Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Китайски учени са подобрили техниките, използвани при повторно облъчване за локално напреднал рецидивиращ назофарингеален карцином, в опит да намалят токсичността, на която са подложени пациентите, се казва в съобщение на Онкологичния център към университета "Сун Ятсен" в град Гуанджоу, цитирано от радио Китай.

Според Чън Минюен, един от авторите на проучването по въпроса, публикувано в научното списание The Lancet, лъчетерапията е най-критичното радикално лечение за назофарингеален карцином, но 10 до 20 процента от пациентите ще имат локален рецидив след нея, а около 70 процента с рецидивиращ назофарингеален карцином трябва да получат повторно облъчване. Стандартната форма на повторно облъчване има големи токсични и други странични ефекти, а лечебният резултат не е добър, според Чън, като около 40 процента от пациентите в крайна сметка умират от значителна късна токсичност.

През 2015 г. изследователски екипи от Гуанджоу, използваха метода на хиперфракциониране във фаза три на изпитване, при което пациентите получаваха лъчетерапия два пъти дневно в по-малки дози в сравнение с първоначалното лечение веднъж на ден със стандартни дози. Пациентите, получаващи хиперфракционирана лъчетерапия, имат тригодишна обща преживяемост от 74,6 процента в сравнение с 55 на сто за тези, които са били подложени на стандартния метод на фракциониране.