Шест деца съдят България и още 31 страни от Европа заради климатичните промени. Малчуганите, между 11 и 24 години, са от Португалия
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) започна да разглежда “безпрецедентно” дело в сряда, заведено от шестима младежи срещу 32 европейски държави, сред които и България, съобщи Си Ен Ен. Ищците, на възраст между 11 и 24 години и всички от Португалия, обвиняват страните, че не са успели да се справят с климатичната криза, причинена от човека. Те твърдят, че са на фронтовата линия на изменението на климата и ще поискат от съда да принуди тези държави бързо да намалят емисиите си на въглероден диоксид и други вредни газове, за да постигнат целта на Парижкото споразумение от 12 декември 2015 г. за ограничаване на парниковия ефект до 1,5 градуса по Целзий.
Групата, чийто най-млад член е едва на 11 години, ще се опита да докаже, че бездействието на европейските правителства по отношение на изменението на климата дискриминира всички млади хора и представлява осезаем риск за живота и здравето им.
За първи път в човешката история
толкова много държави трябва да се защитават
пред който и да било съд в света.
“Това е истински случай на Давид срещу Голиат”, казва д-р Геароид 'О Куин, директор на Глобалната мрежа за правни действия, която подкрепя иска на младежите.
“Той е безпрецедентен по своя мащаб и по своите последици”, допълва той.
Отражението на делото ще бъде много голямо. Ако шестте деца успеят да убедят съдиите, че с бездействието си по отношение на парниковия ефект правителствата на подсъдимите държави нарушават правата на младите европейци, същите ще бъдат принудени незабавно да предприемат мерки за справяне с належащия проблем.
Ако обаче съдът отсъди в ущърб на младите ищци, това може да се окаже пагубно за други дела по отношение на глобалното затопляне и борбата срещу него.
Междувременно 32-те страни се споразумяха да предприемат съвместен отговор срещу иска на децата. Великобритания се изказа първо, за да го отхвърли и заяви от името на останалите, че той трябва да бъде прекратен от ЕСПЧ, тъй като Лондон смята, че е извън юрисдикцията на тази съдебна институция.
“Държавите напълно разбират сериозността на борбата с изменението на климата. Но с отнасянето на делото до ЕСПЧ националните съдилища са загубили възможността да изразят мнението си, а националните правителства - да формират консенсус. Жалбоподателите се стремят да наложат широкообхватни задължения с дълбоки социални и икономически последици за държавите ответници”, заяви адвокат Судханшу Сваруп от името на Великобритания.
Децата са провокирани да търсят правата си в ЕСПЧ след поредица от горски пожари в Португалия през 2017 г., при които загинаха над 100 души и за които се смята, че са били влошени от изменението на климата.
Петнадесетгодишният Андре Оливейра, който по това време е бил само на 9 г., описва случилото се като
“ужасяващо преживяване”
Той разказва, че димът от пожарите е влошил астмата му, а повтарящите се периоди на силна жега оттогава насам затрудняват съня и концентрацията му върху ученето за изпитите. Те дори му пречат да излиза навън и да играе баскетбол с приятели.
Засегнато е не само физическото им здраве. Сестрата на Андре, 18-годишната София, казва, че тревогата причинена от ежегодните природни бедствия, пречи на ежедневието ѝ.
Никой от шестимата млади жалбоподатели не иска финансова компенсация, а само ясни и сигурни действия от страна на европейските държави, за да се прекратят промените в климата.
Подсъдимите държави са 27-те членки на ЕС плюс Норвегия, Русия, Швейцария, Обединеното кралство и Турция.
Най-четени
-
Проф. Георги Попов: Болните са най-заразни, преди да имат симптоми. Пийте хапчета срещу температура, кашлица и гърлобол
Болните хора са най-заразни, преди да имат симптоми, тоест в края на инкубационния период. Това каза в студиото на „Събуди се" по Нова тв специалистът по инфекциозни и вътрешни болести професор
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Секретно 1952 г.: В таен план Сталин ни дава част от Македония
Смъртта му слага край на идеята СССР да нападне Югославия от наша територия След като на 10 януари КСНС при президента потвърди българската позиция относно започването на преговори за членство на