Има ли прилики между "Ухан 95" и COVID-19?
Симптомите са същите – висока температура, кашлица, усложнение от бронхопневмония
Щатското военно разузнаване докладва за разпространението на вируса от китайския град преди 25 г.
Доц. Мангъров: Ако всички не се бяха побъркали на тема “коронавирус”, сега щяхме да слагаме на болните диагноза летен грип
"Нагази ни вирус от Ухан”. Това заглавие звучи изключително познато в последните месеци, но всъщност е от 5 октомври 1996 г., написано във вестник “Труд”.
От няколко дни снимка на статията циркулира в социалните мрежи и предизвика истински шок сред хората. Някои първоначално помислиха, че
още преди 24 години е върлувал COVID-19
и ни манипулират, че това е съвсем нов и непознат вирус, но се оказа, че тогавашният е бил съвсем различен - от типа на сезонните грипове.
Той е изолиран първо в Ухан през 1995 г. и затова съгласно приетата номенклатура е наречен А/Ухан/95. А означава тип патогени, които се разпространяват и сред животните, не само сред хора, както са Б инфекциите. Ухан е първото засечено място, където има заразени, а 95 е годината.
Според дописката той бързо се разпространил в Сингапур, Хонконг и САЩ. В Европа се е пренесъл по-късно. Информацията във вестника е от дните около убийството на бившия премиер Андрей Луканов (2 октомври 1996 г.). Тогава вирусът се появява и у нас.
Преди това обаче благодарение на наблюдението на американски военни в техни задгранични военновъздушни, военноморски и сухоземни бази светът разбира, че класифицираната като А/Ухан/95 инфекция излиза извън рамките на Азия и започва да се разпространява по всички останали континенти.
За ролята на биоразузнаването се говори в издание на НАТО от 2005 г. със заглавие “Засилване на подготовката при грипна пандемия чрез цивилно-военно сътрудничество”. В нея се споменават специално два щама – вариант на А/Ухан/95 и вариант на А/Пекин/95. Вторият
заразявал населението на Латинска Америка,
за първия не са посочени данни за конкретен континент.
Тогавашният грип, тръгнал от Ухан, се предавал по въздушно-капков път и имал типичните симптоми на сезонна инфекция - висока температура, кашлица, хрема и мускулни болки. Медиците предупреждавали болните, че ако не вземат навременни мерки, може да стигнат до бронхопневмония. При възрастните се наблюдавали по-сериозни усложнения и често водели до смърт. Звучи до болка познато.
След като изследвали вируса, става ясно, че той е вариация на познатия от предишната година “Йоханесбург”. Специалистите си спомниха бегло за него.
“В България този грип беше по-известен като “Йоханесбург”, защото беше мутирал от него - споделя пред "168 часа" вирусоложката проф. Радка Аргирова. - Това обаче е грипен вирус, обозначен с щама H3N2, а днес върлува коронавирус, който няма тези характеристики. Те са от различни семейства. “Ухан 95” се държеше типично като грипен вирус, но беше по-агресивен.”
Същото е мнението и на доц. Атанас Мангъров.
“Тогава ставаше дума за сезонен грипен вирус,
чиито симптоми се покриват с тези на коронавируса – заяви той пред “168 часа”. - Разликата е като между фолксваген и опел. И двата модела са автомобили, но имат различни двигатели, произвеждат се на различно място, имат различни характеристики.
Не можем да сравняваме “Ухан 95” с COVID-19. Симптомите им са едни и същи, каквито са на всеки грип. Съдейки по тях, никой не може да се закълне, че има COVID-19, а не летен грип, както му казваме на жаргон. Ако всички не се бяха побъркали на тема “коронавирус”, на болните с температура, втрисане и мускулни болки щяхме да им поставяме диагноза летен грип.”
Според доц. Мангъров, ако коронавирусът не изчезне, след като мине през 70% от населението, той ще се връща всяка година. И даде пример с варицелата, от която боледуват по 20-30 хил. души в България годишно, въпреки че се провокира от отдавна познат вирус. У нас не е въведена ваксина срещу варицелата.
“Дори и да остане трайно, няма страшно. COVID-19 не е особено опасна инфекция”, категоричен е той. Сигурно е обаче, че ще остави дълбоки спомени у всички, след като ни накара в продължение на половин година да се съобразяваме с него.”
