
Но прогнозите винаги са с процент вероятност, уточняват специалистите. Никой не можеше да предположи, че в нашата страна през ноември ще се наблюдава торнадо. Обикновено тези явления са характерни за края на май и юни месец. За тях трябва да е налице неустойчив въздух. "Ако някой ми го беше казал това преди време, щях да му се изсмея, но ето че се случи. Също и наводнението в Царево нямаше как да се предвиди. Това са екстремни явления и могат да се засекат най-много около 3 дни по-рано. Те са по-дребни детайли в преминаваща въздушна маса", обяснява проф. Рачев.
И влизат в графата климатични аномалии, след като стана ясно, че се очаква 2023 година да се окаже най-топлата в Северното полукълбо, откакто се водят метеорологични наблюдения. Ако така вървят нещата и се сбъднат прогнозите за наднормено топло време до май месец, 2024 г. може да е още по-гореща.
Още повече че Ел Ниньо - природно явление в екваториалната част на източния Тихи океан, ще достигне своя максимум. Температурата на водата на площ от десетки милиони кв. км ще бъде с около 2 градуса над нормата.
Автоматично ще затопли приземният слой въздух и водната повърхност. А това не е без значение за цялата планета, тъй като 2/3 от лицето на Земята е океан.
Относително топло ще бъде и в Сибир. Това не означава да цъфнат ябълките, а вместо минус 30, ще е минус 25 градуса, обяснява проф. Рачев. С около 6 градуса по-високи ще са температурите в Западна Антарктида. Няма да се стопи целият лед, но той ще е по-малко.
Ел Ниньо влияе на времето в Мексико и САЩ, както и в Южна Америка - особено в Перу и Боливия. Най-пряко са засегнати островите на Индонезия. "Връзките Африка-Европа-България са толкова динамични и минават през толкова състояния, че е
много трудно да се
каже как Ел Ниньо ще
повлияе на времето у нас
Предполага се, изследва се, но пряка зависимост все още няма", категоричен е проф. Рачев. Тук е важно какво идва откъм Атлантическия океан, в който е течението Гълфстрийм и то влияе върху климата на Европа. Земната маса на Евразия също има отношение, така че България е само една малка точица.
Най-четени
-
Галерия Катрин Зита-Джоунс с уникално дързък подарък за юбилея на Майкъл Дъглас – снима се “както майка я е родила”
Звездните съпрузи са астрални близнаци. В един и същи ден той стана на 80 г., а тя на 55 Чисто гола на снимка - “в облеклото ми по рождение”, но на зашеметяващо високи токчета - този изключително
-
Галерия Царете Самуил и Калоян имали тежки травми от боздуган по главата
Цар Самуил е бил доста нисък - само 155 см, докато цар Калоян е имал много висок ръст - около 190 см. Това показва анализ на намерените кости на владетелите, направен приживе от антрополога проф
-
Галерия Тайните на сърцето: Как Дора Габе закъсня да спаси Яворов
Поетът бил лудо влюбен в нея още когато е 17-годишна, но я плашел. Преди самоубийството му тя искала да се разведе заради него Боян Пенев я кара да направи аборт, след който не може да бъде майка
-
Ако наистина сте щастливи
Да си го кажем директно: ако наистина сте щастливи и добре си изкарвате времето, изобщо няма да ви хрумне да се снимате. От
-
Левон, ако си виновен, ще се срамувам заедно с теб
Левко, представям си колко си самотен сега! Така започва публикацията си певицата Тони Димитрова, с която се обръща към диригента Левон Манукян. В началото на седмицата стана ясно