А “Ухан 95”?
Той е минал през нас, без да остави трайни следи, въпреки че през 1996 г. е заразявал хиляди хора на седмица. Според дописката в “Труд” – 7307 заболели за седмица, а след няколко дни бройката скочила с 2000. Въпреки това в публикацията се посочва, че е рано да се говори за епидемия, но за да не се стигне дотам, медиците приложили две ваксини срещу него - “Ваксигрип” и “Инфлувак”.
Интересното е, че почти веднага инжекциите били доставени в България, а за по-бързото ваксиниране столичната ХЕИ отваря специална лаборатория на бул. "Александър Стамболийски". Освен това в продължение на три години Световната здравна организация препоръчва периодично да се прилага ваксина в страните, в които върлува вирусът.
Медицинската общност взела тези мерки, тъй като в продължение на няколко месеца в редица държави, включително и в България, върлувала обичайната за сезона грипна епидемия. Тогава у нас от остри възпаления на дихателните пътищ
се разболявали по 10 хиляди души дневно
Няма данни колко хора са спазили изискванията за имунизационна инжекция в периода 1996-1998 г., когато е върлувал “Ухан 95”.
Кога си е отишъл от нашата страна, никой не си спомня. Но учените отдавна предупреждават, че предстои да ни залее страшна зараза, каквато виждаме сега с коронавируса.
В изданието на НАТО за подготовката при пандемия се говори, че в САЩ ще има между 89 000 и 207 000 починали, 314 000-734 000 хоспитализирани, 18-42 милиона клинични прегледа и икономически загуби за милиарди долари. Но са предполагали, че щамът, от който ще възникне пандемия, ще е или птичи грип, или други два вида, но не и COVID-19.
Очевидно математическите модели са били правени сериозно, защото данните днес съвпадат с предвижданията преди години.
В Щатите от коронавирус са си отишли около 130 000 души,
но пандемията далеч не е приключила. В същото време правителството наля трилиони долари, за да помогне за възстановяването на икономиката. И тук прогнозите може да се окажат в пъти по-ниски от реалните загуби.
Все още не е ясно кога точно може да бъде създадена надеждна ваксина. Тя трябва да отговаря на два критерия – ефикасна и безопасна, а за да се докаже, трябва да мине през редица изпитания.
Има примери, в които инжекциите дават повече негативни ефекти. Като например тази срещу болестта денги. Установено е, че хората, които са си я поставили и са се разболели, карат по-тежко от другите, които не са. Предвижданията на учените са, че до края на годината или в началото на следващата вече може да има ефективна ваксина срещу COVID-19.
Най-четени
-
Секретно Уникална наша спортистка изпратена в лагер от съветски посланик. Обидила го, че e слаб на тенис
Рекордът на Вера Петрунова по национални титли в тениса не е подобрен и до днес Преди 65 години една от най-големите ни тенисистки е изпратена в лагер лично от тогавашния посланик на СССР в България
-
Строят ЦУМ върху римски дворец. Трудоваци откриват делва със 100 кг златни монети
Парите не стигат и затова покриват набързо руините на антична Сердика Архитектът на импозантната сграда заровил останки от сина си в основите й През 1949 г
-
Галерия Защо скриха Десислава Радева и сестрата на Ким Чен Ун?
Президентшата мълчи в социалните мрежи от 10 месеца, за последно се появи до Радев в Естония през октомври Ким Йо Чен само вдигнала вежди, когато не чула името си в състава на новото Политбюро Две
-
Живков към тайните фирми: Внос на ноу-хау от Запад и донт ноу на Изток
Москва беснеела, че не знае колко са постъпленията, за да ни продаде своя техника След 1968 г. СССР се опасявал, че тази практика може да ни отскубне от Източния блок Оглавявали ги предимно доверени
-
Видео Има ли общо между Деси Радева и сестрата на Ким Чен Ун? Коя е любимата еврейка на Хитлер
В новия брой на "168 часа" четете: Защо скриха Десислава Радева и сестрата на Ким Чен Ун Тайните от соца: Тодор Живков към фирмите в чужбина: Искам внос на ноу-хау от Запад и износ на донт ноу на